POZOSTAŁE

Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi. Cosplay’erzy ze świata Star Wars

34. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi

34. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi już za nami. Arena wypełniła się kolorowymi postaciami.

Łódź – polska stolica opowieści graficznych połączonych z grami wideo i planszówkami – w weekend 7-8 października 2023 r. po raz kolejny przyciągnęła rzesze fanów na 34. Międzynarodowy Festiwal Komisu i Gier do Areny oraz do Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 Łódź (ul. Targowa 1/3).

Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi. Cosplay (fot. UMŁ)

Festiwal to tygiel atrakcji: z największymi targami komiksów, gdzie swoje miejsce i znajdują najważniejsi wystawcy i dystrybutorzy, którzy przygotowali moc premier, ale i twórcy niezależni ze swoimi niskonakładowymi publikacjami; spotkania z artystami z trzech kontynentów – tymi światowej sławy, ale i debiutantami; pokazy rysowania na głównej scenie, a także warsztaty dla początkujących i profesjonalistów, sesje dedykacji z wrysami – rysunkowymi podpisami największych mistrzów i mini konferencje z udziałem teoretyków i badaczy popkultury. Propozycje te dopełniają wystawy z oryginalnymi planszami, rysunkami, obrazami, ale i przeskalowanymi odwzorowaniami motywów z komiksów – w salach wystaw czasowych CKNI EC1 zaprezentowana będzie monograficzna ekspozycja Grzegorza Rosińskiego z bogato ilustrowanym katalogiem okraszonym opracowaniem Wojciecha Birka, zaś w CNiT EC1 pokazana zostanie wystawa prac Piotra Nowackiego – znakomitego twórcy komiksów dla dzieci.

Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi. Cosplay (fot. UMŁ)

Gość MFKiG nie tylko komiksem żyje. Organizatorzy przygotowali też dla niego strefę gier wideo, pokazy zarówno najnowszych technologii jak i sprzętu retro czyli od konsol popularnych w latach 80. i 90., przez współczesne automaty arkadowe i flippery, po gogle wirtualnej rzeczywistości zwiastujące przyszłość elektronicznej rozrywki. Jeszcze większa niż w ubiegłym roku będzie strefa gier bez prądu (zlokalizowana w sąsiadującej z Areną – Sport Arenie) z planszówkami, RPGami i karciankami, własną strefą rozrywek i wolnego grania i strefą targową. Łącznie to ponad 300 stanowisk z grami dostępnych bez dodatkowych opłat.

Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi. Cosplay (fot. UMŁ)

Dla najbardziej zdeterminowanych, tych co potrzebują wejść w świat swoich ulubionych bohaterów komiksów, gier, filmów, seriali i ilustracji organizatorzy przygotowali konkursy cosplay z prezentacjami uczestników i finałowym pokazem zwycięzców. Ponadto wśród publiczności będą się przechadzać liczni cosplay’erzy ze świata Star Wars.

Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi. Cosplay (fot. UMŁ)

To co stanowi o wyjątkowości poszczególnych edycji MFKiG to goście zagraniczni. W tym roku szczególnie oczekiwanym jest japoński mangaka Tanabe Gou znany z adaptacji prozy amerykańskiego pisarza HP Lovecrafta. W Łodzi będzie można spotkać kolejnego twórcę komiksów grozy – szwajcara Thomasa Otta, a także francuskich kontynuatorów serii „Thorgal” (Frédéric Vignaux i Robin Recht), Jean-Pierre Dionnet’a – legendarnego redaktora „Metal Hurlant” i scenarzystę „Eksterminatora 17”, wszechstronnego Ukraińca Igora Barańko. Będą też Emiliano Tanzillo, który od 10 lat rysuje przygody Dylan Doga, frankofoński rysownik Ronan Touhault, a także Didier Alcante – belgijski scenarzysta m.in. wielokrotnie nagradzanej „Bomby”. Przyjemnością dla znawców będzie spotkanie z brytyjskim badaczem komiksów Paulem Gravettem i norweskim dziennikarzem oraz historyk komiksu Kristianem Hellesundem.

Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi. Cosplay (fot. UMŁ)

Na festiwalu będzie można spotkać ponad stu polskich twórców (m.in. Grzegorza Rosińskiego, Piotra Nowackiego, Tomasza Leśniaka, Magdalenę Kanię, Annę Krztoń, Unkę Odyę, Jacka Świdzińskiego czy Bartosza Minkiewicza). Zwieńczeniem rocznej pracy całego środowiska będzie rozdanie najważniejszych nagród komiksowych w kraju – Komiksusów – nagrody w corocznym konkursie na projekt albumu komiksowego, dla najlepszego polskiego komiksu oraz najlepszego wydawcy, a także nagrody za wybitne zasługi dla polskiego komiksu w tym wypadku laureat otrzymuje medal zaprojektowany przez Henryka Chmielewskiego, autora „Tytusa, Romka i A’Tomka”.

Jedną z najważniejszych tegorocznych atrakcji będzie działające w festiwalowy weekend świeżo otwarte Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej w kompleksie EC1 Łódź. W centrum będzie można zagrać w grę o tworzeniu gier wideo, osadzoną w świecie znanym z gry „Wiedźmin 3: Dziki Gon”. Goście będą mogli zapoznać się także z działaniem technologii wirtualnej rzeczywistości, doświadczyć jak grało się 30 lat temu a nawet znaleźć się w pokoju zagadek. Korzystając z przykładów dzieł polskich twórców komiksowych centrum prezentuje najważniejsze zagadnienia związane z komiksem jako medium, a zarazem bogactwo twórczości i stylów naszych rodzimych autorów, zarówno historycznych, jak i tworzących współcześnie.

Specjalnie na otwarcie CKNI została przygotowana premiera antologii tekstów „Wokół narracji interaktywnej”, w której o specyfice opowieści w grach piszą ich twórcy, ale też dziennikarze i naukowcy – różni ludzie, których łączy przekonanie, że gry to coś więcej niż tylko rozrywka.

Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi. Cosplay (fot. UMŁ)

Uroczystość otwarcia centrum zostanie uświetniona wernisażem monograficznej ekspozycji „Grzegorz Rosiński w ilustracji”, na której znajduje się ponad 400 artefaktów – rysunków, grafik, obrazów. Wystawie towarzyszy bogato ilustrowany katalog. Oprócz reprodukcji prac, w ponad 160 -stronicowym albumie znajduje się tekst Wojciecha Birka – znawcy twórczości Grzegorza Rosińskiego oraz tłumacza komiksów z serii Thorgal. Obie publikacje podczas festiwalu są do nabycia na stoisku EC1 Łódź oraz w Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej, w którym znajduje się ekspozycja.

Organizatorzy MFKiG z myślą nie tylko o najmłodszych czytelnikach przygotowali wystawę „Nieustraszony twórca kadrów” z prezentacją komiksowej twórczości Piotra Nowackiego (i współpracujących z nim scenarzystów oraz kolorystów). Z założenia jest dość nietypowa, bowiem od początku do końca przeznaczona dla najmłodszych. Ma za zadanie nie tylko zaprezentować komiksy (te dla dziecięcych czytelników), ale pokazać w jaki sposób opowieści obrazkowe potrafią bawić i jednocześnie uczyć, jak na co dzień robią to komiksy rysowane przez Nowackiego (m.in. serie: Miś Zbyś, OM, Smoczek Loczek, Tim i Miki, W koronie, Yerp, Moe, czy Nieustraszeni Łowcy Strachów). Dzieci z powodzeniem będą mogły wystawę zwiedzać (i bawić się) samemu, ale również miło spędzić tu czas wspólnie z rodzicami czy opiekunami.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button