WROCŁAW

Wrocław. Apel o noszenie maseczek w tramwajach i autobusach

Polska w żółtej strefie

– Czasem już dość słów. Dlatego od dziś przechodzimy do używania siły – zapowiedział w piątek rano prezes MPK Krzysztof Balawejder.

Kierowcy oraz motorniczowie będą zatrzymywać pojazdy, gdy będą nim podróżować pasażerowie bez maseczek.

8 października premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od soboty (10 października) żółta strefa bezpieczeństwa zostanie wprowadzona w całym kraju. To oznacza m.in. noszenie maseczki lub innego nakrycia zakrywającego nos i usta (np. szalika) w przestrzeni publicznej – m.in. na ulicach.

W piątek rano na Rondzie Reagana Krzysztof Balawejder zaapelował do pasażerów wrocławskiej komunikacji, żeby stosowali się do tego zarządzenia. Dzięki maseczkom znacznie ogranicza się możliwość rozprzestrzeniania się wirusa.

– Podróżowanie komunikacją miejską, także w erze covidu, jest bezpieczne. Pokazują to badania europejskie, z Azji i Stanów Zjednoczonych. Tylko 1,2 proc. zachorowań w Europie wynika z podróży komunikacją miejską. W Hongkongu to zaledwie 0,1 proc. Dlaczego? Tam obowiązuje bezwzględny reżim maseczkowy – wyjaśniał Krzysztof Balawejder.

Wśród badanych 100 tys. zarażonych COVID-19 w Hong Kongu, tylko 68 zachorowało w transporcie publicznym.

I dodawał: – Dziś spotykamy się z państwem po to, żeby powiedzieć stanowcze „nie” wszystkim baranom w komunikacji miejskiej bez maseczki. Polacy są cudownym narodem, mamy wspaniałe cechy. Ale dziś nie ma czasu na ułańską fantazję, tylko na solidarność. Wyrazem naszej solidarności, współczesnego patriotyzmu jest noszenie maseczek. Proszę, apeluję i błagam o to. Czasem już dość słów. Dlatego od dziś przechodzimy do używania siły.

W ten sposób Balawejder zapowiedział, że kierowcy i motorniczowie będą mogli zatrzymywać pojazdy, jeśli „choćby jedna osoba na 70 nie miała maseczki”. Prezes MPK zapowiada, że będzie wspierać swoich pracowników egzekwujących w ten sposób na podróżnych stosowanie się do obostrzeń sanitarnych. W innym przypadku będzie wzywana policja.

Prof. Simon: Możliwa jest katastrofa

Razem z prezesem MPK w konferencji prasowej wziął udział prof. Krzysztof Simon, ordynator oddziału zakaźnego w szpitalu przy ul. Koszarowej. Ta placówka przez kilka miesięcy była szpitalem jednoimiennym w walce z COVID-19.

– Wirus nie przenosi się od komara i motylka w łóżku tylko z człowieka na człowieka. Jeśli o to nie zadbamy, to będzie kompletna katastrofa. Dziś w szpitalu nie mamy już praktycznie miejsc, nie ma gdzie kłaść chorych. Zawdzięczamy to tym, którzy to wszystko lekceważą. Ci ludzie nie noszą masek, obrażają, wyzywają. To im zawdzięczamy tę sytuację – stwierdził prof. Simon.

Dodał, że błędem było gwałtowne poluzowanie obostrzeń. Skrytykował m.in. organizację wesel na 250 osób. Takie uroczystości często są ogniskiem rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2.

– Jeśli się nie zmobilizujemy to ludzie będą umierać na stojąco, póki będą mogli stać, bo nie będzie gdzie ich hospitalizować. Ratujmy się wszyscy – nie ma leków dobrych, są tylko jakieś. Mamy jakąś obsługę zdrowotną i ileś ludzi, którzy mogą to wszystko obsługiwać. Inaczej przepadniemy i tragedia dotknie nas wszystkich – zauważył lekarz.

Profesor dodał, że w szpitalu przy ul. Koszarowej leży ze zdiagnozowanym COVID-19 dwóch ciężko chorych pacjentów, którzy negowali pandemię.

– Leżą u nas dwie osoby, które aktywnie walczyły i nas obrażały mówiąc, że covidu nie ma i to jakieś spiski. Jedna jest na granicy śmierci, a druga może nie umrze. Młodzi ludzie, akurat mieli predyspozycje genetyczne do złego przebiegu tej choroby. To tragedia tych ludzi, rodziny szaleją, ale my ich znamy – obrzucali nas błotem i nawet smsy wysyłali. To bardzo dobry przykład. Życzę im, żeby to wszystko przeżyli i wcale nie jestem pewny – powiedział prof. Simon. I dodał, że „jeden już nie może mówić, a drugi już nie zaprzecza”.

Ekspert w dziedzinie chorób zakaźnych przyznał wprost, że zmierzamy do czerwonej strefy lekceważąc wszystkie obostrzenia. Po zakończeniu konferencji Krzysztof Balawejder i prof. Krzysztof Simon rozdali pasażerom maseczki.
(UMW)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button