BIEGIINNEKOLARSTWOWODNY

Zwycięzcy IRONMAN Gdynia 2023

Trójmiasto

Imponujący występ Niemca Leona Kriszeleita pozwolił mu odnieść zwycięstwo w zawodach IRONMAN Gdynia 2023.

W rywalizacji kobiet pierwsze miejsce zajęła Ingrid Lanthaler z Włoch. Na dystansie IRONMAN 70.3 zwyciężył Wilhelm Hirsch, reprezentant Niemiec, a wśród pań wygrała Holenderka Diede Diederiks. Znamy najlepszych uczestników niedzielnych zmagań triathlonistów, bez etapu pływackiego, z uwagi na złe warunki pogodowe.

Niestety pogoda nie dopisała w niedzielny poranek, bardzo złe warunki na morzu uniemożliwiły startu etapu pływackiego na pełnym dystansie IRONMAN, jak i IRONMAN 70.3. Organizatorzy podjęli decyzję o anulowaniu pierwszej części wyścigu mając na uwadze bezpieczeństwo uczestników, tym samym rozpoczynając zawody od jazdy na rowerze. Start odbywał się ze strefy zmian – w systemie rolling start, zawodnicy wyjeżdżali ze strefy co 5 sekund. Pierwsi do rywalizacji przystąpili zawodnicy PRO. Po etapie rowerowym, uczestnicy przechodzili do części biegowej.

Kibice zgromadzeni na trybunach przy mecie, jako pierwszych gorącymi oklaskami przywitali najlepszych zawodników na dystansie IRONMAN 70.3. Zwyciężył Niemiec Wilhelm Hirsch, z czasem 3 godzin, 15 minut i 5 sekund, który dowiózł do mety bezpieczną przewagę nad drugim w stawce Serbem Trakic Strahinja – 3 godziny, 18 minut i 18 sekund. Trzeci do mety dobiegł również Niemiec, Nico Markgraf, z wynikiem 3 godzin, 18 minut i 39 sekund. Pierwszym Polakiem na mecie był Kacper Stępniak, uzyskując czas 3 godzin, 21 minut i 5 sekund, co dało mu 9 miejsce w klasyfikacji generalnej.

Wśród kobiet najszybsza była Holenderka Diede Diederiks, z czasem 3 godzin, 37 minut i 21 sekund. Druga przybiegła Polka Marta Łagownik, uzyskując wynik 3 godzin, 42 minut i 46 sekund. Podium zamknęła Łotyszka Laura Madsen – 3 godziny, 44 minut i 18 sekund.

O 7:00 wystartował pierwszy zawodnik na pełnym dystansie IRONMAN. Uczestnicy musieli pokonać 180 kilometrów na rowerze, a następnie przebiec maraton. Najszybszemu zawodnikowi zajęło to 7 godzin, 47 minut i 54 sekundy, był to Niemiec Leon Kriszeleit. Jako drugi przybiegł Polak Mateusz Filipiak, z wynikiem 8 godzin, 4 minut i 4 sekund. Na trzeciej pozycji uplasował się Słowieniec Robert Budaj – 8 godzin, 5 minut i 13 sekund.

Najlepszą panią na pełnym dystansie była Włoszka Ingrid Lanthaler, uzyskując wynik 9 godzin, 17 minut i 54 sekund. Uzyskany czas pozwolił jej na sporą przewagę nad drugą w stawcę Kristel Polet, która zakończyła rywalizację z czasem 9 godzin, 48 minut i 26 sekund. Podium zamknęła Fanny Belais, reprezentantka Szwajcari – 10 godzin, 2 minuty i 1 sekunda.

Zaraz po zawodach Kids Aquathlon Gdynia odbyła się druga edycja nocnego biegu na dystansie 5 kilometrów – Night Run Gdynia. Jest to bieg uliczny, który towarzyszy weekendowemu festiwalowi pod znakiem IRONMAN Gdynia. Trasa prowadzi ulicami Gdyni, poprzez bulwar aż na Plażę Miejską, a zawodnicy wyruszają na nią… po zmroku!

Zwyciężył reprezentant Niemiec Adami Florian, który uzyskał czas 15 minut i 28 sekund. Wśród Polaków najlepszy był Krzysztof Perz, z wynikiem 15 minut i 33 sekund.

Sobota stanęła pod znakiem rywalizacji w Sprint Triathlon Gdynia oraz sztafetach. Jest to świetna opcja dla tych, którzy preferują starty na krótszych dystansach, ale i dla tych, którzy zaczynają swoją przygodę z triathlonem i w przyszłości planują sięgnąć po IRONMAN 70.3 lub pełnego IRONMAN. Zawodnicy mieli do pokonania 750 metrów w morzu, 20 kilometrów rowerem oraz 5 kilometrów biegiem. Najszybszemu uczestnikowi pokonanie tego dystansu zajęło 59 minut i 13 sekund, był to Sowiński Miłosz. Wśród kobiet najlepsza była Gąsior Oliwia, z czasem 1 godziny, 11 minut i 55 sekund.