POLSKAŚWIAT

Wysoka skuteczność szczepionki przeciw COVID-19 firmy Novavax

Szczepionka firmy Novavax

30 czerwca 2021 roku w czasopiśmie JAMA opublikowano wyniki badania klinicznego 3 fazy szczepionki NVX-CoV2373 firmy Novavax.

Uzyskano 89,7% skuteczności ogólnej w ochronie przed objawami COVID-19 i 100% w ochronie przed umiarkowaną i ciężką chorobą COVID-19. W badaniu wzięło udział 29 960 ochotników.

Szczepionka firmy Novavax o roboczej nazwie NVX-CoV2373 jest szczepionką białkową, która wykorzystuje nową technologię rekombinacji białka S koronawirusa SARS-CoV-2. Innowacyjność tej szczepionki dotyczy wytwarzania białka S wirusa metodą rekombinacji w komórkach owadzich (a nie w komórkach drożdży jak to ma miejsce np. w szczepionce przeciw wzw B). Komórki owadzie są tutaj małymi fabrykami, które produkują rekombinowane białko koronawirusa. Dzięki temu firma Novavax może wyprodukować szczepionkę szybciej w porównaniu do szczepionek konwencjonalnych. Szczepionka zawiera również nanocząstki stabilizujące PS80 oraz adiuwant- substancję wzmacniającą odpowiedź immunologiczną na szczepionkę. Zastosowano opatentowany adiuwant Matrix-M™ oparty na saponinie.

Badanie kliniczne randomizowane 3 fazy prowadzono w 33 miejscach w Wielkiej Brytanii. Uczestniczyło w nim 29 960 ochotników w wieku od 18 do 84 lat, w tym 27,9% miało 65 lat lub więcej, a 44,6% miało choroby towarzyszące. Podawano 2 dawki szczepionki w odstępie 21 dni.

Skuteczność szczepionki w ochronie przed objawami COVID-19 wynosiła 89,7% (95%: CI 80,2-94,6).

Badanie prowadzono na obszarach wysokiej transmisji nowych wariantów wirusa SARS-CoV-2. Skuteczność szczepionki w ochronie przed COVID-19 wywołanym wariantem B.1.1.7 (alfa, inaczej brytyjskim) wynosiła 86,3% (95% CI: 71,3-93,5) oraz 96,4% (95% CI, 73,8 do 99,5) w porównaniu z wariantem innym niż B.1.1. 7. Wyniki badania klinicznego potwierdzają kliniczną skuteczność szczepionki w odniesieniu do nowych wariantów wirusa, tzw. brytyjskiego i południowoafrykańskiego.

Szczepionka Novavax jest ogólnie dobrze tolerowana. Obserwowano najczęściej łagodne, przemijające niepożądane odczyny poszczepienne, tj. przejściowy ból w miejscu ukłucia, bóle głowy i mięśni oraz zmęczenie.

Szczepionka NVX-CoV2373 firmy Novavax umożliwia również koadministrację podawania w czasie tej samej wizyty szczepiennej, razem z inaktywowaną szczepionką przeciw grypie sezonowej.

Szczepionka Novavax jest obecnie oceniana we wstępnej procedurze przeglądu etapowego „rolling review” w Europejskiej Agencji Leków. Firma Novavax chce do końca września wystąpić o dopuszczenie szczepionki do obrotu m.in. w USA i w Europie.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

  1. Przecież szczepionka nie chroni przed zachorowaniem. Chodzi o to, aby wzbogaciły się firmy farmaceutyczne.

    Jeśli chcesz lecieć na wakacje, to nie ma wymogu bycia zaszczepionym. Wystarczy negatywny wynik testu PCR.

    Ciekawe, czy za kilka lat nie trzeba będzie otwierać polowych szpitali nowotworowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button