ZIMOWE

Weronika Dawidek wicemistrzynią świata w snowboardzie alpejskim. Sukcesy młodych alpejczyków

Sporty zimowe

Weronika Dawidek została wicemistrzynią świata juniorów w slalomie gigancie równoległym!

Aleksander Zniszczoł z drugim w tym sezonie podium Pucharu Świata – w finałowym konkursie w Planicy zajął 3. miejsce. W zawodach FIS na Słowacji zwycięstwa odnieśli Paweł Pyjas i Piotr Habdas.

Snowboard alpejski. Weronika Dawidek z medalem mistrzostw świata juniorów w snowboardzie alpejskim

Choć sezon dla większości snowboardzistów już się zakończył, to przed młodymi zawodnikami była najważniejsza impreza sezonu, czyli mistrzostwa świata juniorów.

Tegoroczny czempionat w austriackim Lachtal okazał się szczęśliwy dla Weroniki Dawidek, która zdobyła srebrny medal w slalomie gigancie równoległym i dołożyła do tego szóste miejsce w slalomie równoległym. To pierwszy taki sukces dla Polski od 17 lat.

W dniach 22-24 marca w austriackim Lachtal odbyły się Mistrzostwa Świata Juniorów w snowboardzie alpejskim, gdzie Polskę reprezentowało sześć zawodniczek i trzech zawodników. Rywalizacja rozpoczęły się od piątkowego slalomu giganta równoległego, w którym duże nadzieje wiązaliśmy z występem czwartej dwa lata temu, Weroniki Dawidek.

Dawidek z medalem MŚJ

Zakopianka imponująco zaprezentowała się już podczas eliminacji, w których zajęła szóstą pozycję. W 1/8 finału odniosła zwycięstwo nad Czeszką Adelą Keclikovą, a potem stawiła czoła Ukraince Eleonorze Pavliuk. Półfinał przyniósł intensywną rywalizację ze Szwajcarką Xenią von Siebenthal, z której zwycięsko wyszła Polka, wygrywając o zaledwie o 0,03 sekundy i zapewniając sobie tym samym miejsce na podium mistrzostw świata.

W wielkim finale przegrała ze zwyciężczynią eliminacji, Kanadyjką Aurélie Moisan, tracąc do niej 0,96 sekundy. Dla naszej snowboardzistki alpejskiej jest to największy sukces w dotychczasowej karierze i pierwszy polski medal w tej dyscyplinie od 2007 roku, kiedy Karolina Sztokfisz zdobyła brąz.

Wśród naszych juniorów najbliżej awansu do finałów był Maciej Mikołajczyk, który zajął 20. miejsce, tracąc zaledwie 0.33 sekundy do 16. zawodnika.

Blisko podium w slalomie równoległym

Świeżo upieczona wicemistrzyni świata juniorek w slalomie gigancie równoległym świetnie rozpoczęła także rywalizację w sobotnim slalomie równoległym. Zajęła wysokie trzecie miejsce w eliminacjach, dzięki czemu w kolejnej rundzie mogła wybierać tor. W 1/8 finału zawodów w Lachtal stanęła naprzeciwko Niemki Zoe Jansing i zwyciężyła z przewagą 0,31 sekundy. Polka niestety nie zdołała ukończyć swojego ćwierćfinałowego przejazdu z Salome Jansing i ostatecznie zajęła szóste miejsce MŚJ w drugiej konkurencji indywidualnej.

Blisko awansu do czołowej „16” były również 20. Olga Kaciczak (0,97 s. od awansu), oraz 21. Karolina Półtorak (1,15 s. od awansu).

Rywalizacja duetów na zakończenie MŚJ

W niedzielnym drużynowym slalomie gigancie równoległym najlepiej z Biało-Czerwonych zaprezentował się duet Olga Kaciczak i Michał Wilk, który jako jedyny przeszedł eliminacje. W 1/8 finału nasza para przegrała z wyżej notowanym pierwszym zespołem Czech i zajęła 12. miejsce. Na 18. pozycji uplasowali się Weronika Dawidek i Maciej Mikołajczyk, a na 23. Sonia Zapała i Anatol Kulpiński.

Dziękujemy naszym juniorom za pasjonującą walkę i godne reprezentowanie Polski na Mistrzostwach Świata Juniorów w Lachtal. Jeszcze raz gratulujemy Weronice Dawidek ogromnego sukcesu i życzymy powodzenia w dalszej karierze.

23. Sonia Zapała i Anatol Kulpiński

Narciarstwo alpejskie. Zwycięstwa i życiowe wyniki Pawła Pyjasa oraz Piotra Habdasa. Duże sukcesy młodych alpejczyków za granicą

Mimo, że sezon zimowy powoli dobiega końca, to wielu naszych narciarzy alpejskich z powodzeniem nadal startuje w międzynarodowych zawodach. W zawodach FIS na Słowacji zwycięstwa odnieśli Paweł Pyjas i Piotr Habdas, zdobywając swoje najlepsze FIS-punkty w karierze. Życiowe rezultaty zanotowała także Hanna Zięba, która znalazła się w czołówce międzynarodowych mistrzostw Łotwy i Estonii w slalomie gigancie. Duże sukcesy odnieśli także nasi młodzi alpejczycy, którzy wygrywali we Francji i Austrii.

Dwa polskie zwycięstwa na Słowacji

Spora grupa reprezentantów Polski w narciarstwie alpejskim wystartowała początkiem tygodnia w dobrze obsadzonych zawodach FIS w Strbskim Plesie. W poniedziałek, 18 marca zwycięstwo w slalomie odniósł Paweł Pyjas, który miał najlepszy czas w drugim przejeździe i zjechał najlepsze FIS-punkty w sezonie – 30.16.

Wśród kobiet drugie miejsce zajęła Oliwia Wróbel (53.51 FIS-pkt), a w czołowej „10” wśród Polaków znaleźli się jeszcze: 4. Nikola Komorowska, 5. Zuzanna Czapska, 5. Bartłomiej Sanetra, 9. Bartosz Szkoła i 9. Zuzanna Świgut.

Dzień później na trasie Furkota także brylowali nasi alpejczycy. Wygraną w slalomie gigancie odniósł Piotr Habdas, który zaliczył najlepszy polski wynik w tym sezonie – 24.78 FIS-punkty, co jest również jego rekordem życiowym. Zaledwie jedną setną za podium znalazł się Paweł Pyjas, dla którego był to najlepszy gigantowy start w karierze – 30.66 FIS-pkt.

Najlepszą z Polek tym razem była czwarta Nikola Komorowska! W „10” uplasowali się jeszcze: 7. Oliwia Wróbel, 8. Zuzanna Świgut i 10. Wojciech Gałuszka, który prowadził po pierwszym przejeździe, ale w drugim miał kłopoty na trasie.

Zięba z życiowym rezultatem

W tym samym czasie w Międzynarodowych Mistrzostwach Łotwy Juniorów w Pozza di Fassa (18 marca), Hanna Zięba zajęła 9. miejsce w slalomie gigancie, zdobywając 34.28 punktów FIS, co było najlepszym wynikiem w jej karierze. Magdalena Bańdo uplasowała się na 12. pozycji (48.21 FIS-pkt)

Dzień później, w Międzynarodowych Mistrzostwach Estonii w slalomie gigancie, Zięba poprawiła swój rekord życiowy, zajmując 7. miejsce i uzyskując 33.71 punktów FIS. Magdalena Bańdo ponownie zajęła 12. miejsce i zaliczyła trzeci najlepszy wynik w karierze – 45.14 FIS-pkt.

Kolejne dobre starty Polaków za granicą

W Międzynarodowych Mistrzostwach Albani Juniorów w Kronplatz w slalomie (23 marca ), Daria Krajewska zajęła 6. miejsce, uzyskując 34.01 punktów FIS, co było drugim najlepszym jej wynikiem w sezonie. Bartosz Szkoła zakończył zawody na 12. pozycji.

Tego samego dnia, w Międzynarodowych Mistrzostwach San Marino Juniorów w Kronplatz w slalomie, Krajewska ponownie była szósta, Jan Łodziński zajął 10. miejsce, a Bartosz Szkoła 14. Polka wystartował także dzień później w Międzynarodowych Mistrzostwach Liechtensteinu w Malbun w slalomie, w którym zajęła 8. miejsce.

Natomiast w dobrze obsadzonych Międzynarodowych Mistrzostwach Niemiec w slalomie w Axamer Lizum (23 marca) brała udział Aniela Sawicka. Polka popisała się piątym czasem drugiego przejazdu i awansowała z 26. na 13. miejsce.

Zwycięstwa młodych alpejczyków w Austrii i Francji

Czternastoletnia Iga Kaczmarek kolejny raz wykazała się znakomitą formą, zdobywając mistrzostwo Francji U14 w slalomie gigancie i kombinacji w Meribel. Tydzień wcześniej Weronika Wądrzyk zajęła piąte miejsce w supergigancie w kategorii U16.

W znanych, międzynarodowych zawodach Kids Trophy w austriackim Zauchense (23-24 marca), młodzi polscy alpejczycy zanotowali imponujące wyniki, zdobywając dziewięć medali, w tym trzy złote. Zwycięstwa odnieśli Jan Wesołowski (K10), Igor Wyszomirski (K11) i Natasza Kamińska (K14).