CIEKAWOSTKI

X-Games Kalifornia. Dawid Godziek z brązowym medalem. Pierwsza na świecie 360-tka z body viralem

USA

Masz wrażenie, że trik, który Dawid Godziek wylądował w Best Tricku jest niewykonalny?

To zupełnie normalne. Pierwsza na świecie 360-tka z body viralem zapewniła Dawidowi brąz na X-Games Kalifornia.

360 BODY VIRAL!

Gdy obserwuje się ten trik bez slow motion, nie do końca wiadomo, o co chodzi. Niestety oglądanie go w spowolnionym tempie również nie pomaga w ogarnięciu abstrakcyjnej kombinacji ruchów, którą w locie wykonuje Dawid. Tłumacząc to w najprostszy możliwy sposób: Zawodnik wykonuje jeden pełny obrót w lewo z rowerem, w międzyczasie wykonując drugi obrót w tę samą stronę nad rowerem, przekładając go tylko pod swoimi nogami. Inaczej: Dawid wykonuje 720-tkę, a jego rower 360-tkę.


Nikt wcześniej nie wylądował tego triku ani na zawodach, ani na luźnych jamach rowerowych, ani nawet na treningach. Sędziowie uznali, że pierwszy na świecie “360 body viral” zasłużył na trzecie miejsce, co mówiąc delikatnie “mocno zdziwiło” zarówno Dawida, jak i całe środowisko rowerowe.

Główna konkurencja BMX Dirt

W finałach, poza Dawidem Godźkiem wzięło udział 7 najlepszych zawodników z całego świata. Jak już wspominaliśmy, sam udział w X-Games to niezwykłe wyróżnienie, które każdy zawodnik z wielką dumą wpisuje w swoje sportowe CV. Poziom prezentowany przez riderów w tym sezonie przebił wszystkie eventy BMX’owe jakie kiedykolwiek oglądaliśmy. Dawid w swoim najlepszym przejeździe upchał firmowego twistera z no-handerem, cashrolla z barspinem, potrójnego tailwhipa i frontflipa z no-handerem. Na podium (przynajmniej według sędziów) niestety zabrakło, więc wyobraź sobie jakie przejazdy odjechali pozostali zawodnicy.


Mamy wrażenie, że zawody BMX’owe są oceniane zupełnie inaczej niż rywalizacja w slopestyle’u. W przeciwieństwie do większości rywali, Dawid wykazał się różnorodnością rotacji i trików. Podejrzewamy, że jak na Amerykę przystało, największe znaczenie miał prawdopodobnie “efekt wow”. Techniczne kombinacje i precyzja, którą od zawsze wyróżnia się reprezentant Polski, tym razem nie przełożyła się na wysokie oceny. Dawid zakończył rywalizację w konkurencji BMX Dirt na 5. pozycji, ale już za tydzień powalczy o kolejny medal na zawodach Red Bull Joy Ride w Kanadzie.
(redbull)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button