CIEKAWOSTKI

Wybrano Najlepsze Zdjęcie Dzikiej Przyrody 2023. „Są starsze od dinozaurów”

Wildlife Photographer of the Year

Wybrani spośród 49 957 zgłoszeń z 95 krajów zwycięzcy prestiżowego konkursu Wildlife Photographer of the Year organizowanego przez Muzeum Historii Naturalnej zostali ogłoszeni podczas ceremonii wręczenia nagród w South Kensington.

Fotograf dzikiej przyrody roku 2023

Francuski podwodny fotograf i biolog morski Laurent Ballesta został fotografem dzikiej przyrody roku 2023 za „Złotą podkowę” – nieziemskie zdjęcie trójkolcowego złotego kraba podkowiastego w towarzystwie trzech złotych trevalli.

Krab podkowiasty przetrwał ponad 450 milionów lat, ale obecnie grozi mu zniszczenie siedlisk i przełowienie w celu zdobycia pożywienia oraz błękitnej krwi, wykorzystywanej do opracowywania szczepionek. Jednak w chronionych wodach wyspy Pangatalan na Filipinach istnieje nadzieja na jego przetrwanie.

Kraby te to jedne z najbardziej prymitywnych żyjących stworzeń na Ziemi. Są one niezmienione od momentu pojawienia się ich w zapisie kopalnym 450 milionów lat temu, dlatego nazwano je „żywymi skamieniałościami”.

Krab podkowy wcale nie jest rybą, ale stawonogiem.

Krab ten porusza się powoli po błocie. Jego złoty ochronny pancerz kryje 12 przydatków. Nad krabem podkowiastym trzy młode złote trevallie są gotowe rzucić się w dół po jadalne kąski zaorane przez jego przejście.

Przewodnicząca jury Kathy Moran, mówiła: „Widzenie kraba podkowiastego tak żywego w swoim naturalnym środowisku, w tak zniewalająco piękny sposób, było zdumiewające. Patrzymy na starożytny gatunek, wysoce zagrożony, a także krytyczny dla zdrowia ludzkiego. To zdjęcie jest luminescencyjne.”

Laurent jest dopiero drugim fotografem w pięćdziesięciodziewięcioletniej historii konkursu, który dwukrotnie został uhonorowany nagrodą Wielkiego Tytułu. Po raz pierwszy w 2021 r. otrzymał nagrodę Fotografa Roku Dzikiej Przyrody za intrygujące zdjęcie graników w kamuflażu wychodzących z mlecznej chmury jaj i plemników w Fakaravie w Polinezji Francuskiej.

Dom przydrożny sów (fot. Carmel Bechler/Wildlife Photographer of the Year)

Młody fotograf dzikiej przyrody roku 2023

Siedemnastoletnia Carmel Bechler z Izraela została nagrodzona tytułem Młodego Fotografa Przyrody Roku 2023 za swój dom przydrożny sów, dynamiczne ujęcie płomykówek w opuszczonym przydrożnym budynku. Wykorzystując rodzinny samochód jako kryjówkę, Carmel maksymalnie wykorzystała naturalne światło i długie czasy naświetlania, aby uchwycić lekkie smugi przejeżdżającego ruchu.

W ramach krajowego projektu stworzono budki lęgowe w pobliżu pól uprawnych, zachęcając sowy do zakładania gniazd w pobliżu pól uprawnych. Ponieważ sowy polują na gryzonie, które jedzą nasiona i plony, rozwiązanie to zmniejszyło zużycie pestycydów w gospodarstwach.

Carmel miał zaledwie 11 lat, kiedy zaczął fotografować dziką przyrodę i jest to jego pierwsza nagroda w corocznym konkursie. „Mam nadzieję podzielić się w swoich fotografiach tym, że piękno świata przyrody jest wszędzie wokół nas, nawet w miejscach, w których najmniej się go spodziewamy. Musimy tylko otworzyć oczy i umysły” – mówi Carmel.

„To zdjęcie ma wiele warstw pod względem treści i kompozycji. Jednocześnie krzyczy „niszczenie siedlisk” i „adaptacja”, nasuwając pytanie: jeśli dzikie zwierzęta potrafią przystosować się do naszego środowiska, dlaczego nie możemy szanować ich?” – mówi Kathy Moran.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button