KATOWICE

Wicepremier Sasin: na Śląsku jest prawie 4,4 tys. osób zarażonych koronawirusem

Śląskie w dobie pandemii

Aby zapoznać się dokładnie z sytuacją epidemiologiczną w śląskim regionie, wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin wziął udział w posiedzeniu wojewódzkiego sztabu kryzysowego w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.

– Najnowsze dane, które zostały przekazane podczas posiedzenia sztabu, mówią, że na terenie województwa śląskiego jest w tej chwili prawie 4 tys. osób, u których stwierdzono zarażenie koronawirusem. Z tych 4 tys. osób to jest przyrost w ciągu ostatnich 12 godzin o 204 osoby. Wśród nich jest 799 górników i ponad 650 osób to są najbliższe rodziny górników (…) Możemy powiedzieć, że średnio około 17% osób, które przebadano wśród górników to są osoby, u których stwierdzono występowanie koronawirusa. Na szczęście zdecydowana większość górników przechodzi to zarażenie w sposób albo bezobjawowy, albo z bardzo niewielkimi objawami – mówił wicepremier Jacek Sasin podczas briefingu prasowego, który odbył się po posiedzeniu. – Jesteśmy przygotowani do tego, żeby reagować w każdym momencie, w którym będą się ewentualnie ujawniały nowe ogniska epidemii – podkreślił Wiceprezes Rady Ministrów i przypomniał jednocześnie, że decyzja o przebadaniu przesiewowo tak dużej grupy osób jest bezprecedensowa.

– Akcja przesiewowa jest dalej kontynuowana. Mówimy o tym, że już na dzień wczorajszy 12 tys. górników zostało wymazanych przesiewowo. Chcemy tą akcję kontynuować aż wszyscy górnicy z tych 5 zakładów wydobywczych zostaną przebadani. Najpóźniej w czwartek ta akcja zostanie zamknięta. Z dobrych informacji należy zakomunikować, że od kilku dni spada również liczba osób w województwie śląskim, którzy są hospitalizowani na oddziałach szpitali zakaźnych oraz w szpitalach jednoimiennych. Tylko 26 górników wymagało potrzeby leczenia szpitalnego – dodał wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Zaznaczył jednak, że szpitale i izolatoria są w razie konieczności gotowe na przyjęcie nowych osób. – Mamy w tej chwili przygotowane prawie 500 miejsc w izolatoriach, gdzie niecałe 100 osób przebywa w izolatorium, z czego 41 osób to są osoby pracujące na terenie kopalni – zapewnił wojewoda.

13 maja – 113 kolejnych zachorowań i kolejne wyzdrowienia na Śląsku

Zakażenie wykryto podczas badań kolejnych próbek pobranych m.in. od 16 pracowników KWK Bobrek.

92 zakażenia koronawirusem w JSW. Zarażonych wśród pracowników kopalni Pniówek wzrosła do 85 osób. W kopalni Jastrzębie-Bzie potwierdzono 3 zakażenia, w ruchu Zofiówka (część kopalni Borynia-Zofiówka). Kwarantanną objętych jest 325 pracowników.

Łącznie na Śląsku jest 4345 przypadków zakażenia koronawirusem.

30 kolejnych osób wyzdrowiało. Obecnie w Śląskiem jest 935 tzw. ozdrowieńców.

12 maja

Godz. 17:30. Zakażenie kornawirusem wykryto w próbkach pobranych od 288 mieszkańców – to przede wszystkim pracownicy pięciu kopalń, w których wystąpiły ogniska zakażeń.

Godz. 10:00. 91 pracowników zarażonych z KWK Bobrek, 23 z KWK ROW, 48 z KWK Pniówek, 1 z KWK Sośnica, 11 z KWK Murcki – Staszic.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button