CIEKAWOSTKI

NASA. Takim pojazdem astronauci będą jeździć po Księżycu

Kosmos

NASA wybrała Intuitive Machines, Lunar Outpost i Venturi Astrolab w celu zwiększenia możliwości księżycowego pojazdu terenowego (LTV).

Astronauci Artemis będą używać do podróżowania po powierzchni Księżyca, prowadzenia badań naukowych podczas kampanii Artemis agencji na Księżycu i przygotowywania się do załogowego misje na Marsa.

Nagrody te wykorzystują wiedzę NASA w zakresie opracowywania i obsługi łazików do budowania komercyjnych możliwości, wspierających odkrycia naukowe i długoterminowe załogowe badania Księżyca. NASA zamierza rozpocząć korzystanie z LTV do operacji załogowych podczas Artemis V.

Artystyczny projekt koncepcyjny księżycowego pojazdu terenowego NASA (fot. Lunar Outpost)

„Nie możemy się doczekać opracowania pojazdu do badań Księżyca generacji Artemis, który pomoże nam udoskonalić to, czego nauczyliśmy się na Księżycu” – powiedziała Vanessa Wyche, dyrektor Johnson Space Center w Houston w NASA. „Pojazd ten znacznie zwiększy zdolność naszych astronautów do badania i prowadzenia badań naukowych na powierzchni Księżyca, a jednocześnie będzie służyć jako platforma naukowa pomiędzy misjami załogowymi”.

NASA przejmie LTV jako usługę od przemysłu. Umowa na usługi Lunar Terrain Vehicle Services obejmująca nieokreśloną dostawę/nieokreśloną ilość, oparta na kamieniach milowych, obejmująca zamówienia na zadania po stałej cenie, ma łączną maksymalną potencjalną wartość 4,6 miliarda dolarów dla wszystkich nagród.

Artystyczny projekt koncepcyjny księżycowego pojazdu terenowego NASA (fot. Astrolab)

Każdy dostawca rozpocznie od zlecenia zadania wykonalności, które będzie całorocznym specjalnym badaniem mającym na celu opracowanie systemu spełniającego wymagania NASA na etapie wstępnej dojrzałości projektu. Agencja wystosuje kolejny wniosek o propozycję zamówienia zadań do kwalifikujących się dostawców na misję demonstracyjną mającą na celu dalszy rozwój LTV, dostarczenie go na powierzchnię Księżyca oraz sprawdzenie jego wydajności i bezpieczeństwa przed Artemisem V. NASA przewiduje, że nagrodę tylko dla jednego dostawcy za demonstrację. NASA wyda dodatkowe zamówienia na zadania, aby zapewnić możliwości łazika bezciśnieniowego na potrzeby agencji w zakresie spacerów po Księżycu i badań naukowych do roku 2039.

LTV będzie w stanie poradzić sobie w ekstremalnych warunkach na biegunie południowym Księżyca i będzie wyposażony w zaawansowane technologie zarządzania energią, autonomicznej jazdy oraz najnowocześniejsze systemy komunikacji i nawigacji. Załogi będą używać LTV do eksploracji, transportu sprzętu naukowego i zbierania próbek powierzchni Księżyca znacznie dalej niż byłoby to możliwe pieszo, co umożliwi większe korzyści naukowe.

Pomiędzy misjami Artemis, kiedy załogi nie są na Księżycu, LTV będzie działać zdalnie, aby w razie potrzeby wspierać cele naukowe NASA. Poza tymi godzinami dostawca będzie miał możliwość wykorzystania swojego LTV do komercyjnych działań na powierzchni Księżyca niezwiązanych z misjami NASA.

„Będziemy używać LTV do podróżowania do miejsc, do których w innym przypadku nie moglibyśmy dotrzeć pieszo, zwiększając nasze możliwości eksploracji i dokonywania nowych odkryć naukowych” – powiedział Jacob Bleacher, główny naukowiec ds. eksploracji w Dyrekcji Misji Rozwoju Systemów Eksploracji w siedzibie NASA w Waszyngtonie. „Dzięki misjom załogowym Artemis oraz podczas zdalnych operacji, gdy na powierzchni nie ma załogi, umożliwiamy naukę i odkrycia na Księżycu przez cały rok”.

Artystyczny projekt koncepcyjny księżycowego pojazdu terenowego NASA (fot. Intuitive Machines)

NASA zapewniła wymagania techniczne, możliwości i standardy bezpieczeństwa potrzebne do rozwoju i operacji LTV, a wybrane firmy zgodziły się spełnić kluczowe wymagania agencji. Zaproszenie do składania ofert wymagało od każdego dostawcy zaproponowania rozwiązania zapewniającego kompleksowe usługi, w tym rozwój LTV, dostawy na Księżyc i wykonywanie operacji na powierzchni Księżyca.

Za pośrednictwem Artemidy NASA wyśle astronautów – w tym pierwszą kobietę, pierwszą osobę kolorową i pierwszego astronautę będącego jej międzynarodowym partnerem – w celu zbadania Księżyca w celu odkryć naukowych, ewolucji technologii, korzyści ekonomicznych oraz w celu zbudowania podstaw pod misje załogowe na Marsa. Zaawansowane łaziki, a także należąca do agencji rakieta SLS (Space Launch System) i statek kosmiczny Orion, komercyjne systemy lądowania ludzi i skafandry kosmiczne nowej generacji, a także Gateway, stanowią podstawę NASA do eksploracji głębokiego kosmosu.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button