POLSKAŚWIAT

Nowa odmiana koronawirusa w Wielkiej Brytanii. Kolejne kraje zawieszają loty. Co z Polską?

Nowy wariant SARS-CoV-2

Ze względów bezpieczeństwa loty z Wielkiej Brytanii do Polski zostaną zawieszone od północy z poniedziałku na wtorek.

Decyzja związana jest z pojawieniem się nowej odmiany koronawirusa.

Od 21 grudnia każda osoba, która w ostatnim czasie podróżowała z Wielkiej Brytanii może kontaktować się z lokalnym sanepidem i tam wykonać bezpłatne testy.

Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock poinformował o wykryciu w Wielkiej Brytanii nowego szczepu wirusa SARS-CoV-2. Zakażeni nową odmianą są głównie w południowej i południowo-wschodniej Anglii. Wirus VUI-202012/01 rozprzestrzenia się szybciej niż obecna odmiana.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała o dziewięciu infekcjach nowym wariantem koronawirusa w Danii oraz o pojedynczych przypadkach w Holandii i Australii.

M.in. Francja, Irlandia, Niemcy, Kanada, Niderlandy, Włochy, Austria, Belgia, Bułgaria, Łotwa i Rumunia zabroniły już rejsów z Wielkiej Brytanii. Oczywiście zawieszone są połączenia kolejowe z Wyspami.

I jak zawsze PiS nie wiadomo na co czeka! W wielu krajach już są zabronione loty, a obecna władza pozwala na rozprzestrzenianie się nowej odmiany wirusa. Testowanie podróżnych powinno być obowiązkowe, a nie dobrowolne i to od razu ma lotnisku! Po 6 dniach obowiązkowej kwarantanny też powinny te osoby przejść ponowny test (przypominamy, że po 5-6 dniach chory ma dopiero objawy covid-19 po zarażeniu się).

„Zamiast szybko i sprawnie testować osoby zaraz po przylocie z Wielkiej Brytanii, zalecają zgłaszanie się do lokalnych sanepidów. A po drodze kolejna podróż, spotkania z innymi ludźmi. Znów pokaz ignorancji i lekceważenia zagrożeń. Wszystko ich przerasta” – M. Kidawa-Błońska, Wicemarszałek Sejmu RP.

Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie testowania osób powracających z Wielkiej Brytanii

„W związku z zaobserwowaną mutacją wirusa SARS-CoV-2 wszystkie osoby przybywające do Polski, w szczególności z Wielkiej Brytanii, mogą wykonać bezpłatnie test.

Prosimy o kontakt z infolinią inspekcji sanitarnej pod numerem telefonu +48 22 25 00 115. Konsultanci pokierują zainteresowane osoby do właściwej Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej, która wystawi zlecenie testu w punktach drive – thru.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button