WODNY

Dar Młodzieży najszybszą jednostką w regatach The Tall Ships Races 2023

Żeglarstwo

Port w norweskim Arendal był ostatnim na trasie The Tall Ships Races 2023.

Statek szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni był najszybszy w całych regatach, zajął drugie miejsce w klasie A oraz trzecie w klasyfikacji generalnej.

Ostatni etap regat z Lerwick do Arendal ze względu na warunki pogodowe rozpoczął się dzień później niż planowano i został skrócony do dystansu ok. 240 mil. Po znakomitym starcie w drugim etapie regat, gdzie „Dar Młodzieży” wykorzystał świetne warunki, tym razem pogoda nie była już tak łaskawa dla białej fregaty. Strat poniesionych podczas pierwszego etapu nie udało się odrobić, ale mimo to „Dar Młodzieży” zakończył TSR 2023 na podium.

– Po kontrowersyjnych decyzjach Race Committee w trzecim wyścigu Tall Ship Races 2023, w którym na skutek różnych okoliczności podzielono statki na dwie grupy Sprint i Endurance „Dar” zajął po przeliczeniu drugie miejsce w klasie A – informuje kapitan Rafał Szymański, komendant „Daru Młodzieży”. W klasyfikacji generalnej otrzymaliśmy Bermuda Trophy – przechodni puchar dla najszybszego statku w całych regatach TSR 2023 – dodaje komendant Szymański.

To nie jedyne sukcesy, jakie odniosła załoga „Daru Młodzieży”. Praktykanci – studenci z II roku Wydziału Nawigacyjnego UMG zwyciężyli w Arendal w turnieju piłki nożnej, który rozgrywany był wśród załóg uczestniczących w The Tall Ships Races 2023.

Ranga sukcesu jest tym większa, bo osiągnięta mniejszą liczbą praktykantów, co podkreśla komendant „Daru Młodzieży”.

– Wydawało się, że nie ma szans na dobry wynik w regatach, ale okazało się, że ta mała grupa praktykantów doskonale i z wielkim zaangażowaniem radziła sobie z obsługą żagli, za co należy się im wielkie uznanie. Nie należy zapominać o stałej załodze, która dokładała wszelkich starań, żeby wszystko przebiegało bezpiecznie i zgodnie z dobrą praktyką morską. Wszystkim za zaangażowanie i dobrą pracę serdecznie dziękuję – dodaje kapitan Szymański.

Etapy regat

W pierwszym etapie regat „Dar” zajął 5. miejsce na 7 sklasyfikowanych żaglowców w klasie A i 9. miejsce w ogólnej klasyfikacji – z powodu trudnych warunków pogodowych wyścig ukończyło tylko 13 statków. W drugiej części regat z dużą przewagą (16 godzin 30 minut i 2 sekundy) „Dar Młodzieży” jako pierwszy przekroczył linię mety i wygrał w klasie A oraz klasyfikacji generalnej.

Tegoroczna edycja regat The Tall Ships Races odbywała się na Morzu Północnym. Trasę drugiego etapu regat z Hartlepool do Fredrikstad najszybciej pokonał „Dar Młodzieży”.

Trudne warunki atmosferyczne dały się we znaki flocie jednostek już na pierwszym etapie regat, na trasie Den Helder – Hartlepool. Wśród żaglowców klasy A „Dar Młodzieży” został sklasyfikowany na piątym miejscu. W drugim, liczącym 527 mil morskich wyścigu, żaglowiec szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni dowodzony przez kpt. ż.w. Rafała Szymańskiego linię mety pokonał jako pierwszy. Kolejne żaglowce spodziewane są na mecie kilkanaście godzin później. Na oficjalne wyniki należy jednak poczekać.

W niedzielę, 6 sierpnia z 116 studentami II roku Wydziału Nawigacyjnego „Dar Młodzieży” rusza do Falmouth, gdzie 15 sierpnia rozpocznie się specjalna edycja The Tall Ship Races Magellan – Elcano. Regaty odbywają się dla uczczenia 500-lecia pierwszego rejsu dookoła świata – wyprawy Ferdynanda Magellana i Juana Sebastiana de Elcano. Ze względu na pandemię koronawirusa nie mogły się odbyć w latach ubiegłych. Po Falmouth jednostki uczestniczące w regatach zawiną do A Coruna, Lisbony i Kadyksu.
(UM w Gdyni)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button