MUZYKAPOZOSTAŁE

Eurowizja 2024. Jak głosować? Viki Gabor ogłosi punktację polskiego jury

Eurovision Song Contest

Wielkimi krokami zbliża się 68. edycja Eurowizji.

We wtorek 7 maja i w czwartek 9 maja odbędą się półfinały w szwedzkim Malmö. Wiemy, kto z Polski poda wyniki głosowania w finale tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji. Będzie to Viki Gabor, która ma na koncie eurowizyjną wygraną.

Już od 7 maja będziemy mogli oglądać występy utalentowanych artystów z całej Europy. Pierwszego dnia Eurowizji, we wtorek 7 maja wystąpi reprezentantka Polski, Luna, z utworem „The Tower”. Ważnym elementem finału, który odbędzie się 11 maja, będzie głosowanie jury z krajów członkowskich. Tym razem punkty przyznane danym krajom przez Polskę ogłosi Viki Gabor.

Eurowizja Junior 2022. Viki Gabor (fot. Corinne Cumming/EBU)

Młoda piosenkarka jest mocno związana z Konkursem Piosenki Eurowizji. W 2019 roku Viki wygrała 17. Konkurs Eurowizji Junior w Gliwicach z piosenką „Superhero”, zdobywając 278 punktów. Od tego czasu jej muzyczna kariera nabrała zawrotnego tempa. W serialu dokumentalnym „Viki Gabor. Mój świat”, który można obejrzeć w TVP VOD, artystka opowiada o swoich początkach, wyzwaniach i sukcesach w branży muzycznej.

Eurowizja 2024. Jak głosować podczas półfinałów i wielkiego finału?

We wtorek 7 maja i w czwartek 9 maja odbędą się półfinały. W tych dniach zostaną wyłonione kraje, które w sobotę 11 maja zmierzą się ze sobą w wielkim finale. Aby głosowanie przebiegało jak najsprawiedliwiej, widzowie z danego państwa mogą decydować jedynie w dniu, w którym występuje ich reprezentant. Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że nie można głosować na rodzimego wokalistę.

Ci z oglądających, których kraje nie biorą udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji, mogą z kolei wybierać swoich ulubieńców w ciągu wszystkich trzech dni trwania muzycznych zmagań. Chociaż ich głosy będą pochodzić z państwa spoza puli wykonawców, to będą miały taką samą wagę jak te oddane przez publiczność z krajów uczestniczących.

O wejściu do wielkiego finału decydują jedynie głosy widzów. Są one przeliczane na punkty i przyznawane dziesięciu najpopularniejszym piosenkom, zaczynając od 1 do 8 punktów dla miejsc od dziesiątego do trzeciego, poprzez 10 punktów dla utworu wybranego na drugim miejscu, a kończąc na 12 punktach dla tego, który według publiczności był najlepszy.

Jak działa głosowanie w wielkim finale?

Dziesięć piosenek, które zdobędą najwięcej punktów w każdym z półfinałów, zakwalifikuje się do wielkiego finału w sobotę 11 maja. Wtedy do rywalizacji dołączy zarówno zwycięski kraj z poprzedniego roku (w tym wypadku Szwecja), jak i Wielka Piątka (Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Włochy, Hiszpania). W sumie w końcowych zmaganiach konkurować będzie ze sobą 26 wykonawców.

Tego dnia widzowie ze wszystkich uczestniczących w Eurowizji państw oraz z całej reszty świata będą mogli głosować na najlepszą piosenkę. Punkty publiczności zostaną połączone z tymi, które przyznawać będzie jury powołane dla każdego kraju biorącego udział w tej muzycznej rywalizacji. Profesjonalna komisja przydzieli rosnąco dziesięciu najlepszym utworom zestaw punktów od 1 do 8, następnie 10 punktów wykonawcy na drugim miejscu i 12 punktów piosence uznanej za najlepszą.

Pod koniec wieczoru wyniki jury zostaną podane przez rzecznika każdego uczestniczącego w konkursie państwa. Następnie osoby prowadzące Eurowizję w kolejności rosnącej przedstawią punkty, które każdy z krajów otrzymał od widzów. Wygra państwo z największą liczbą punktów i w przyszłym roku to ono będzie gospodarzem kolejnego Konkursu Piosenki Eurowizji.

Głosowanie z krajów nieuczestniczących

Widzowie z krajów spełniających warunki, które nie biorą udziału w konkursie (Reszta Świata), mogą głosować podczas Półfinałów oraz w Wielkim Finale. Mogą oni korzystać z oficjalnej aplikacji Eurowizji lub przejść bezpośrednio na www.esc.vote i tam oddać swój głos. Punkty zostaną zsumowane i przedstawione tak, jak głosy z innych państw.
(TVP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button