INNEZIMOWE

Łyżwiarstwo szybkie. Natalia Czerwonka i Marcin Bachanek mistrzami Polski na 1500 metrów

Mistrzostwa Polski 2020 na dystansach w łyżwiarstwie szybkim

Trzeci dzień odbywających się w Tomaszowie Mazowieckim mistrzostw Polski na dystansach w łyżwiarstwie szybkim już za nami.

Natalia Czerwonka (KS ARENA Tomaszów Mazowiecki) i Marcin Bachanek (GKS Stoczniowiec Gdańsk) zdobyli złote medale na 1500 metrów.

Trzeciego dnia rozegrano także biegi drużynowe – wśród pań najlepsza była Pilica Tomaszów Mazowiecki, a wśród panów Stoczniowiec Gdańsk.

Magdalena Czyszczoń, Natalia Czerwonka i Karolina Bosiek (fot. Paweł Skraba)

– Obroniłam się rzutem na taśmę. Cieszę się, że jest taka zacięta rywalizacja i że młodsze koleżanki są w formie. Ja niestety z tą formą nie trafiłam i nie pamiętam kiedy ostatni raz tak bardzo nie trafiłam z dyspozycją na mistrzostwach Polski. Bardzo się gubię, staram się szukać, codziennie zmieniam płozy, ale przede wszystkim mijam się z tym, co najważniejsze, czyli odbiciem i tzw. timingiem. Cóż, Puchary Świata są na razie odwołane, do stycznia mam dużo czasu i mam nadzieję, że gdy przyjdzie ten najważniejszy czas to będę już w formie – mówiła Czerwonka.

Dla polskich panczenistów tegoroczne mistrzostwa są pierwszym poważnym startem w tym sezonie.

– Niestety, ale w Inzell zdążyłyśmy przejechać tylko jeden dystans. Brakuje troszkę spokoju, nie tyle może treningowego, bo Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego stanął na wysokości zadania, ale bardziej psychicznego. Cały czas czekamy na informacje, słuchamy wiadomości i zastanawiamy się, czy będziemy mogli trenować, czy nie będzie większych obostrzeń, które nam uniemożliwią pracę. Rozmawiamy o tym dużo między sobą. Ale gdy stajemy na starcie to zawsze dajemy z siebie wszystko – dodała Czerwonka.

Marcin Bachanek (fot. Paweł Skraba)

Bachanek nie ukrywał radości, ale nie tylko ze złotego medalu.

– Cieszę się przede wszystkim, że te mistrzostwa Polski się odbyły. Moja grupa jest bardzo silna i cieszę się i z mojego złota, i ze złota kolegów z klubu, bo na każdym dystansie jak do tej pory mieliśmy tu złote medale. To pokazuje, że forma jest. Mam nadzieję, że będą starty, ale, w tych ciężkich czasach, czas pokaże – mówił panczenista Stoczniowca Gdańsk.

Damian Żurek, Marcin Bachanek i Szymon Palka (fot. Paweł Skraba)

Konrad Niedźwiedzki, były medalista olimpijski, a dziś dyrektor sportowy Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego, chwali zawodników.

– Wiadomo, że radzą sobie różnie, a jest to związane z przerwami, które mieli po sytuacji w Inzell, gdzie część zawodników miała pozytywny wynik na obecność koronawirusa. Musieli odbyć kwarantannę, część nawet przez kilkanaście dni nie była na lodzie. Generalnie wygrywają faworyci i było kilka bardzo wartościowych biegów, choćby pierwszego dnia, gdy Karolina Bosiek w rewelacyjnym czasie wygrała rywalizację na pięćset metrów. Z kolei dziś Natalia Czerwonka pokazała klasę, a wcześniej Magda Czyszczoń bardzo fajnie zaprezentowała się na trzy tysiące metrów, czy Szymon Palka na pięć tysięcy – mówił Niedźwiedzki.

Mistrzostwa Polski na dystansach w łyżwiarstwie szybkim. Podium kobiet (fot. Paweł Skraba)
Mistrzostwa Polski na dystansach w łyżwiarstwie szybkim. Podium mężczyzn (fot. Paweł Skraba)

Jego zdaniem, na pewno zawodnikom nie brakuje motywacji, choć rywalizacja międzynarodowa na razie do końca roku jest zawieszona. – Mistrzostwa Polski są zawsze zawodami, które bardziej motywują i których stawka jest zawsze wyższa, niż nam się wydaje. Rywalizacja z naszym podwórkiem na pewno motywuje – dodał Niedźwiedzki.

W sobotę, która będzie ostatnim dniem rywalizacji w mistrzostwach Polski w Tomaszowie Mazowieckim, zawodniczki walczyć będą na 5000 metrów, a zawodnicy na dystansie dwukrotnie dłuższym. Imprezę zakończy rywalizacja w drużynowych sprintach. Zawody odbywają się bez udziału publiczności, a bezpłatną transmisję można oglądać w Internecie na kanale YouTube PZŁS.

GKS Stoczniowiec Gdańsk (fot. Paweł Skraba)

Wyniki 3. dnia Mistrzostw Polski na Dystansach, Tomaszów Mazowiecki

Kobiety

1500 metrów
1. Natalia Czerwonka (KS ARENA Tomaszów Maz.) 2:00.73
2. Karolina Bosiek (KS Pilica Tomaszów Maz.) 2:00.93
3. Magdalena Czyszczoń (AZS AWF Katowice) 2:04.52

Bieg drużynowy
1. KS Pilica Tomaszów Mazowiecki I (Karolina Gąsecka, Karolina Bosiek, Natalia Jabrzyk) 3:15.67
2. AZS AWF Katowice (Iga Wojtasik, Olga Kaczmarek, Magdalena Czyszczoń) 3:20.00
3. UKS Dziewiątka Tomaszów Mazowiecki (Patrycja Sobota, Angelika Danielik, Kaja Kozar) 3:49.83

Mężczyźni

1500 metrów
1. Marcin Bachanek (GKS Stoczniowiec Gdańsk) 1:51.71
2. Damian Żurek (KS Pilica Tomaszów Maz.) 1:52.84
3. Szymon Palka (GKS Stoczniowiec Gdańsk) 1:53.19

Bieg drużynowy
1. GKS Stoczniowiec Gdańsk (Szymon Palka, Marcin Bachanek, Sebastian Kłosiński) 4:04.34
2. KS Pilica Tomaszów Mazowiecki I (Szymon Wojtakowski, Jakub Piotrowski, Mateusz Owczarek) 4:06.34
3. KS Pilica Tomaszów Mazowiecki II (Dawid Balczerczyk, Damian Żurek, Michał Kopacz)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button