CIEKAWOSTKI

Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych. W czym są lepsi od innych ludzi?

Kalendarz

Uważa się, że około 10-12 proc. z całej ludności na świecie to osoby leworęczne.

Co ciekawe, obecnie naukowcy prowadzący badania nad fenomenem leworęczności, dopatrują się u osób leworęcznych większych zdolności w poszczególnych dziedzinach. Podobno lepiej radzą sobie z przyswajaniem języków obcych, częściej są uzdolnieni muzycznie i plastycznie, mają dobry refleks, nie mają trudności z geometrią, lepiej oceniają odległości.

Ludzie leworęczni mają bardziej rozwiniętą prawą półkulę mózgu, co sprawia, że są bardziej kreatywni od rówieśników. Zwykle posiadają także większe zdolności manualne, plastyczne i muzyczne, oraz matematyczne. Niestety świat jest bardziej przystosowany do osób praworęcznych, bowiem większość rzeczy codziennego użytku zaprojektowanych jest właśnie z myślą o tej grupie.

13 sierpnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Leworęczności. Od wieków uważano takie osoby za chore i nieustannie „tę ułomność” zwalczano.

W średniowieczu osoby leworęczne podejrzewano o kontakty z diabłem, oskarżano je nawet o czary. Przez to francuska bohaterka Joanna D’Arc została spalona na stosie.

Sławni leworęczni to między innymi: Leonardo Da Vinci, Marilyn Monroe, Lewis Caroll, David Bowie, Kurt Cobain, Jimmi Hendrix, Juliusz Cezar, Neil Armstrong, Winston Churchill, Barack Obama, Bill Clinton, Napoleon Bonaparte i Bart Simpson.
(UMCS)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button