INNE

Katowice. Anglik Gawain Jones mistrzem Europy 2020 w szachach błyskawicznych

Mistrzostwa Europy 2020 w szachach błyskawicznych w Katowicach - European Blitz and Rapid Chess Championship

Anglik Gawain Jones wygrał organizowane w Katowicach Mistrzostwa Europy w szachach błyskawicznych.

Najlepszy z Polaków Radosław Wojtaszek turniej zakończył w 1/8 finału. Imprezę, ze względu na ograniczenia związane z sytuacją epidemiczną, zorganizowano w trybie online.

– To były trzy wielkie dni dla europejskich szachów. Ponad stu trzydziestu arcymistrzów zagrało w tych mistrzostwach, a zwycięzca jest niespodziewany. W finałowej czwórce było dwóch faworytów, czyli Czech David Navara, który reprezentuje barwy klubu Wasko HETMAN GKS Katowice oraz wielka gwiazda Aleksiej Szyrow. I to właśnie z Szyrowem wygrał Gawain Jones – mówi Łukasz Turlej, wiceprezydent Międzynarodowej Federacji Szachowej i jeden z organizatorów imprezy.

Z kolei brązowy medal zdobył Niemiec Matthias Bluebaum, który pokonał Navarę.

W sumie w imprezie udział wzięli reprezentanci czterdziestu krajów, w tym 64 zawodników z Polski. W piątkowych eliminacjach najlepszy był Radosław Wojtaszek, który był jedynym Polakiem w finałowej szesnastce. Dzień później przegrał jednak w 1/8 finału z Niemcem Georgiem Meierem. Z kolei problemy techniczne sprawiły, że już pierwszego dnia z imprezy wycofał się Jan Krzysztof Duda, jeden z polskich faworytów do medali.

– Wszyscy zawodnicy z finałowej czwórki w wywiadach po zakończeniu meczów mówili, że w przyszłym roku przyjadą do Katowic, by grać na głównej płycie Spodka. Mam nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mieli wielkie święto szachów w Polsce, ale już nie w wersji online – dodaje Turlej.

To nie były pierwsze mistrzostwa Europy w szachach błyskawicznych organizowane przez Katowice, ale pierwsze w trybie online. Pierwszy raz najlepsi specjaliści w tej odmianie szachów przyjechali do Katowic w 2017 roku. Wypełniony graczami i kibicami Spodek oraz świetna organizacja zrobiły takie wrażenie na przedstawicielach Europejskiej Unii Szachowej, że już rok później przyznali Katowicom prawo organizacji mistrzostw Europy w szachach błyskawicznych w 2020 i 2021 roku. Przyszłoroczna impreza, już w trybie stacjonarnym, planowana jest na grudzień.

ME w szachach błyskawicznych: Polacy bez medali w Katowicach

Radosław Wojtaszek nie zagrał o medale Mistrzostw Europy w szachach błyskawicznych w Katowicach. Polak przegrał w 1/8 finału imprezy z Niemcem Georgiem Meierem.

– Szkoda, bo miałem ostatnią rozgrywkę, która decydowała o awansie, pod kontrolą i nic nie wskazywało na to, że przegram w tej partii. Od jej startu miałem przewagę, ale zrobiłem dwa głupie błędy, które spowodowały, że przegrałem i odpadłem z zawodów. Szkoda, bo szczególnie po piątkowym zwycięstwie liczyłem na dużo, dużo więcej – mówi Wojtaszek.

W niedzielnych półfinałach zagrali Łotysz Aleksiej Szyrow z Niemcem Matthiasem Bluebaum i Anglik Gawain Jones z Czechem Davidem Navarą. Ten ostatni to wieloletni zawodnik klubu WASKO Hetman GKS Katowice i wielokrotny medalista szachowej ekstraligi.

Wojtaszek był ostatnim Polakiem, który uczestniczył w Mistrzostwach Europy. Pozostali odpadli w eliminacjach, a wielkiego pecha miał Jak Krzysztof Duda, który z powodów technicznych musiał wycofać się już po pierwszej rundzie.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button