ŁÓDŹ

Łódź vs PiS. Rekordowa dopłata na edukację

Oświata

Łódź dopłaci ze swojego budżetu rekordowe ponad 605 mln zł do tegorocznych wydatków edukacyjnych.

Subwencja oświatowa na 2023 rok to 919,5 mln zł. Natomiast zaplanowane wydatki ogółem wynoszą ponad 1,5 mld zł i stanowią 24 proc. ogółu zaplanowanych wydatków miasta na ten rok.

Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent miasta Łodzi:

– Wydatki na edukację rosną co roku, ale tegoroczne są na rekordowo wysokim poziomie. Składa się na to szereg elementów niezależnych od samorządu czyli szalejąca inflacja, rosnące koszty energii, ciepła i gazu, które podnoszą znacznie koszty utrzymania placówek oświatowych.

Owszem, tegoroczna subwencja oświatowa wzrosła o blisko sto milionów, ale nadal jest za niska, by wystarczyła choćby na wydatki subwencjonowane, do których dołożymy z własnego budżetu ponad 300 milionów. Sytuacja finansowa samorządów, nie tylko łódzkiego, jest bardzo trudna dlatego ta niedoszacowana subwencja będzie dla nas wyjątkowo dotkliwa w tym roku. Od dawna postulujemy zmianę sposobu finansowania oświaty ale resort edukacji pozostaje głuchy na głos samorządowców.  

Ile Łódź dopłaci do edukacji w 2023 r.? (fot. UMŁ)

Piotr Bors, dyrektor Departamentu Pracy, Edukacji i Kultury UMŁ:

– Ponieważ nie wiemy na jakiej zasadzie i wedle jakich algorytmów rząd przyznaje samorządom subwencję oświatową mamy prawo przypuszczać, że jest to „po uważaniu”. Inaczej mówiąc – samorządy, które PiS lubi dostają więcej a takie jak Łódź i kilka innych miast, których rząd nie lubi – znacznie mniej.

Łódź od dawna apeluje o jasny podział: rząd finansuje wynagrodzenia w oświacie a samorząd infrastrukturę. Bo teraz rząd tylko teoretycznie odpowiada za wynagrodzenia czego dowodem są podwyżki płac nauczycieli: rząd je przyznaje ale w ślad za tym nie przekazuje samorządom adekwatnych środków.

Oczywistym jest, że nauczyciele zarabiają za mało, to nie podlega dyskusji, ale skoro rząd daje podwyżki to niech daje także samorządom środki na ten cel.  Czeka nas bardzo trudny rok, ale na edukacji oszczędzać nie będziemy.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button