WARSZAWA

Apel do mieszkańców Warszawy: Cześć Bohaterom Powstania! Program obchodów i zmiany w ruchu

76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Apel do mieszkańców Warszawy i gości  o uczczenie pamięci bohaterów Powstania Warszawskiego podpisał prezydent Rafał Trzaskowski wraz z powstańcami.

W tym roku obchody będą miały wyjątkowy charakter z uwagi na pandemię. Mimo to odbędą się wszystkie doroczne wydarzenia, a także dwa specjalne.

Apel ma związek ze zbliżającą się 76. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Wraz z prezydentem Warszawy podpisali go prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leszek Żukowski oraz wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Jerzy Mindziukiewicz.

Z powodu pandemii koronawirusa Warszawa i inni współorganizatorzy są w tym roku zmuszeni ograniczyć zarówno samą skalę, jak i liczbę uczestników obchodów.

Robimy wszystko, żeby przestrzegać obostrzeń. Ale przede wszystkich zależy nam na zdrowiu naszych powstańców. Dziękujemy organizacjom powstańczym za zrozumienie, że tegoroczne obchody będą trochę inaczej wyglądały – powiedział Rafał Trzaskowski.

Zachęcam wszystkich do śledzenia ich w środkach masowego przekazu i internecie: wszystkie uroczystości będziemy relacjonować – zapowiedział prezydent Warszawy.

Przyłączył się do niego dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

– Zgłaszam mały apel, by spróbować uczcić te obchody, zachowując dystans społeczny i pierwszeństwo udziału w uroczystościach dla powstańców. Do tych, którzy chcą przyjść na obchody, a nie są powstańcami, zwracamy się z prośbą, by uczestniczyli w nich online, jak mówił pan prezydent. Skorzystali z programu, który jest umieszczony na stronach miasta i Muzeum Powstania Warszawskiego – zachęcał Jan Ołdakowski.

Program obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Apel do mieszkańców Warszawy: Cześć Bohaterom Powstania! (fot. UMW)

Powstańcy: Wolność to najważniejsza wartość

Dziękujemy władzom miasta i warszawiakom, że pamiętacie i o Powstaniu, i o tych, którzy jeszcze żyją. Wśród młodszych pokoleń budzą się wątpliwości, czy powstanie było koniczne. Powstanie na linii frontu między dwoma mocarstwami, z których żadne nie jest sojusznikiem, mogło być bez szans. Ale walczyliśmy o to, by wolne miasto oddać w ręce Rosjan. A świat żeby wiedział, że to nie oznacza wolności – mówił Leszek Żukowski, prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK.

Jesteśmy wdzięczni za wkład pracy, który dajecie, by przypomnieć i uczcić tych, którzy leżą na Cmentarzu Wojskowym i innych cmentarzach. Oni zasługują na tę pamięć. Poszli walczyć o wolność bez żadnego własnego interesu. Myśmy uważali, że nie ma większej wartości niż wolność i niepodległość – mówił z kolei Jerzy  Mindziukiewicz, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich.

Dwa specjalne wydarzenia podczas obchodów

Prezydent Warszawy poinformował o głównych wydarzeniach związanych z obchodami rocznicy. Jak co roku m.in. oddamy hołd bohaterom w godzinę „W”, złożymy kwiaty pod pomnikami i w miejscach pamięci Powstania, rozpalimy ognisko pamięci na Kopcu Powstania, odbędzie się Marsz Pamięci.

W czasie tegorocznych obchodów będą mieć miejsce dwie wyjątkowe uroczystości. Pierwsza to symboliczne zapoczątkowanie budowy Izby Pamięci na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli – wkopanie aktu erekcyjnego w korzenia drzewa na terenie Cmentarza. W Izbie udokumentujemy rzeź Pragi i powstańcze losy cywilnej ludności Warszawy. Budowa Izby to inicjatywa uczestniczki Powstania Wandy Traczyk-Stawskiej i Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców.

Druga uroczystość to odsłonięcie pomnika Stanisława Jankowskiego „Agatona”, bohatera Powstania i budowniczego Warszawy. – Będziemy mieli kolejny pomnik bohatera Powstania, z czego bardzo się cieszę – powiedział Rafał Trzaskowski.

76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego (fot. org.)

76. rocznica wybuchu Powstania: zmiany w ruchu

Organizacja uroczystości 76. rocznicy powstańczego zrywu stolicy oznacza zmiany w ruchu i parkowaniu w dniach 29 lipca – 5 sierpnia. Zmiany będą dotyczyły także autobusów i tramwajów Warszawskiego Transportu Publicznego.

Tegoroczne obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego będą ograniczone w porównaniu do lat ubiegłych z powodu stanu pandemii COVID-19. Liczba uczestników będzie ograniczona. Wstęp na uroczystości będzie możliwy wyłącznie z zaproszeniem lub po rejestracji na stronie rejestracja.1944.pl. Wydarzenia będą transmitowane na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku.

Organizacja uroczystości będzie wiązała się ze zmianami w parkowaniu. W rejonie poszczególnych wydarzeń możliwe będą chwilowe wstrzymania ruchu. W sobotę 1 sierpnia o godz. 17.00 zostaną uruchomione syreny alarmowe wojewódzkiego i miejskiego systemu alarmowania i ostrzegania ludności. W tym czasie tradycyjnie zamrze ruch na ulicach, zatrzymają się także autobusy i tramwaje.

Czwartek, 30 lipca

Spotkanie Powstańców z Prezydentem RP i Prezydentem m.st. Warszawy w Muzeum Powstania Warszawskiego na ul. Przyokopowej:

 • od środy 29 lipca od godz. 19.00 do czwartku 30 lipca do godz. 14.00 będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się i postoju (wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela) po obu stronach ul. Przyokopowej na całej długości muru Muzeum Powstania Warszawskiego z wyjątkiem samochodów z tabliczką „Organizator”.

Piątek, 30 lipca

Msza św. w Katedrze Polowej WP przy ul. Długiej:

 • w godz. 0.01-24.00 będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się i postoju (wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela) po obu stronach ul. Długiej na odcinku od ul. Miodowej do Kilińskiego z wyjątkiem pojazdów posiadających przepustkę oraz służb miejskich,
 • w godz. 0.01-24.00 będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się i postoju po obu stronach ul. Długiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Miodową do ul. Barokowej w godz. 0.00 – 24.00,
 • w godz. 17.00-21.00 wyłączona z ruchu będzie ul. Długa na odcinku od ul. Miodowej do Kilińskiego.

Sobota, 1 sierpnia:

 • Uroczystości przed pomnikiem gen. S. Roweckiego „Grota” przy ul. Chopina:
 • w godz. 0.01-15.00 będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się i postoju (wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela) na ul. Chopina na wysokości pomnika
 • Uroczystości przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przy ul. Matejki:
 • w godz. 0.01-16.00 będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się i postoju (wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela) na ul. Matejki na odcinku od Al. Ujazdowskich do Wiejskiej (włącznie z zatokami postojowymi) z możliwością zaparkowania pojazdów organizatora i służb technicznych.
 • Uroczystości przed pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym przy ul. Powązkowskiej:
 • w godz. 13.00-21.30 z ruchu indywidualnego będzie wyłączony parking przy Cmentarzu Wojskowym (z dopuszczeniem autobusów, organizatorów i gości),
 • w godz. 0.01-19.00 będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się (wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela) na parkingu przy cmentarzu oraz na parkingu i w zatoce postojowej przy bramie głównej Cmentarza Wojskowego od strony ul. Powązkowskiej z możliwością zatrzymywania się samochodów dowożących gości,
 • w godz. 13.00-19.00 zamknięta dla samochodów będzie ul. Ostrowiecka (z zachowaniem funkcjonowania ruchu komunikacji miejskiej i z wyłączeniem samochodów organizatorów uroczystości),
 • od godz. 14.00 do godz. 21.00 (linia 912 w godz. 17.30-20.00) będą kursowały specjalne linie autobusowe: 912, 922, 944, 970 i 980, które z Cmentarza Wojskowego będą jeździły: 912 do Cmentarza Wolskiego, 922 do stacji metra Marymont, 944 do Dworca Centralnego, 970 do Dworca Wschodniego i 980 na ul. Chełmską.
 • Koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki” w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego na ul. Przyokopowej:
 • od piątku, 31 lipca, od godz. 0.01 do soboty, 1 sierpnia, do godz. 24.00 będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się (wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela) po obu stronach ul. Przyokopowej na całej długości muru Muzeum Powstania Warszawskiego z wyjątkiem samochodów z tabliczką „Organizator” i wozów transmitujących koncert.
 • Uroczystości przed pomnikiem Polegli Niepokonani na Cmentarzu Powstańców Warszawskich przy ul. Wolskiej:
 • w godz. 0.01-23.00 będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się (wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela) na jezdni serwisowej ul. Wolskiej na odcinku od ul. Sowińskiego do ul. św. wraz z parkingiem z wyjątkiem samochodów organizatora i służb miejskich.
 • Zgromadzenia publiczne i przemarsze:
 • w godz. 10.00-14.00 planowane jest zgromadzenie publiczne, a następnie przemarsz ulicami Rakowiecką i Puławską do Parku Orlicz-Dreszera. W przypadku braku możliwości przejazdu autobusy linii: 119, 141, 167, 168, 172 i 222 zostaną skierowane na trasy objazdowe,
 • od godz. 15.00 zgłoszone zostały trzy zgromadzenia publiczne w rejonie ronda Dmowskiego. Następnie mają odbyć się przemarsze ulicami: Al. Jerozolimskie, Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, pl. Zamkowy, Świętojańska, Rynek Starego Miasta, Rycerska, Nowy Dunaj, Podwale, Nowomiejska, Freta, Świętojerska, pl. Krasińskich. W przypadku braku możliwości przejazdu tramwaje i autobusy będą kierowane na objazdy przebiegające najbliższymi możliwymi trasami. 

Niedziela, 2 sierpnia

 • Uroczystości przed pomnikiem kpt. Stanisława Jankowskiego ,,Agatona” na skwerze Jankowskiego ,,Agatona” u zbiegu ulic Karowej i Browarnej:
 • w godz. 0.01-13.00 będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się (wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela) na ulicach Karowej na odcinku od ul. Browarnej do Dobrej i Browarnej przy skrzyżowaniu z ul. Karową z wyjątkiem służb miejskich, pojazdów organizatora oraz posiadających przepustkę,
 • w godz. 8.00-13.00 wyłączone z ruchu będą chodnik i droga rowerowa przylegające do skweru Jankowskiego „Agatona”,
 • w godz. 8.30-12.00 wyłączona z ruchu będzie ul. Karowa na odcinku od ul. Browarnej do Dobrej. W tym czasie swoją trasę zmienią autobusy linii 106. 
 • Masa Powstańcza 2020:

W godz. 17.00-20.30 ulicami przejedzie Masa Powstańcza 2020. Liczba uczestników będzie ograniczona. Udział będzie możliwy wyłącznie po rejestracji na stronie rejestracja.1944.pl. Wydarzenie będzie transmitowane na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku. W tym roku uczestnicy przejadą szlakiem batalionów AK „Czata 49” i „Miotła” m.in. ulicami Towarową i Okopową, Stawki, Bonifraterską, Miodową, Marszałkowską, Al. Jerozolimskie i Koszykową.

W związku z organizacją wydarzenia w godz. 7.00-14.00 będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się po obu stronach ul. Przyokopowej (z wyjątkiem samochodów z tabliczką „Organizator”). W godz. 14.00-20.30 ul. Przyokopowa będzie zamknięta dla samochodów (z wyjątkiem samochodów z tabliczką „Organizator”).

Środa, 5 sierpnia

Uroczystości przed pomnikiem Ofiar Rzezi Woli u zbiegu ul. Leszno i al. „Solidarności”:

 • w godz. 0.01-19.30 będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się (wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela) na ul. Leszno przy skwerze kard. S. Wyszyńskiego z wyłączeniem samochodów organizatora i gości. W przypadku braku możliwości przejazdu ul. Leszno w rejonie al. „Solidarności” autobusy linii 171 i 190 zostaną skierowane na trasy objazdowe,
 • w godz. 19.00-21.30 odbędzie się przemarsz ulicami: Leszno, Okopowa, al. „Solidarności”, Wolska i Redutowa na Cmentarz Powstańców Warszawy przy ul. Wolskiej.
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button