MUZYKAPOZOSTAŁE

Szwajcaria. The Code. Nemo triumfatorem Konkursu Piosenki Eurowizji 2024

Eurovision Song Contest 2024

Szwajcaria zwyciężyła 68. Konkurs Piosenki Eurowizji dzięki piosence „The Code” w wykonaniu Nemo.

Wszystkie głosy zostały policzone i zweryfikowane, a Petra Mede i Malin Åkerman miały zaszczyt ogłosić zwycięzcę Konkursu Piosenki Eurowizji 2024.

Na żywo z Malmö Arena oglądaliśmy przekazanie upragnionego trofeum Eurowizji ze Szwecji do Szwajcarii. Zwycięska piosenka to The Code w wykonaniu Nemo.

Po otrzymaniu ostatniej serii wyników, The Code został ogłoszony zdecydowanym mistrzem z dorobkiem 591 punktów i przewagą 44 punktów.

Eurowizja 2024. Wyniki FINAŁU (fot. EBU)

Chorwacja zajęła drugie miejsce z Rim Tim Tagi Dim – Baby Lasagna z 547 punktami. Drugie miejsce na podium przypadło Ukrainie, która uplasowała się na trzecim miejscu dzięki alyona alyona i Jerry’emu Heilowi z piosenką Teresa & Maria, zdobywając 453 punkty.

Zgodnie z tradycją Konkursu Piosenki Eurowizji, partytury tego wieczoru zostały przyznane w dwóch etapach. Jury ogłosiło pierwsze wyniki, a następnie ujawniono wyniki głosowania publicznego.

Eurowizja 2024. Wyniki jury (fot. EBU)

Po otrzymaniu pierwszych punktów od 37 jurorów Szwajcaria objęła zdecydowaną przewagę na tablicy wyników z 365 punktami. Spośród 36 zestawów najwyższych „punktów douze” dostępnych Szwajcarii, „The Code” otrzymał imponujące 22 z nich. Dzięki temu Szwajcarzy wyszli na prowadzenie z przewagą 147 punktów, a za nimi znalazła się Francja z 218 punktami.

226 punktów przyznanych Szwajcarii w głosowaniu publicznym wystarczyło, aby Nemo utrzymał przewagę i przekroczył linię mety, która doprowadziła do ostatecznego zwycięstwa. The Code staje się 68. zwycięzcą Konkursu Piosenki Eurowizji.

Nemo po finale

Nemo jest pierwszym artystą niebinarnym, który wygrał Eurowizję i powiedział, że jest dumny nie tylko z siebie, ale także ze społeczności ludzi niebinarnych lub o płynnej płci.

Ma nadzieję, że będzie więcej empatii i wzajemnego zrozumienia. Powiedział:

„Musimy ze sobą porozmawiać i mam nadzieję, że dzisiejszy wieczór będzie dla nas okazją do przypomnienia sobie tego.”

Po zejściu ze sceny Nemo powiedział, że poczuł się wręcz przytłoczeni. Powiedział:

„Jestem po prostu bardzo wdzięczny za to doświadczenie i wszystkich przyjaciół, których poznałem po drodze. To był jeden z najbardziej queerowych występów, jakie widzieliśmy na Eurowizji i był niesamowity. Chcę wykrzyczeć wszystkim innym queerowym artystów w tym roku.”

Dodał, że trudno jest znaleźć przestrzeń, w której można być sobą. Jego radą dla innych artystów jest po prostu podzielenie się czymś, na czym naprawdę im zależy i stworzenie czegoś co ma znaczenie.

Nemo opisał The Code jako wyjątkową i wyjątkową piosenkę, która została podniesiona na wyższy poziom podczas inscenizacji, za co podziękowali swojemu zespołowi. Piosenka powstała, gdy Nemo wyjechał na obóz pisania piosenek. Nemo dodał:

„[Wykonanie] piosenki, w której opowiadam o mojej historii, poruszeniu tak wielu osób i być może zainspirowaniu ich do pozostania wiernym sobie, jest najbardziej szaloną rzeczą, jaka mi się kiedykolwiek przydarzyła”.

Malmo. Eurowizja. Szwajcaria. Nemo – The Code (fot. Alma Bengtsson/EBU)

Szwajcaria a Eurowizja

Triumf Nemo w Malmö jest jak dotąd trzecim zwycięstwem Szwajcarii na Konkursie Piosenki Eurowizji, po zwycięstwie Lys Assia w 1956 r. i Céline Dion w 1988 r.

Szwajcaria po raz pierwszy wzięła udział w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1956 roku, wygrywając pierwszą edycję konkursu, który była także gospodarzem.

Kraj opuścił konkurs jedynie w latach 1995, 1999, 2001 i 2003 z powodu słabych wyników w poprzednich latach co zgodnie z ówczesnymi przepisami oznaczało spadek z Konkursu.

W XXI wieku wynik Nemo to dopiero czwarty raz, kiedy Szwajcaria znalazła się w wielkim finale w pierwszej dziesiątce.

O Nemo

Urodzony w 1999 roku w Biel, małym dwujęzycznym miasteczku w Szwajcarii, Nemo od małego gra na skrzypcach, pianinie i perkusji.

W 2016 roku Nemo zasłynął z dnia na dzień dzięki występowi w SRF Virus (Cypher), który stał się wirusowy w mediach społecznościowych. Następnie wydali dwie EP-ki, dzięki którym 7 piosenek trafiło bezpośrednio na oficjalną szwajcarską listę przebojów singli.

Rok 2020 zapoczątkował okres zmian w Nemo, kiedy zaczęli pisać i produkować dla innych artystów, a także zaczęli wydawać piosenki w języku angielskim.

W swojej muzyce Nemo porusza takie tematy jak tożsamość płciowa, zdrowie psychiczne i szukanie swojego miejsca na tym świecie.

Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się w Malmö w Szwecji 7 maja (pierwszy półfinał), 9 maja (drugi półfinał) i 11 maja (wielki finał) 2024 r.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button