ŁÓDŹ

7 lat łódzkiego programu in vitro. Na świat przyszło 460 maluchów

Łódzkie

To już 7 lat łódzkiego programu in vitro.

Od kiedy Łódź dofinansowuje procedurę na świat przyszło 460 maluchów (do lipca 2023 r.).

– Świętujemy właśnie 7 lat łódzkiego programu in vitro. Dodam, szczęśliwych lat. Co może cieszyć bardziej niż własne, wymarzone dziecko? A my, do dziś, mamy aż 460 maluchów urodzonych dzięki naszemu wsparciu – w tym 18 par bliźniąt! Program trwa. Do tej pory przeznaczyliśmy na wsparcie par ponad 7 mln zł. I będziemy pomagać, póki taka będzie potrzeba – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

7 lat łódzkiego programu in vitro. Hanna Zdanowska (fot. UMŁ)

Przypomnijmy. Miejski program in vitro działa w Łodzi od 2016 r. Do tej pory z dofinansowania skorzystało prawie 1300 par. A urodziło się 460 maluchów – w tym 18 par bliźniąt. Tylko w ostatnim półroczu na świat przyszło 52 dzieci.

Każdego roku Łódź na wsparcie dla par, które starają się o dziecko przekazuje ze swojego budżetu około miliona złotych. A w sumie od początku programu ponad 7 mln zł. W tym roku kwota ta wsparła procedury in vitro dla ok. 200 par.

Pary zakwalifikowane do programu mogą skorzystać z 5000 zł dotacji do jednej takiej procedury. A w sumie wnioskować o trzy takie zabiegi. Do programu mogą zgłaszać się zaś pary będące w związku małżeńskim lub partnerskim. Wiek kobiety nie może przekraczać 40 roku życia (w wyjątkowych sytuacjach – 42). Priorytetowo traktowane są Ci pacjenci, którym nowotwór może odebrać szansę na własne dziecko. Pary, by wejść do programu muszą mieszkać w Łodzi i rozliczać się tu z podatków.

Dodajmy, że Łódź jest liderem w skali europejskiej, bo miejski program ma skuteczność na poziomie 47 procent. Zgodnie z badaniami średnia na naszym kontynencie wynosiła 36 proc. urodzeń w stosunku do wykonanych procedur.

Łódź bezpłatnie przekazuje licencję na realizację programu innym polskim gminom.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button