MUZYKAPOZOSTAŁE

Eurowizja 2024. Porażka Luny. To oni weszli do Grand Final

Pierwszy półfinał 68. Konkursu Piosenki Eurowizji

Pierwszy półfinał 68. Konkursu Piosenki Eurowizji 2024 już za nami.

Reprezentantka Polski Luna walczyła w Malmö o wejście do wielkiego finału i nie udało się. Nie jesteśmy tym zaskoczeni.

Oprócz reprezentantki Polski o wejście do finału walczyli wykonawcy z Chorwacji, Cypru, Irlandii, Litwy, Serbii, Ukrainy, Australii, Azerbejdżanu, Finlandii, Islandii, Luksemburga, Mołdawii, Portugalii i Słowenii. Dziesięcioro artystów awansowało do sobotniego finału.

Do Wielkiego Finału zmierzają…

  • Serbia / TEYA DORA – RAMONDA
  • Portugalia / iolanda – Grito
  • Słowenia / Raiven – Veronika
  • Ukraina / alyona alyona & Jerry Heil – Teresa & Maria
  • Litwa / Silvester Belt – Luktelk
  • Finlandia / Windows95man – No Rules!
  • Cypr / Silia Kapsis – Liar
  • Chorwacja / Baby Lasagna – Rim Tim Tagi Dim
  • Irlandia / Bambie Thug – Doomsday Blue
  • Luksemburg / TALI – Fighter

Zaś LUNA (Polska), Hera Björk (Islandia), Natalia Barbu (Mołdawia), FAHREE i Ilkin Dovlatov (Azerbejdżan) oraz Electric Fields (Australia) nie zakwalifikowali się do Wielkiego Finału.

Malmo. Eurowizja. Electric Fields (fot. Sarah Louise Bennett/EBU)

Konkurs Piosenki Eurowizji 2024 właśnie trwa, po tym jak pierwszy półfinał odbył się w Malmö w Szwecji. W rezultacie doszło do kilku ważnych momentów — do Eurowizji zakwalifikował się pierwszy w historii niebinarny artysta oraz powrót Luksemburga do Wielkiego Finału po trzydziestoletniej przerwie.

O Lunie i jej braku wyboru

Kolejny raz jak PiS (to jest jeszcze wybór z tamtych czasów, bo obecny rząd wciąż trzyma piswowców w tym gniocie jakim jest TVP) wysłał „beztalencie, osobę nie potrafiącą śpiewać, tatuś kupił jej występ, o nijakim wyglądzie”, itp. (są to komentarze Internautów).

Eurowizja 2024, pierwszy półfinał: Luna i „The Tower”

Piosenka „The Tower”, z którą Luna wystąpi w Malmö, powstała w Wielkiej Brytanii we współpracy z Fyfe oraz Maxem Cooke. Utwór był napisany specjalnie z myślą o Eurowizji. „The Tower” to, jak deklaruje Luna, „manifest wolności i siły”.

– Mam nadzieję, że ten utwór zapali nas wszystkich do walki o samych siebie, własną wolność, miłość i poczucie wartości. Do tego, aby być w pełni sobą, bez granic – mówi artystka.

Konkurs Piosenki Eurowizji organizowany jest po raz sześćdziesiąty ósmy. Za sprawą zwycięstwa Loreen w ubiegłorocznym konkursie, gospodarzem tegorocznego wydarzenia została Szwecja. Konkurs organizowany jest w stolicy regionu Skania. Hasło konkursu to „United By Music”. W tegorocznej edycji udział bierze 37 krajów. Wszystkie eurowizyjne koncerty odbywają w widowiskowej hali Malmö Arena.

Eurowizja 2024. Wielka Piątka

W tym roku – co stanowi nowość w formule konkursu – występy półfinalistów przeplatane będą prezentacjami artystów, którzy automatycznie znajdą się w Wielkim Finale. To kraje należące do tzw. Wielkiej Piątki (Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Hiszpania, Włochy) oraz Szwecja – gospodarz tegorocznego konkursu.

Eurowizja 2024, pierwszy półfinał: Benjamin Ingrosso gwiazdą wieczoru

Gwiazdą pierwszego półfinału był Benjamin Ingrosso, który w 2018 roku reprezentował Szwecję w Konkursie Piosenki Eurowizji. Przed dwoma laty wokalista otrzymał szwedzki odpowiednik Grammy w kategorii Artysta Roku, a 17 z jego utworów uzyskało status złotego singla. Jak zapowiada EBU, Benjamin Ingrosso zaprezentował porywające, multimedialne show z udziałem aż 21 artystów!

Eurowizja 2024: półfinały i finał

W najbliższą sobotę 11 maja zaplanowano koncert finałowy. Półfinały – 7 i 9 maja – rozpoczynają się o godz. 21.00.
(własne, TVP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button