POLITYKAŚWIAT

Londyn. Spotkanie Borisa Johnsona z Andrzejem Dudą. „Szczelniejsze sankcje na Rosję i wspieranie Ukrainy w dostawach broni”

Wielka Brytania - Polska

Na zaproszenie brytyjskiego premiera Borisa Johnsona prezydent Andrzej Duda złożył wizytę w Londynie.

Wśród tematów rozmów przywódców – agresja rosyjska na Ukrainę i współpraca wojskowa między Polską i Wielką Brytanią.

Podczas spotkania prezydent RP i premier Wielkiej Brytanii przyjęli wspólne oświadczenie.

– W czasie, gdy Europa stoi w obliczu największego od dziesięcioleci kryzysu bezpieczeństwa, a bratnie europejskie państwo demokratyczne stało się obiektem ataku, Polska i Zjednoczone Królestwo wspierają się wzajemnie. Uważamy siebie za jednych z najbliższych partnerów europejskich i jesteśmy zdecydowani wspólnie stawić czoła wyzwaniom przyszłości – napisali Andrzej Duda i Boris Johnson.

– Uzgodniliśmy, że zaproponujemy powołanie Wspólnej Komisji Polska–Wielka Brytania, która będzie wspierać Ukrainę w długoterminowej koordynacji dostaw broni i szkoleń, a także pomagać Ukrainie w określaniu potrzeb i modernizacji armii – podkreślono w oświadczeniu.

W dokumencie zapisano również, że Zjednoczone Królestwo „potroi swoje wsparcie dla Polski do kwoty 30 mln funtów, aby zapewnić pomoc humanitarną ukraińskim uchodźcom tymczasowo przebywającym w Polsce”.

Przy Downing Street 10, gdzie znajduje się siedziba premiera Wielkiej Brytanii, przywódcy rozmawiali „w cztery oczy”, a następnie przewodniczyli dyskusjom delegacji.

Prezydent oznajmił przed rozmowami, że przekaże premierowi informacje na temat skali pomocy – „zarówno humanitarnej, jak i rzeczowej dla Ukrainy”. – Porozmawiamy, jakie wspólne działania dalej podjąć dla wzmocnienia Ukrainy i umożliwienia jej jeszcze lepszej obrony – powiedział Andrzej Duda. Dodał, że przedmiotem rozmowy będzie też wsparcie Ukrainy na arenie międzynarodowej poprzez „coraz bardziej ścisły i szczelny system sankcji przeciwko rosyjskiemu agresorowi”.

– Zgodziliśmy się z Premierem Johnsonem, że potrzebne są szczelniejsze sankcje, które rzeczywiście będą skuteczniejsze. Jest propozycja, aby obłożyć sprowadzane do Unii Europejskiej surowce dodatkowymi podatkami i zmierzać do przerwania dostaw – oznajmił prezydent po spotkaniu. Dodał, że jako Polska „zakładamy, że do końca roku przestaniemy korzystać z rosyjskich źródeł. Mobilizujemy naszych partnerów do szukania alternatywnych rozwiązań”.

Jak podkreślał wcześniej minister Jakub Kumoch, wizyta prezydenta w Londynie jest efektem ubiegłotygodniowej rozmowy telefonicznej Andrzeja Dudy i Borisa Johnsona, do której doszło z inicjatywy Premiera Wielkiej Brytanii. – Rosyjska agresja na Ukrainę bardzo mocno pokazała, jak bliskie są stanowiska Polski i Wielkiej Brytanii w sprawach dotyczących bezpieczeństwa w Europie – zaznaczył.

1 2 3Następna strona
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button