CIEKAWOSTKI

Raport. Najlepszy wynik czytelnictwa w Polsce od 10 lat

Stan czytelnictwa w 2023 roku

Aż o 9 punktów procentowych wzrosło czytelnictwo książek w porównaniu z ostatnimi latami.

To jednocześnie najwyższy poziom od 10 lat – wynika z raportu Biblioteki Narodowej o stanie czytelnictwa książek w Polsce w ubiegłym roku.

43% Polaków przeczytało w 2023 roku co najmniej jedną książkę. Wzrosło także zainteresowanie bibliotekami, szczególnie u młodych mężczyzn w wieku 25-39 lat. Stopniowo zmienia się też sposób pozyskiwania informacji o książkach. Coraz większą rolę odgrywa Internet, a szczególnie serwisy społecznościowe.

Stan czytelnictwa w 2023 roku

Tegoroczny wynik jest szczególnie wysoki w porównaniu z wynikami pomiarów Biblioteki Narodowej w latach 2021 i 2022, kiedy to czytelnictwo książek w Polsce utrzymywało się na poziomie 34%. Potwierdza on zmianę, jaka dokonała się w bibliotekach. Przyczynił się do niej m.in. wpisany w Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa wymóg otwarcia bibliotek publicznych w co najmniej połowę sobót w ciągu roku. Poszerzenie dostępności bibliotek sprawiło, że częściej zaczęli odwiedzać je zwłaszcza mężczyźni w wieku 25–39 lat.

W badaniu stanu czytelnictwa w 2023 roku po raz pierwszy uwzględniono dodatkowe sposoby pozyskiwania informacji o książkach. Coraz większą rolę w tym zakresie odgrywa internet (multimedialne podcasty, vlogi, krótkie filmy, wpisy influencerów rekomendujące książki), a szczególnie serwisy społecznościowe, które umożliwiają czytanie przy pomocy platform, takich jak: BookTok na TikToku, BookTube na YouTube czy też Instagram. Badanie odnotowało grupę 7% czytelników korzystających z tych źródeł informacji o książkach.

Z raportu wynika, że czytają przede wszystkim osoby uczące się i studiujące (68%), a są nimi w większości kobiety, które nadal chętniej spędzają czas z książką niż mężczyźni (odpowiednio 50% i 36%). Tak jak w poprzednich latach prawdopodobieństwo czytania książek jest odwrotnie proporcjonalne do wieku. Im starsi respondenci, tym mniej wśród nich czytelników.

W 2023 r. wśród najpoczytniejszych w Polsce książek były: literatura kryminalna, obyczajowo-romansowa, non-fiction (biografie, publicystyka, historia XX wieku) oraz poradniki. Najpopularniejszym źródłem czytanych książek są natomiast zakupy (48%), pożyczanie książek od rodziny, znajomych (29%), prezenty (29%), a także domowy księgozbiór (16%).

Raport o stanie czytelnictwa Biblioteki Narodowej

Biblioteka Narodowa prowadzi systematyczne badania czytelnictwa książek już od przeszło trzech dekad. Raport powstał na podstawie sondażu przeprowadzonego jesienią 2023 r. Tak jak w poprzednich latach został zrealizowany metodą CAPI (Computer Assisted Personal Interview) na ogólnopolskiej próbie reprezentatywnej Polek i Polaków w wieku co najmniej 15 lat.

Liczby z podsumowania roku mówią same za siebie:

  • zainteresowanie bibliotekami wzrosło. Szczególnie częściej odwiedzają je mężczyźni w wieku 25–39 lat 
  • najpoczytniejsze są kryminały i thrillery, tytuły obyczajowe i romanse, non-fiction (biografie, publicystyka, historia XX wieku) oraz poradniki
  • czytają przede wszystkim uczniowie i studenci (68%) i to w większości kobiety
  • wbrew stereotypom, najczęściej czytelnikami książek są najmłodsze osoby (15–18 lat)
  • coraz więcej z nas w Polsce sięga po cyfrowe książki: e-booki i audiobooki. Lekturę co najmniej jednego tytułu zadeklarowało 7% czytelników

Stan czytelnictwa w 2023  

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button