POLSKAŚWIAT

Konferencja Polski i USA w Warszawie. Bezpieczeństwo i pokój na Bliskim Wschodzie

Spotkanie ministerialne poświęcone budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie

Polska i Stany Zjednoczone będą współgospodarzami “Spotkania ministerialnego poświęconego budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie”.

Planowana na luty konferencja bliskowschodnia będzie najważniejszym wydarzeniem dyplomatycznym w Warszawie od czasu szczytu NATO – powiedział w piątek Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski.

Spotkanie ministerialne poświęcone budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, którego współgospodarzami będą Polska i Stany Zjednoczone, odbędzie się w Warszawie w dniach 13-14 lutego.

Jak ocenił na piątkowym briefingu prasowym Krzysztof Szczerski, konferencja będzie najważniejszym wydarzeniem dyplomatycznym odbywającym się w polskiej stolicy od czasu szczytu NATO z 2016 r. Prezydencki minister zapowiedział, że wezmą w niej udział kraje z całego świata zainteresowane rozwojem sytuacji na Bliskim Wschodzie, zaś jej głównym celem będzie „omówienie różnych scenariuszy dla pokoju na Bliskim Wschodzie”.

Zdaniem ministra Szczerskiego ważny jest nie tylko wybór Warszawy jako miejsca konferencji, ale też wybór Polski jako jej współorganizatora obok Stanów Zjednoczonych. – To też podkreśla nasze znaczenie, rosnącą rolę Polski na arenie międzynarodowej w drugim roku naszego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, a także podkreśla praktyczny wymiar rozwijającego się partnerstwa polsko-amerykańskiego.

Jak mówił, w konferencji wezmą udział delegacje na różnym szczeblu, w tym ministrowie spraw zagranicznych kilkudziesięciu państw, zaś Prezydent Andrzej Duda podejmie wszystkich jej uczestników konferencji jako gospodarz uroczystej inauguracji spotkania na Zamku Królewskim.

Ponadto – zapowiedział Krzysztof Szczerski – 13 lutego planowane są spotkania bilateralne prezydenta. – Na pewno już mogę dzisiaj powiedzieć, że będzie spotkanie z sekretarzem stanu USA Markiem Pompeo, osobne, tutaj w Pałacu Prezydenckim – poinformował minister.

Zwiększenie bezpieczeństwa i stabilności na Bliskim Wschodzie leży w żywotnym interesie całej wspólnoty międzynarodowej.

Państwa uczestniczące w spotkaniu będą miały sposobność podzielenia się swoimi ocenami oraz przedstawienia propozycji na temat przyszłości regionu. W trakcie spotkania będą miały miejsce dyskusje na temat kwestii kluczowych dla stabilności Bliskiego Wschodu dotyczących m.in. terroryzmu i ekstremizmu, rozwoju i proliferacji pocisków rakietowych, bezpieczeństwa handlu morskiego oraz bezpieczeństwa energetycznego, a także zagrożeń wynikających z działalności różnych aktorów i grup interesów w regionie.

Społeczność międzynarodowa podziela szereg obaw związanych z zagrożeniami dla pokoju na Bliskim Wschodzie. Spotkanie ministerialne będzie zatem okazją do dialogu na ten temat i budowania konsensusu wokół konieczności wzmocnienia architektury bezpieczeństwa oraz zwiększania stabilności.
(KP, MSZ)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button