WROCŁAW

Wrocław. Jeden wózek dziecięcy w tramwajach. Czy jest to normalne?

Sprawy mieszkańców

W tramwajach może być tylko jeden wózek dziecięcy? Takie są zalecenia producentów pojazdów…

Czy we wrocławskich tramwajach i autobusach można przewieźć więcej niż jeden wózek? Wrocławskie MPK podkreśla, że najważniejsze jest bezpieczeństwo podróżnych, a producenci pojazdów przewidzieli tylko jedno miejsce na wózek.

– Wyjątek stanowią autobusy przegubowe – tam przewidziano także drugie miejsce na wózek dziecięcy.

Przeczytajcie szczegóły!

Pytania o dopuszczalną ilość wózków dla dzieci w tramwajach i autobusach wrocławskiego MPK pojawiły się, kiedy wrocławianie zaczęli zgłaszać, że nie mogli podróżować tramwajem, bo kiedy dosiadali się, w pojeździe był już jeden wózek dziecięcy, a motorniczy instruował ich, że limit został wyczerpany.


– Bezpieczeństwo jest kluczowe w kontekście przewozu wózka z dzieckiem bądź wózka inwalidzkiego. I mówię to jako osoba o szczególnych potrzebach oraz ojciec małego synka. Bezpieczeństwo zawsze jest i będzie punktem wyjścia – powiedział Michał Sałkowski, rzecznik MPK Wrocław

Jedno miejsce na wózek dziecięcy. Wyjątek? Autobusy przegubowe

Sałkowski zwraca też uwagę, że wskazanie od producentów pojazdów jest jasne. – Przewidzieli jedno miejsce na taki wózek. Tak zakłada też homologacja pojazdów. Wyjątkiem są autobusy przegubowe – w ich tylnej części przewidziano drugie miejsce na wózek dziecięcy – dodaje rzecznik MPK.

Odpowiedzialność za przewóz większej liczby wózków ponosi kierowca lub motorniczy. Zalecenia od producentów i zapisy homologacji pojazdu są jednak w tej kwestii jednoznaczne.

Więcej wózków w tramwajach i autobusach we Wrocławiu? Jest oświadczenie MPK

„W porozumieniu z producentami pojazdów i zainteresowanymi grupami pasażerów nasz Dział Techniczny przygotowuje zasady przewozu większej liczby wózków niż ta przewidziana przez producentów” – czytamy na profilu Facebookowym MPK Wrocław. To odpowiedź na liczne zgłoszenia od pasażerów zaskoczonych faktem, że w tramwaju może znajdować się tylko jeden wózek, a pozostali rodzice z wózkami nie będą mogli skorzystać z przewozu.

Na FB MPK Wrocław czytamy, że operatorzy wsłuchują się w głosy pojawiające w dyskusji o liczbie przewożonych wózków inwalidzkich oraz dziecięcych w komunikacji zbiorowej i że wyciągają wnioski z tej dyskusji.

„Ten ważny społecznie temat chcemy rozwiązać mając na uwadze obowiązujące przepisy, bezpieczeństwo i komfort pasażerów, liczbę osób z wózkiem lub na wózku, które chcą skorzystać z komunikacji miejskiej, jak również kwestię częstotliwości przewozów” – informuje przewoźnik.

W porozumieniu z producentami pojazdów i zainteresowanymi grupami pasażerów Dział Techniczny MPK obecnie przygotowuje zasady przewozu większej liczby wózków niż ta przewidziana przez producentów. Prowadzony jest także dialog między zainteresowanymi stronami, m.in. społecznością osób o szczególnych potrzebach. „Działamy, by znaleźć rozwiązanie optymalne dla tak złożonej kwestii” – podkreśla MPK Wrocław.

„Jednocześnie przygotowujemy też specjalne materiały edukacyjne tak dla naszych kierujących, jak i pasażerów pokazujące, jak w bezpieczny i optymalny sposób zabezpieczyć wózek w trakcie jazdy autobusem i tramwajem” – czytamy także.
(UMW)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button