SKOKI NARCIARSKIE

Raw Air w Vikersund. Zniszczoł piąty w prologu w lotach narciarskich. Peter Prevc najlepszy

FIS Cup w Zakopanem

Reprezentanci Polski w większości zapewnili sobie awans do sobotniego konkursu indywidualnego lotów narciarskich w ramach Raw Air.

Najlepiej z Polaków zaprezentował się Aleksander Zniszczoł, który po locie na 228,5 metrów zajął 5. miejsce. Awansu nie wywalczył jedynie Maciej Kot. W prologu na Vikersundbakken zwyciężył Peter Prevc (235,5 m). W zakopiańskich dwudniowych zawodach FIS Cup najlepsi byli Danil Vassilyev oraz Stefan Rainer. Spośród Polaków najlepsi byli Łukasz Łukaszczyk oraz Tymoteusz Amilkiewicz.

W rywalizacji mężczyzn spośród Polaków najlepszym rezultatem poszczycić mógł się Aleksander Zniszczoł. Uplasował się na 5. pozycji – w korzystnych warunkach poszybował na 228,5 metr. Kamil Stoch zajął 32. miejsce po locie na 197 m, 35. był Piotr Żyła (197 m), 36. miejsce zajął Dawid Kubacki (190,5 m), natomiast 42. Maciej Kot (185.5 m). Triumfator – Peter Prevc – popisał się 235,5 metrową próbą.

Reprezentant Słowenii wygrał z przewagą 3,5 punktu nad Stefanem Kraftem (233 m) – obecnym liderem Raw Air oraz 4,9 pkt nad Danielem Huberem (238 m).

Sobotni konkurs mężczyzn na obiekcie HS240 w Vikersund zaplanowany jest na godzinę 16:00. Rywalizacja indywidualna pań startuje w godzinach porannych o 10:00.

Dwa dni zawodów FIS Cup w Zakopanem

Zakończyły się dwudniowe zawody FIS Cup na Wielkiej Krokwi im. Stanisława Marusarza w Zakopanem. To wyjątkowe zawody, ponieważ odbyły się w systemie hybrydowym, czyli na torach lodowych, ale z zeskokiem pokrytym igelitem zamiast śniegu. W czwartek trzech Polaków awansowało do czołowej „30”. Na 12. miejscu był Łukasz Łukaszczyk po skokach na odległość 123,5/132 m. Na 16. miejscu zawody zakończył Tymoteusz Amilkiewicz, 22. był Kacper Juroszek. Czwartkowy konkurs sensacyjnie wygrał Kazach Danil Vassilyev.

W piątkowym konkursie to Tymoteusz Amilkiewicz zaprezentował się najlepiej z Polaków, plasując się na 8. pozycji (126/122 m) tuż nad zwycięzcą poprzedniego dnia. Na 14. miejscu ex aequo z Finem Paavo Romppainenem był Kacper Juroszek. Na 19. miejscu rywalizacje zakończył Łukasz Łukaszczyk również ex aequo z Japończykiem Naito Tomofumim. 29. był Adam Niżnik. Całe podium należało do reprezentantów Austrii. Wygrał Stefan Rainer.

Raw Air 2024. Klasyfikacja generalna (po 11 z 16 skoków)