WROCŁAW

Wrocław w Koalicji Miast Przeciwko Rasizmowi

Stolica Dolnego Śląska jedynym miastem reprezentującym Polskę

Wrocław został przyjęty do Europejskiej Koalicji Miast Sprzeciwiających się Rasizmowi.

Należy do niej 150 miast, stolica Dolnego Śląska będzie jedynym reprezentującym Polskę.

O przystąpieniu do stowarzyszenia zdecydowali radni miejscy 17 września. W czwartek, 3 grudnia potwierdzono, iż stolica Dolnego Śląska została przyjęta do tego ruchu.

– Współpraca w ramach koalicji to dobra okazja na podpatrywanie najlepszych rozwiązań. To także wiele korzyści dla miasta i jego mieszkańców. Będziemy mogli dzielić się doświadczeniami i wprowadzać najlepsze praktyki w walce z nietolerancją. Co dwa lata miasto będzie zdawało raport, w którym będzie przedstawiać działania w tym kierunku – podkreśla Jan Wais, zastępca dyrektora Biura Współpracy z Zagranicą Urzędu Miejskiego Wrocławia.

– W ramach uczestnictwa w tym projekcie, będziemy monitorować zachowania w mieście, powołamy również organizacje do zwalczania mowy nienawiści – dodaje Jan Wais.

Ustrukturyzowane działanie w ramach koalicji pozwoli skutecznie zwalczać przejawy rasizmu w mieście. Przystępując do Koalicji Wrocław zobowiązuje się do stopniowej realizacji tzw. dziesięciopunktowego planu działań i co dwa lata składać sprawozdanie z postępów prac.

Plan zakłada m.in. większe wyczulenie na rasizm, wsparcie dla ofiar rasizmu i dyskryminacji, walka z rasizmem i dyskryminacją poprzez edukację oraz promowanie zróżnicowania kulturowego.

Europejska Koalicja Miast Przeciwko Rasizmowi

– Ruch społeczny zainicjowany przez UNESCO to elitarny klub. Będziemy motywować sami siebie, aby działać aktywnie i zwalczać rasizm. Społeczna rada zwalczająca zachowania rasistowskie, którą planujemy zwołać będzie miała przedstawicieli z różnych grup np. stowarzyszeń, NGOSów czy samorządowców – wymienia Jan Wais.

Europejska Koalicja Miast Przeciwko Rasizmowi (European Coalition of Cities against Rasism) to inicjatywa powołana w 2004 roku. Należą do niej m.in. Berlin, Bruksela, Londyn, Paryż, Madryt, Barcelona, Ateny.
(UMW)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button