WROCŁAW

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu. Jakie są atrakcje? Co podrożało?

Część Rynku, plac Solny

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu to wyjątkowe wydarzenie w kalendarzu wrocławian.

Bajkowe ozdoby Rynku, oryginalne świąteczne dania i napoje oraz mnóstwo innych atrakcji przyciągają do Wrocławia także tysiące gości.

Świąteczny Jarmark Bożonarodzeniowy organizowany jest po raz 14. W wielu serwisach turystycznych wrocławski jarmark uznawany jest za najpiękniejszy w naszej części Europy, a organizatorzy zapowiadają, że Jarmark Bożonarodzeniowy 2021 będzie jeszcze ładniejszy i bogatszy w atrakcje.

Wrocławski Jarmark Bożonarodzeniowy – program, daty, godziny otwarcia

Kiedy zostanie otwarty Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu? Otóż start Jarmarku rozpoczął się w piątek, 19 listopada, o godz. 17:00.

Potrwa do końca roku – do 31 grudnia, włącznie z Nocą Sylwestrową. W drugi dzień Świat Bożego Narodzenia, 25 grudnia, stoiska czynne od 13:00.

Stoiska na Jarmarku we Wrocławiu czynne są codziennie w godz. 10:00- 21:00 (stoiska będą nieczynne tylko w Wigilię i pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia).

  • 3 grudnia, godz. 17:00 oficjalne rozświetlenie choinki i iluminacji świątecznych

W tym roku ze względu na pandemię, w programie Jarmarku Bożonarodzeniowego we Wrocławiu, nie znalazły się Parada Elfów, korowód kolędników czy koncerty i warsztaty.

Jakie są atrakcje na wrocławskim jarmarku?

Na Jarmarku we Wrocławiu jest wiele miejsc szczególnie wartych odwiedzenia z całą rodziną. Na Rynku są atrakcje dla dzieci:

  • Bajkowy Lasek, w którym będzie można posłuchać popularnych bajek;
  • Świąteczny Wiatrak,
  • Karuzela „Rudolf i przyjaciele”
  • inne atrakcje dla dzieci

Na placu Solnym stoi bajkowy domek z bajki, w nim podawane jest grzane wino i ciepłe dania. Domek ma wieżę zegarową i taras, z które rozciąga się panorama placu Solnego i Rynku.

Na jarmark w maseczce? Jakie obostrzenia?

Jarmark Bożonarodzeniowy organizowany jest na wolnym powietrzu. Na zewnątrz nie obowiązuje noszenie maseczek osłaniających usta i nos, jednak należy zachować środki ostrożności, np. dezynfekować dłonie.

Kubki na jarmarku bożonarodzeniowym. Kubki z Jarmarku dla kolekcjonerów

Podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego we Wrocławiu grzane wino podawane jest w ceramicznych kubeczkach w kształcie buta z cholewą. Stali bywalcy Jarmarku we Wrocławiu kolekcjonują kubeczki.

Ceny na jarmarku Wrocław 2021: co podrożało?

Na Jarmarku we Wrocławiu jest grubo ponad dwieście drewnianych straganów z towarami z różnych rejonów Polski oraz z zagranicy. Można tu kupić, m.in.

  • oryginalne regionalne produkty spożywcze, np. sery z Włoch i Holandii, Szwajcarii, Grecji, turecką baklavę i chałwę, dania z Niemiec, podlaskie wędliny, podhalańskie oscypki, nalewki, wina, czekolady, pierniki, praliny i kołacze, miody
  • wyroby rękodzielnicze, np. biżuterię, ceramikę, ozdobne elementy wyposażenia domu – lampy, witraże, naczynia, pościel, wyroby z wełny;
  • produkty ekologiczne, m.in. wyrobu z pyłku kwiatowego, konfitury, oleje, kawy, produkty z soli himalajskiej oraz kosmetyki naturalne, owoce w czekoladzie;
  • dania gotowe, np. gofry, dania z grilla, kluski, bigos, chleb ze smalcem, barszcz, żurek, naleśniki, langosza.

Co zjemy, co wypijemy na jarmarku?

Świąteczne stoiska kuszą mnóstwem wyrobów. Nie można przejść obojętnie na przykład obok tego na Świdnickiej ze świeżymi ciastami z cukierni ze wsi Porszewice koło Łodzi. Wypieki są świeże i pachnące, w oczy rzucają się tam długie na metr zawijane makowce i ciasto makowe na cieście biszkoptowym. Wszystkie ciasta są w cenie 49 zł za kilogram.

W okolicach „Bajkowego Lasku” można kupić kasztany jadalne, papierowy worek z 20 kasztanami kosztuje 25 zł, mniejszy z 10 kasztanami dostaniemy za 15 zł.

Kilka kroków dalej dostaniemy narodowy przysmak Hiszpanów, czyli słynne „churros”. Robione są ze świeżego ciasta smażonego na gorącym oleju. Można je kupić z cukrem lub cynamonem. Małe churros z kilkoma ciastkami w środku dostaniemy za 15 zł, normalne za 20 zł, duże za 25 zł, a naprawdę wielkie, wystarczające dla dwóch osób za 40 zł. Na życzenie dostaniemy churros polane czekoladą za dodatkowe 3 zł albo z bitą śmietana za 2 zł.

Na Jarmarku Bożonarodzeniowym we Wrocławiu nie może zabraknąć słynnego grzańca, czyli grzanego wina, kosztuje 15 zł za kubek. Do wyboru mamy grzaniec wiśniowy, śliwkowy, malinowy czy jagodowy. Dla osób, które nie piją alkoholu jest gorąca czekolada za 12 zł. i herbatą za 10 zł.

Co można kupić na stoiskach Jarmarku Bożonarodzeniowego?

Kilka metrów dalej swoje stoisko prowadzi miła para – Iwona i Edmund Boryszkowscy, którzy przyjechali na jarmark z Tarnowa pod Ząbkowicami Śląskimi. Od 25 lat ręcznie malują bombki. W sprzedaży mają ich mnóstwo. Przeważają motywy świąteczne ale są też bombki z napisem Wrocław. Ceny wahają się od 10 do 50 zł za sztukę. Ciekawostka jest, że każdy chętny może na miejscu dodać na bombce swój oryginalny napis. Jedno słowo kosztuje 4 zł.

Natomiast gdyby komuś było zimno w stopy na jarmarku znajdzie ręcznie haftowane, bardzo ciepłe kapcie góralskie, idealne do chodzenia zimą po domu. Kosztują 40 zł, a tylko największe rozmiary 45 zł. Jak mówią sprzedawcy warto spieszyć się z ich kupnem, bo osoby które je produkują są coraz starsze, a młode pokolenie nie garnie się do tej pracy

Plan jarmarku świątecznego we Wrocławiu

Stoiska na Jarmarku we Wrocławiu zajmują większą część Rynku, plac Solny oraz ul. Świdnicką (od Rynku do przejścia dla pieszych przy ul. Kazimierza Wielkiego) i ul. Oławską (od Rynku do ul. Szewskiej).
(UMW)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button