WARSZAWA

Majówka w biało-czerwonej Warszawie. Metro, pokaz fontann online i Trakt Królewski deptakiem

Warszawska majówka

Długi majowy weekend tradycyjnie kojarzy się z wypoczynkiem i radosnym świętowaniem.

W tym roku Warszawa nie planuje żadnych uroczystości.

Biało-czerwona Warszawa

Od 1 do 3 maja reprezentacyjne ulice stolicy przyozdobione zostały biało-czerwonymi flagami. Udekorowany został Trakt Królewski od placu Zamkowego do ul. Gagarina, ul. Marszałkowska oraz plac Piłsudskiego.

PKiN w narodowych barwach

O narodowych świętach przypomni również iluminacja Pałacu Kultury i Nauki. Przez trzy weekendowe wieczory jego fasada podświetlona zostanie na biało i czerwono.

Trakt Królewski zamknięty

Stosując się do rządowych rozporządzeń – m.in. obowiązku zakrywania w przestrzeniach publicznych nosa i ust – warszawiacy nie muszą rezygnować ze spacerów.

Na wiosenny spacer można wybrać się na przykład na ponownie dostępne nadwiślańskie bulwary czy Trakt Królewski. Przypominamy, że ulice Nowy Świat i Krakowski Przedmieście, począwszy od 1 maja, w każdy weekend zmieniać się będą w deptak przeznaczony dla pieszych i rowerzystów. Zmieniona organizacja ruchu obowiązuje na odcinku od ronda gen. Ch. De Gaulle’a do ul. Senatorskiej.

Specjalna organizacja ruchu na Trakcie Królewskim będzie obowiązywała niemal do końca października. To oznacza, że w soboty, niedziele i niektóre święta na odcinku od ronda de Gaulle’a do ul. Miodowej powstanie deptak. Zamknięte odcinki ulic zostaną oznakowane jako strefa zamieszkania i dopuszczony będzie na nich wyłącznie dojazd mieszkańców z identyfikatorami TK do posesji, Pałacu Prezydenckiego, do Zakładu Opiekuńczo–Leczniczego Caritas, zaopatrzenia Centralnej Biblioteki Rolniczej, do ul. Koziej oraz nowożeńców, służb ratunkowych i oczyszczania, a także rowerów.

Zniesienie części obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa sprawia, że na warszawskich ulicach pojawia się coraz więcej osób. Deptak na Trakcie Królewskim ma więc swoje uzasadnienie – piesi będą mogli zachować miedzy sobą odpowiedni dystans i tym samym ważny dla zdrowia psychicznego spacer będzie odbywał się w sposób bezpieczny.

Wjazd uprawnionych pojazdów na zamknięte ulice będzie możliwy wyłącznie z ul. Świętokrzyskiej w Nowy Świat w kierunku ronda de Gaulle’a oraz z ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza na pozostały odcinek Nowego Światu i Krakowskiego Przedmieścia. Na ul. Bednarskiej wprowadzany będzie ruch dwukierunkowy, by mieszkańcy mogli z niej wyjechać z pominięciem Krakowskiego Przedmieścia (w weekend na ul. Bednarską będą mogli wjechać tylko mieszkańcy i dojeżdżający do instytucji zlokalizowanych przy Krakowskim Przedmieściu; ulica będzie także wyłączona z parkowania). Pozostanie utrzymany przejazd ul. Świętokrzyską przez skrzyżowanie z Nowym Światem.

Ponadto, w weekendy na ulicach Wierzbowej (zatoka postojowa) i Moliera (rejon pl. Teatralnego) będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się wraz z tabliczką, informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela.

Autobusy linii 111, 116, 180, 222, 503 i 518, podobnie jak w ubiegłych latach, w kierunku północnym pojadą Al. Jerozolimskimi do ul. Kruczej i dalej ulicami: Szpitalna – pl. Powstańców Warszawy – Mazowiecka. W przeciwnym kierunku będą kursowały ulicami Kredytową – Jasną – Zgoda – Kruczą. Podobnymi trasami, ul. Mazowiecką i z powrotem ulicami Kredytową i Jasną, będą jeździły od ul. Świętokrzyskiej także autobusy linii 102, 105 i 178. Autobusy linii 128, 175 oraz nocnej N44 pojadą zaś ulicami Marszałkowską i Królewską.

Taka organizacja ruchu będzie obowiązywać w każdy weekend do 25 października oraz od 11 do 14 czerwca.

Pokazy w Multimedialnym Parku Fontann – dostępne online

W tym sezonie mieszkańcy i turyści nie spotkają się 1 maja na inauguracji pokazów w Multimedialnym Parku Fontann. Wodno-laserowe widowiska będzie można jednak sobie przypomnieć oglądając pokazy z ubiegłych lat w Internecie. Dodatkowo legendy warszawskie, które były inspiracją dla dotychczasowych pokazów w Multimedialnym Parku Fontann, przeczyta plejada polskich aktorów: Dorota Stalińska, Joanna Koroniewska, Zbigniew Zamachowski i Adam Bauman. Zapraszamy przed komputery co piątek, o godz. 19.00.

Tradycyjnie Multimedialny Park Fontann zapraszał 1 maja warszawiaków i turystów na spektakle światła, wody i muzyki. Podczas trwającego pięć miesięcy sezonu (od początku maja do końca września) specjalne widowiska oglądało ponad milion widzów.

Multimedialny Park Fontann działa od 2011 roku na warszawskim Podzamczu, u podnóża Nowego Miasta. To największe tego typu przedsięwzięcie w Polsce, nowoczesna wizytówka stolicy i jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych Warszawy.

Informujemy także, że ze względu na wymogi sanitarne, fontanny na Podzamczu, działające w dni powszednie, będą wyłączone, podobnie jak wodotryski w całym mieście.

Grillując pamiętaj o zasadach

Otwarcie parków, lasów i polan piknikowych sprawiło, że wiele osób postanowiło rozpocząć sezon grillowania. Choć pieczenie kiełbasek i karkówki na ruszcie nie jest zabronione to należy pamiętać, że w Polsce wciąż obowiązują przepisy ograniczające kontakty społeczne. Przypominamy także, że grillowanie na balkonach – z wykorzystaniem grilli bezdymnych lub elektrycznych – jest dopuszczone przez prawo, ale spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą wprowadzić własne regulacje i zakazy w tym zakresie.

W weekend majowy metro na trasie Młociny – Politechnika

Warszawskie metro systematycznie unowocześnia systemy odpowiadające za bezpieczeństwo ruchu. Kolejny etap modernizacji przeprowadzimy w przedłużony weekend, 1-3 maja. Wówczas pociągi podziemnej kolei będą kursowały tylko między Młocinami a Politechniką. Zostanie uruchomiona autobusowa komunikacja zastępcza.

Modernizacja systemu sterowania ruchem

System sterowania ruchem pociągów to jedna z podstawowych, ale i najważniejszych struktur umożliwiających sprawne działanie podziemnej kolei. Metro Warszawskie unowocześnia system i wymienia eksploatowane urządzenia przekaźnikowe na nowoczesne, cyfrowe. Wdrażana technologia jest bardziej niezawodna i umożliwia również stosowanie aktualnych rozwiązań technicznych w zakresie systemów sterowania ruchem kolejowym.

Przebudowa systemu na pierwszej linii metra jest prowadzona stopniowo od 2009 r., a ostatnie prace odbyły się w sierpniu 2017 r. na odcinku Kabaty – Stokłosy. W tym roku, urządzenia zostaną wymienione między stacjami Stokłosy – Wilanowska. Przygotowywana jest również dokumentacja do przetargu na przebudowę kolejnego odcinka, od stacji Wilanowska do Politechniki.

Zmiany w kursowanie komunikacji w weekend majowy

Prace będą prowadzone przy wyłączeniu ruchu pociągów. Składy linii M1, w okresie od 1 do 3 maja, będą kursowały na skróconej trasie Młociny – Politechnika. Odcinek między placem Konstytucji a Kabatami, połączą autobusy linii zastępczej. Zostanie także zmieniony przystanek końcowy autobusów linii 710, 724 i 742, które dojadą do Wilanowa.

W metrze, w niedzielę (3 maja) będzie obowiązywał świąteczny rozkład jazdy, a w sobotę (2 maja) – sobotni. Na odcinku nieobsługiwanym przez metro, zostanie uruchomiona zastępcza linia autobusowa ZM1, której autobusy będą jeździły trasą:

ZM1: METRO KABATY – al. Harcerzy Rzeczypospolitej – Rolna – al. Wilanowska – Puławska – J.P. Woronicza – al. Niepodległości – Stefana Batorego – L. Waryńskiego – rondo Jazdy Polskiej – METRO POLITECHNIKA – PL.KONSTYTUCJI – L. Waryńskiego – rondo Jazdy Polskiej – Stefana Batorego – al. Niepodległości – al. Wilanowska – przejazd przez pętlę Meto Wilanowska – al. Wilanowska – Rolna – al. Harcerzy Rzeczypospolitej – al. KEN – METRO KABATY.

Autobusy linii ZM1 będą podjeżdżały na przystanki co ok. 3-4 minuty.

Dodatkowo autobusy linii 710, 724 i 742 zostaną wycofane z pętli OS. KABATY i ulicami Ł. Drewny i Przyczółkową dojadą do pętli WILANÓW. Tu możliwa będzie przesiadka do autobusów jadących w kierunku centrum (116, 131, 180, 519). Jednocześnie zostanie uruchomiona zastępcza linia autobusowa Z39 na trasie: OK.KABATY – al. KEN – Wąwozowa – Relaksowa – M. Rosnowskiego – S. Korbońskiego – Ł. Drewny – ANDRUTOWA.
(UMW)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button