HOKEJ

Hokejowa Liga Mistrzów. GKS Katowice i Comarch Cracovia. Wyniki pierwszych dwóch meczów

Champions Hockey League

Zacięty mecz GKS Katowice ze szwedzką potęgą w Hokejowej Lidze Mistrzów.

To był udany debiut GieKSy w Champions Hockey League. Na lodowisku Jantor mistrz Polski walczył jak równy z równym z Rogle Angelholm, obrońcą trofeum. Spotkanie zakończyło się minimalną porażką polskiej drużyny.

Premiera GKS Katowice w Lidze Mistrzów rozpoczęła się jak w filmach Hitchcocka, od trzęsienia ziemi. W 23. sekundzie gola zdobył zawodnik gości Tony Sund. Zaledwie 10 sekund później było 1:1 – kibiców uradował Kanadyjczyk Brandon Magee, który latem wzmocnił katowicki zespół. Pierwsza tercja zakończyła się prowadzeniem 2:1, bo Grzegorz Pasiut w 6. minucie z bliska wpakował krążek do siatki po dobrym podaniu Bartosza Fraszko. Kibice byli w euforii. Mecz obserwował komplet widzów. Na spotkanie fanów dowoziły darmowe autobusy z centrum miasta, a widzowie do każdego biletu otrzymali okolicznościowy szalik meczowy.

Katowiczanie grali szybko i bardzo uważnie w obronie, świetnie spisywał się także John Murray. Bramkarz reprezentacji Polski długo murował bramkę. W 25. minucie po uderzeniu Pasiuta krążek odbił bramkarz Calle Clang, a w powietrzu dobił go Bartosz Fraszko. GieKSa wyszła na prowadzenie 3:1.

W trzeciej tercji Szwedzi byli jednak bardzo skuteczni. Tę odsłonę gry doświadczony zespół wygrał 4:1. Mimo bardzo dobrej postawy GKS nie dał rady zmienić wyniku spotkania. Rogle Angelholm wygrał 5:4.

1. kolejka Hokejowej Ligi Mistrzów

GKS Katowice – Rogle Angelholm 4:5 (2:1, 1:0, 1:4)

Magee 1, Pasiut 6, Fraszko 25, Olsson 47 – Sund 1, Sheen 42, Tambellini 44, Sheen 44, Jonsson 48

GKS Katowice pokonał Szwajcarów w Hokejowej Lidze Mistrzów!

GieKSa po bardzo emocjonującym spotkaniu wygrała z mocnym ZSC Lions Zurych 2:1. Spotkanie zakończyło się po dogrywce. To był historyczny mecz dla katowiczan, którzy we wrześniu zadebiutowali w Champions Hockey League.

W czwartek, 1 września GKS Katowice zadebiutował w CHL. W premierze rywalem podopiecznych Jacka Płachty był szwedzki Rogle Angelholm, obrońca trofeum. Po dwóch tercjach polski zespół sensacyjnie prowadził 3:1, ale trzecia tercja należała do gości. Mecz zakończył się wynikiem 4:5.

W sobotę, 3 września katowiczanie stoczyli kolejny dramatyczny mecz z następnym mocnym zespołem. Tym razem przeciwnikiem był ZSC Lions Zurych, klub, w którym pracował w przeszłości jako trener Henryk Gruth. Spotkanie symbolicznie rozpoczął Andrzej Tkacz, bramkarz, który w 1976 roku w Spodku znakomicie bronił w wygranym przez biało-czerwonych meczu ze Związkiem Radzieckim.

– Mecz był toczony w bardzo szybkim tempie, świetnie spisywał się bramkarz John Murray, który bronił jak natchniony. Po dwóch tercjach Szwajcarzy prowadzili 1:0. W 37. minucie bramkę zdobył Dominik Diem a asystę zaliczył Mikko Lehtonen, który rywalizował na tafli ze swoim bratem, Matiasem. W trzeciej tercji katowiczanie doprowadzili do remisu, grając w podwójnej przewadze. W 51. minucie do siatki krążek z bliska wpakował Bartosz Fraszko. Kibice byli w euforii. W jeszcze większą wprowadził ich Grzegorz Pasiut, który na 20 sekund przed końcem dogrywki ładnym strzałem z dystansu ustalił wynik starcia. – Wygrać z tak mocnym zespołem to coś fantastycznego. Na początku byliśmy stremowani, bo drużyna z Zurychu to europejska elita, ale później chłopcy pokazali charakter. Znakomicie prezentował się nasz bramkarz John Murray – ocenił trener Jacek Płachta po spotkaniu.

2. kolejka Hokejowej Ligi Mistrzów

GKS Katowice – ZSC Lions Zurych (Szwajcaria) 2:1 po dogrywce (0:0, 0:1, 1:0, 1:0 d.)

Fraszko 51, Pasiut 65 – Diem 37

Porażka Comarch Cracovii w Hokejowej Lidze Mistrzów

W piątek, 2 września Pasy zagrały w pierwszej kolejce Champions Hockey League na własnym lodowisku z niemieckim Straubing Tigers. Lepsi byli goście, którzy wygrali 4:0.

Nowa edycja CHL rozpoczęła się w czwartek, 1 września. Na inaugurację GKS Katowice był bliski sensacji. W starciu z obrońcą trofeum, szwedzkim Rogle Angelholm, katowiczanie po dwóch tercjach prowadzili 3:1. Ostatnia odsłona należała jednak do gości i spotkanie zakończyło się zwycięstwem Skandynawów 5:4. W piątek do prestiżowych rozgrywek przystąpiły Pasy, które dostały się do Ligi Mistrzów dzięki zdobyciu w poprzednim sezonie Pucharu Kontynentalnego.

Pasy po raz trzeci w historii grają w Champions Hockey League, a „Tygrysy” z Straubing zadebiutowały w tych rozgrywkach. W pierwszej tercji kibice nie zobaczyli bramek, druga była decydująca. Goście strzelili w tym czasie trzy gole. Mecz zakończył się wynikiem 4:0. Najlepszym zawodnikiem spotkania był Kanadyjczyk Taylor Leier, który zdobył dwie bramki i zaliczył asystę. W Cracovii najwięcej braw od kibiców zebrał słoweński bramkarz Rok Stojanović, który obronił wiele groźnych strzałow.

Comarch Cracovia – Straubing Tigers (Niemcy) 0:4 (0:0, 0:3, 0:1)

Brandt 24, Leier 38, 49, 37:19, Daschner 40

Comarch Cracovia odniosła historyczne zwycięstwo w Hokejowej Lidze Mistrzów

To był bardzo udany weekend dla drużyn Polskiej Hokej Ligi. W sobotę, 3 września GKS Katowice po kapitalnym meczu pokonał w Hokejowej Lidze Mistrzów ZSC Lions Zurych, a w niedzielę Comarch Cracovia wygrała z austriackim EC Villach SV.

Katowiczanie sprawili ogromną niespodziankę, pokonując na lodowisku Jantor ZSC Lions, jedną z najsilniejszych drużyn w Europie. Mecz zakończył się wynikiem 2:1 po dogrywce.

W niedzielę, Pasy, które w piątek w pierwszej kolejce Champions Hockey League przegrały z niemieckim Straubing Tigers 0:4, walczyły u siebie z EC Villach SV. Austriacy na inaugurację polegli 0:7 ze szwedzkim Färjestad BK, a w Krakowie nie mogli skorzystać z ośmiu zawodników, bo drużynę dopadł wirus żołądkowy.

Po dwóch tercjach na tablicy świetlnej widniał wynik 2:2. W polskiej drużynie znakomicie spisywał się Martin Kasperlik, który zdobył obie bramki. W trzeciej tercji jeden z obrońców gości zgubił krążek, dopadł do niego Roman Rac, który pewnie wykorzystał sytuację sam na sam z bramkarzem. Wynik ustalił reprezentant Polski Mateusz Michalski, który w końcówce wpakował krążek do pustej bramki. Pasy wygrały 4:2 i odniosły pierwsze historyczne zwycięstwo w Champions Hockey League.

Następny mecz w Lidze Mistrzów Pasy zagrają 9 września na wyjeździe ze Straubing Tigers. Dzień wcześniej, 8 września GKS Katowice zmierzy się na wyjeździe w starciu z ZSC Lions.

Natomiast w piątek, 9 września rozpocznie się nowy sezon Polskiej Hokej Ligi. W pierwszej kolejce GKS Jastrzębie zagra z Zagłębiem Sosnowiec (godz. 18), a Unia Oświęcim zmierzy się z Podhalem Nowy Targ (godz. 19).

Comarch Cracovia – EC Villach SV (Austria) 4:2 (1:1, 1:1, 2:0)