WROCŁAW

Legnica. Dzik zaatakował 6-latka. Chłopiec trafił do szpitala

Poszukiwanie dzika trwa

2 września na ogródkach działkowych w Legnicy w okolicach ulicy Poznańskiej doszło do ataku dzika na 6-letniego chłopca.

Dziecko zostało przetransportowane do wrocławskiego szpitala. Jego stan był ciężki. Po operacji stan chłopca jest stabilny.

Ostrzegamy mieszkańców oraz prosimy o informację, jeśli ktokolwiek zlokalizuje dzika w naszym mieście. Należy wówczas dzwonić pod numer 112, 997, 986.

W akcję oprócz policji zaangażowana jest straż miejska, koło łowieckie, Powiatowy Lekarz Weterynaryjny. Działania prowadzi Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego dla miasta Legnicy (tel. 76 72 21 392; 76 86 22 021).

Prezydent zwołał Zespół Zarządzania Kryzysowego

Do zdarzenia doszło w piątek ok. godz. 18 na terenie prywatnej nieruchomości na przedmieściach Legnicy (ul. Poznańska). Prawdopodobnie spłoszony dzik, który dostał się na prywatny teren, zaatakował 6-letniego chłopca. Dziecko zostało przetransportowane na SOR w Legnicy, następnie po konsultacji zdecydowano o skorzystaniu z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i umieszczania dziecka w jednym z wrocławskich szpitali. Stan dziecka jest ciężki.

Od samego początku zareagowały służby powiadomione o zdarzeniu. Wydział Zarządzania Kryzysowego i Obrony Cywilnej w Legnicy (Dolny Śląsk), policja, straż miejska, Powiatowy Lekarz Weterynarii, łowczy okręgowy oraz koła łowieckie. Prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski w sobotę zwołał Zespół Zarządzania Kryzysowego. Pojawili się na nim przedstawiciele wszystkich wyżej wymienionych instytucji.

– Omówiliśmy możliwe scenariusze naszego działania, które mogą zmniejszyć populację tych zwierząt w okolicach miasta i mogą sprawić, że zwierzęta te w mniejszym stopniu będą wchodziły na teren miasta – powiedział Sławomir Masojć, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Obrony Cywilnej.

W przeszłości były między innymi prowadzone akcje odstrzału sanitarnego oraz odławiania zwierząt i przenoszenia ich do specjalnych azyli. Odłowiono ok. 100 dzików. Koszty z tym związane pokrył Urząd Miasta w Legnicy. Kłopotem jest też to, że nadal jesteśmy w strefie ASF (Afrykański pomór Świń) i nie ma możliwości przemieszania dzików. Służby apelują także o to, aby nie dokarmiać dzików oraz budować zamykane zasieki na śmieci.
(UML)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button