CIEKAWOSTKI

Dzień Ziemi – Planeta kontra plastik. To nasz wspólny dom

Earth Day

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy Dzień Ziemi.

To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik.

Planeta to nasz wspólny dom, który stanowi miejsce do życia i rozwoju każdego człowieka. Ekosystem potrzebuje naszego zaangażowania oraz zdecydowanych działań zmierzających do zachowania jak najlepszego stanu ekologicznego ziemi, wody i powietrza.

Ziemia to jedyne miejsce do życia, jakie jest nam dane, dlatego my, jej mieszkańcy, musimy zadbać o to, by była domem także dla przyszłych pokoleń.

Dlaczego obchodzimy Dzień Ziemi?

Obchody Dnia Ziemi został zainicjowany w 1970 r. przez amerykańskich ekologów. Przejęci postępująca degradacją środowiska naturalnego zaczęli oni domagać się większej troski o kondycję planety i jej bogactwo przyrodnicze.

Od ponad pół wieku, kwietniowe obchody są okazją do zwrócenia uwagi na problemy związane z degradacją środowiska, a w ostatnich latach także ze zmianami klimatycznymi. Obecnie Dzień Ziemi obchodzony jest w ponad 190 krajach.

Dzień Ziemi a ochrona środowiska

Obchody Dnia Ziemi służą budowaniu świadomości społecznej w zakresie ochrony środowiska, a także podejmowaniu konkretnych działań.

Znajduje to swoje odzwierciedlenie w różnych obszarach życia, między innymi w polityce, edukacji, w nauce, kulturze, a nawet muzyce (przykładem jest utwór „Earth Song” Michaela Jacksona).

Wśród akcji towarzyszących obchodom są „Godzina dla Ziemi” (w ostatnią sobotę marca, symbolicznie wyłączane są światła w domach i biurach) oraz coroczne sprzątanie świata.

Dzień Ziemi (Earth Day), z inicjatywy amerykańskich nurtów proekologicznych, ustanowiono w 1970 roku. Z biegiem lat to proekologiczne święto zaczęto obchodzić na całym świecie – w Polsce od 1990 roku. Ponadto Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) wskazała 22 kwietnia jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi (w 2009 roku rezolucją A/RES/63/278 z inicjatywy Boliwii).
(GDOŚ)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button