POLITYKAŚWIAT

Andrzej Duda z wizytą w Albanii. „Mam nadzieję, że Albania stanie się członkiem UE”

Tirana

Stosunki dwustronne, a także bezpieczeństwo oraz stabilny rozwój regionu i całej Europy to główne tematy rozmów prezydenta RP, który złożył wizytę w Albanii.

Andrzejowi Dudzie towarzyszyła małżonka Agata Kornhauser-Duda.

– Mam nadzieję, że Albania wkrótce stanie się członkiem UE. Polska popiera aspiracje Albanii do wstąpienia do Wspólnoty. Moja dwudniowa wizyta w Tiranie jest dowodem tego poparcia – podkreślił prezydent RP po rozmowach z prezydentem Republiki Albanii Bajramem Begajem.

Andrzej Duda zapewnił, że wśród priorytetów zbliżającej się polskiej prezydencji w UE w pierwszej połowie 2025 r., będzie m.in. członkostwo w UE dla Ukrainy, Mołdawii oraz państw Bałkanów Zachodnich, wśród nich Albanii.

Prezydent wyraził nadzieję, że wizyta w Tiranie będzie początkiem dynamicznej współpracy z Albanią jako państwem, które dzisiaj kandyduje do UE.

– Kluczowe jest, aby idąc w kierunku Unii Europejskiej, Albania współpracowała w kwestii rozwoju infrastrukturalnego z krajami członkowskimi. Chcemy współdziałać w tym zakresie – mówił Andrzej Duda.

– Byłoby niedobrze, gdyby jakiekolwiek państwo członkowskie zastosowało swoisty szantaż wobec pozostałej części wspólnoty i wobec państw kandydujących do UE, że jeżeli jego żądania, roszczenia nie zostaną spełnione, to będzie ono blokowało procesy akcesyjne – zaznaczył Andrzej Duda.

Zwrócił uwagę, że Unia opierała się w swoim założeniu na braterskiej współpracy krajów, co miało zwiększyć gwarancję pokoju w Europie oraz przyspieszyć rozwój gospodarczy. – Ta braterska współpraca miała polegać m.in. na tym, że kraje współdecydują o swoich najważniejszych sprawach i o rozwoju wspólnoty; tak, aby miały poczucie sprawiedliwości wewnątrz wspólnoty europejskiej, a nie że jedne państwa forsują swoje interesy kosztem innych państw, mając ku temu instrumenty instytucjonalne – dodał.

Tematem rozmowy był również zbliżający się szczyt NATO w Wilnie. – Prosiłem Pana Prezydenta, aby Albania wsparła nasze starania o to, by wzmocnić obecność Sojuszu Północnoatlantyckiego na wschodniej flance NATO. To jest dzisiaj najbardziej newralgiczny i niebezpieczny rejon świata, gdzie potencjalna agresja cały czas jest możliwa, zwłaszcza wobec tego, co dzieje się dzisiaj na Ukrainie i wobec postawy Rosji – mówił.

Prezydent spotkał się również z przewodniczącą Parlamentu Republiki Albanii Linditą Nikollą. Rozmowa dotyczyła m.in. poparcia dla członkostwa Albanii w UE. Przewodnicząca Parlamentu podziękowała za pomoc, jakiej Polska udzieliła w trakcie pandemii COVID–19 oraz trzęsienia ziemi, które nawiedziło ten kraj w 2019 r.

Andrzej Duda rozmawiał także z premierem Edim Ramą. Tematy rozmowy to przystąpienie Albanii do UE, mechanizmy unijne dla przystępujących, priorytety prezydencji Polski w Unii oraz turystyka i równomierny rozwój biznesu.

– Polska jest jedną z największych gospodarek Unii Europejskiej, notując niemalże nieprzerwany wzrost od trzydziestu lat. Dlatego zachęcam albańskich przedsiębiorców do współpracy z polskimi partnerami, ale także do lokowania inwestycji nad Wisłą – mówił prezydent RP podczas spotkania, w którym wzięli udział przedstawiciele polskich i albańskich firm.

Była to pierwsza wizyta oficjalna, państwowa prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od 20 lat.

Tirana. Andrzej Duda w Albanii. Bajram Begaj (fot. KPRP)

Tirana. Okrągły Stół Gospodarczy z udziałem prezydentów Polski i Albanii

Podczas wizyty w Tiranie Andrzej Duda wraz z prezydentem Albanii Bajramem Begajem wzięli udział w Okrągłym Stole Gospodarczym. Uczestniczyli w nim też przedstawiciele polskich firm.

Podczas wystąpienia Andrzej Duda zwrócił uwagę, że w 2022 r. według GUS obrót gospodarczy między Polską a Albanią wzrósł o 60 procent.

– Możecie być Państwo pewni naszego wsparcia – będziemy się starali z naszej strony robić wszystko, co możliwe, by te gospodarcze relacje się rozrastały. Wciąż bowiem istnieje bardzo znaczny potencjał zwiększenia wolumenu tych obrotów gospodarczych, urozmaicania ich struktury towarowej, w tym o produkty bardziej zaawansowane, o produkty najwyższych technologii – dodał.

Zachęcał do inwestycji na terenie Polski. – Polska jest obecnie jedną z największych gospodarek Unii Europejskiej o PKB przekraczającym 700 mld dolarów, notując niemalże nieprzerwany wzrost od trzydziestu lat – mówił w Tiranie do przedsiębiorców.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button