POLSKA

WOT. Przysięga żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Wojsko Polskie

Minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak uczestniczył w Kielcach w uroczystej inauguracji roku szkolnego klas mundurowych.

„Nawet najnowocześniejsza broń nie będzie służyła obronie naszego kraju, jeśli nie będą się nią posługiwali ludzie świetnie wyszkoleni, świetnie przygotowani do pełnienia tej roli. Takimi żołnierzami będą ci młodzi ludzie, absolwenci szkół średnich klas mundurowych.(…) Niewątpliwie są ludźmi świadomymi obowiązków, jakie spoczywają na nas, obowiązku wzmacniania polskich Sił Zbrojnych. Dlaczego jest to ważne? Odpowiedź na takie pytanie jest oczywista – ze względu na zagrożenia jakie płyną ze wschodniej części Europy” – powiedział minister M. Błaszczak.

Uroczystość połączona była z wręczeniem przez szefa MON wyróżnień najlepszym kadetom i pokazem musztry paradnej w wykonaniu kadetów z klasy mundurowej z ZDZ z Kielc.

– Oddziały przygotowania wojskowego liczą w tym roku 28 000 kadetów – młodych ludzi, którzy postanowili związać swoją przyszłość z Wojskiem Polskim. Te 28 000 to jest przyrost bardzo duży, bo w ubiegłym roku naukę zaczynało 20 000. Niemalże zwiększyliśmy o 1/3 liczbę klas mundurowych, dlatego że tak dużym zainteresowaniem cieszy się właśnie ta forma edukacji, z czego się niezwykle cieszę.(…) Dziękuję wszystkim tym, którzy zdecydowali się na naukę w klasach przygotowania wojskowego – dodał minister Błaszczak.

Szef resortu obrony narodowej odniósł się również do kwestii sytuacji bezpieczeństwa Polski i potrzeby dalszego budowania potencjału obronnego.

Kielce. Uroczysta inauguracja roku szkolnego klas mundurowych (fot. MON)

– Powołujemy do życia nowe jednostki wojskowe, szczególnie we wschodniej części naszego kraju. W miejscu, gdzie były likwidowane do 2015 roku.(…) Te jednostki zostały odtworzone. Ale idziemy dalej, bo budujemy jednostki Wojska Polskiego również w miejscach, w których zostały zlikwidowane wcześniej, czy też w miejscach, gdzie po II wojnie światowej ich nie było.(…) Będziemy konsekwentni w naszych działaniach – ze względu na bezpieczeństwo naszego kraju. Bezpieczna Polska jest warunkiem rozwoju naszej gospodarki, więc będziemy koncentrowali swoją uwagę na tym, żeby Wojsko Polskie było coraz liczniejsze i żeby było uzbrojone w najnowocześniejszą broń – przypomniał minister.

Odpowiedzią na zagrożenia bezpieczeństwa jest rozbudowa i wzmacnianie Wojska Polskiego

– Bardzo dziękuję za waszą decyzję, jesteście zawsze gotowi jesteście zawsze blisko. Waszym powołaniem jest obrona naszej Ojczyzny. Bardzo dziękuję też tym, którzy swoją służbę pełnili na granicy, którzy odpierali ataki hybrydowe, które od dwóch lat mają miejsce. To niezwykle ważne dla naszej Ojczyzny, ważne dla bezpieczeństwa, które jest warunkiem rozwoju Polski – mówił minister Mariusz Błaszczak podczas przysięgi żołnierzy WOT.

W Bieruniu Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej, wziął udział w uroczystej przysiędze żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Blisko 50% nowych Terytorialsów to ludzie młodzi, którzy nie ukończyli jeszcze 20 lat.

Szef MON w trakcie uroczystości wręczył także pamiątkowe ryngrafy żołnierzom, którzy wzorowo pełnili służbę na granicy polsko – białoruskiej.

Już od blisko dwóch lat żołnierze wojsk operacyjnych i Wojsk Obrony Terytorialnej obecni są na polskiej, wschodniej granicy państwowej. Swoim działaniem aktywnie wspierają Straż Graniczną, w ochronie granicy. Odpowiadają także za budowanie odporności mieszkańców regionu przygranicznego na zagrożenia o charakterze hybrydowym.

– Putin postanowił odbudować imperium rosyjskie. Zawsze imperium rosyjskie zagrażało wolności narodów, które żyją w sąsiedztwie Rosji. Najlepszą i jedyną odpowiedzią na te groźby jest wzmacnianie Wojska Polskiego, poprzez zwiększanie jego liczebności i wyposażanie wojska w nowoczesną broń (…) Są tacy, którzy mówią, że jest za dużo wojska, szczególnie na wschodzie niepotrzebne wojsko. Albo mówią, że za dużo kupuję dla wojska. Ja się nie zatrzymam na tej drodze wzmacniania wojska. To najlepsza i jedyna odpowiedź na zagrożenia, które czyhają na naszą ojczyznę – zaznaczył minister.

Uroczystą przysięgę zakończyła defilada pododdziałów. W tym roku zaprezentowany został także sprzęt będący na wyposażeniu 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz jednostek znajdujących się w regionie.

W trakcie wizyty w Bieruniu szef MON złożył kwiaty przed pomnikiem bohaterów biorących udział w obronie Ojczyzny w latach 1939-45 i upamiętniającym tych, co polegli na polach bitew trzech Powstań Śląskich.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button