ŁÓDŹ

200 dzieci z łódzkiego programu in vitro. Trwa nabór na ten rok

Łódzki program in vitro

Program dofinansowania procedur in vitro dla łódzkich par ruszył w połowie 2016 r. i był odpowiedzią na likwidację rządowego programu wsparcie dla rodzin, które starają się o własne dziecko.

Dziś jest już 200 urodzonych dzieci w tym programie – w tym 13 par bliźniąt. Od początku programu było 300 ciąż (w tym 16 wielopłodowych). 853 pary złożyły wnioski do programu. W tym roku przeznaczono milion złotych na dofinansowanie 200 procedur in vitro. Ciągle trwa nabór na ten rok. Dodajmy, że od początku trwania programu (lipiec 2016 r.) wydano 3,4 mln zł na dofinansowanie zabiegów in vitro dla łódzkich par. 

Pierwsza, z pomocą programu, urodziła się Hania, która w maju 2020 r. skończy 3 lata.  Ostatnia, pod koniec stycznia urodziła się dziewczynka. Zaś 100. dziecko z łódzkiego programu in vitro urodziło się we wrześniu 2018 r. Rodzi się mniej więcej tyle samo chłopców i dziewczynek. 

Przypomnijmy, że Łódź bezpłatnie przekazuje innym samorządom licencję na program. Pierwszy taką umowę z Łodzią podpisał Sosnowiec w październiku 2016 r. Potem były jeszcze: Szczecinek, powiat Pabianicki, Błaszki, Gniezno i Zgierz (październik 2019). 

Warunki formalne programu:

  • Należy zgłosić się do wybranej klinki po kwalifikację do programu. Realizatorzy programu do leczenia metodą zapłodnienia pozaustrojowego będą dokonywali kwalifikacji zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii i warunkami ustawy o leczeniu niepłodności.
  • W wybranym ośrodku realizatora programu wymagane będzie złożenie informacji o uprzednim przeprowadzeniu leczenia niższego rzędu lub wyniku diagnostycznego potwierdzającego bezpośrednie wskazanie do leczenia metodami rozrodu wspomaganego medycznie, a także udokumentowanie tego faktu w prowadzonej dokumentacji medycznej.
  • W Urzędzie Miasta Łodzi wymagane będzie złożenie wniosku kierującego do programu wystawionego przez ośrodek realizatora programu.
  • Program obejmuje dofinansowanie w wysokości do 5000 zł do jednej procedury biotechnologicznej, ale nie więcej niż 80% kosztów danej procedury. Maksymalnie para może przystąpić do programu 3-krotnie – czyli może uzyskać dofinansowanie 3 razy po 5000 zł do każdej procedury.

Do programu może przystąpić para, która w dniu kwalifikacji do niego mieszkała w Łodzi. Para pozostaje w związku małżeńskim lub partnerskim. Kobieta ma od 20 do 40 lat (warunkowo do 42 roku życia). Szybkiej kwalifikacji podlegają pary ze schorzeniem nowotworowym w celu zachowania płodności. Od początku programu Łódź przeznacza ok. miliona złotych rocznie z budżetu miasta na dofinansowanie zabiegów. Dla szczęśliwych rodziców przygotowuje również wyprawki, w których znajdują się: karuzela nad łóżeczko, elektroniczna niania oraz termometr bezdotykowy.
(UMŁ)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button