WROCŁAW

Kangur rudy nowym mieszkańcem wrocławskiego zoo

Kangur rudy

We wrocławskim zoo urodził się kangur rudy.

Przyszedł na świat po 33 dniach ciąży i 230 kolejnych spędzonych w torbie lęgowej. Obecnie można go coraz częściej podziwiać na wybiegu, gdy wychodzi z torby matki.

– Kangury rude to bardzo ciekawe zwierzęta. Po pierwsze są torbaczami i w torbie lęgowej samica może mieć dwójkę maluchów urodzonych w dużym odstępie czasu. Po drugie wyróżnia je sposób walki między samcami o względy samic. Wygląda to jak walka kickboxingu – używają wtedy nie tylko przednich, ale opierając się na ogonie, również tylnych łap – mówi Maciej Okupnik, opiekun zwierząt.

Obecnie w Zoo Wrocław mieszka sześć osobników tego gatunku: dwa samce, trzy samice i maluch, którego płeć nie jest jeszcze znana.

Młody kangur rudy (fot. ZOO Wrocław)

– Młode pije jeszcze mleko matki, ale powoli zaczyna próbować pokarm stały, który dostają dorosłe osobniki. Wychodzi z torby matki, jest więc już w pełni rozwinięty i samodzielny. Widać czasami jak biega po wybiegu, chociaż nie zawsze da się za nim nadążyć – mówi Justyna Nowicka, opiekun zwierząt z wrocławskiego zoo.

W Zoo Wrocław kangury rude pojawiły się po raz pierwszy w 1927 roku. Zaaklimatyzowały się bardzo dobrze, bo od lat 90-tych przyszło tu na świat aż 41 młodych. Kangury rude mieszkają w starej części zoo, mając za sąsiadów pekari chaco i walabie Benetta.

Kangur rudy to przedstawiciel kangurów dużych – jest największym z obecnie żyjących torbaczy. Samce są wyraźnie większe i cięższe od samic. Długość ciała samca wynosi do 120 cm, samic do 60 cm, zaś ogona do 100 cm. Masa ciała waha się od 20 kg u samic do nawet 85 kg u samców. Sierść jest barwy rdzawoczerwonej u samców, a niebieskawoszarej u samic.

Kangury to zróżnicowana podrodzina zwierząt, w której wyróżnia się 14 gatunków. Tym, co łączy je wszystkie to sposób poruszania się – skoki na tylnych nogach. Są torbaczami, co oznacza, że ewolucja poszła w ich przypadku w inną stronę niż u większości ssaków. Torbacze nie posiadają bowiem łożyska, ale torbę lęgową. Samice rodzą młode we wczesnym stadium rozwoju. Młode rozwijają się dalej właśnie w torbie lęgowej, gdzie znajduje się kilka sutków, z których piją mleko. Rozwój w torbie trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy, w zależności od gatunku.

W przypadku kangurów rudych ciąża trwa zaledwie 33 dni. Młode przychodzą na świat nieowłosione i ślepe, mają około 2 cm długości. W torbie lęgowej przebywają nawet 230 dni. Zatem data urodzin najmłodszego członka wrocławskiego stada jest umowna i odpowiada terminowi zauważenia malucha w torbie matki przez opiekunów.

Dla wszystkich kangurów naziemnych (są też bowiem kangury żyjące na drzewach), charakterystyczny jest sposób poruszania się skokami. Przeciętny skok ma długość do 2 m. Jednak podczas gwałtownej ucieczki np. kangury rude wykonują skoki 3-metrowej wysokości na odległość ponad 10 m.

Choć te zwierzęta wydają się być sympatyczne, potrafią być również niebezpieczne. Należy zachować ostrożność w kontaktach z nimi, ponieważ siłą kopnięcia czy ciosu mogą wyrządzić krzywdę. Żyją do 20 lat.
(org.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button