POLSKAŚWIAT

Ursula von der Leyen w Warszawie. „Najpierw przestrzeganie praworządności, potem pieniądze z KPO dla Polski”

Unia Europejska

Prezydent RP Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki spotkali się w Belwederze z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

– Chcę wyrazić wielką satysfakcję, że przygotowana przeze mnie ustawa, która ma naprawić funkcjonowanie Sądu Najwyższego w aspekcie odpowiedzialności zawodowej doprowadziła do porozumienia na szczeblu parlamentarnym oraz w ramach Unii Europejskiej – mówił po wspólnych rozmowach Andrzej Duda, przypominając, że dzień wcześniej Senat jednogłośnie przyjął nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym m.in. likwidującą Izbę Dyscyplinarną SN, a Komisja Europejska zapowiedziała pozytywną opinię dotyczącą Krajowego Planu Odbudowy dla Polski.

– To wszystko razem ma przełomowe znaczenie dla uzyskania w przyszłości przez Polskę środków, które będą prowadziły do nowoczesnej gospodarki, do stworzenia szansy, by Polska była nowocześniejsza, by nowocześniejsza była też Unia Europejska – podkreślił Andrzej Duda.

Jak dodał, nowoczesna gospodarka to przede wszystkim energetyka, która zapewnia ochronę klimatu, jest skupiona na energooszczędności i w ogromnym stopniu czerpie z odnawialnych źródeł energii.

– Pierwsza wypłata będzie możliwa tylko wtedy, gdy nowe prawo wejdzie w życie, bez poprawek! – powiedziała von der Leyen.

Wówczas miliardy euro zostaną przekazane Polsce. Co zrobi PiS? Czy jak zawsze, po swojemu? Wszystko okaże się wkrótce w Sejmie…

Polska jedną z głównych lokomotyw Europy

„Polska, z silnym i stabilnym wzrostem gospodarczym, jest jedną z głównych lokomotyw Unii Europejskiej” – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. „Krajowy Plan Odbudowy będzie wspierał zarówno rozwój Polski, jak i całej Europy” – dodał.

Jak zaznaczył szef polskiego rządu, ambitna Unia Europejska musi obejmować także ambitny budżet, który pozwala realizować projekty o zasięgu strategicznym. „Do takich projektów należy np. transformacja energetyczna i klimatyczna” – wyjaśnił.

Krajowy Plan Odbudowy – 158,5 mld zł dla Polski

Celem zaplanowanych w Krajowym Planie Odbudowy 54 inwestycji oraz 48 reform jest wzmocnienie polskiej gospodarki po pandemii COVID19. Chodzi także o sprostanie wyzwaniom, jakie pojawiły się w obliczu napaści Rosji na Ukrainę.

W ramach Krajowego Planu Odbudowy wynegocjowaliśmy 158,5 mld zł. Bezzwrotne środki to 106,9 mld zł, a część pożyczkowa – oparta na preferencyjnych warunkach – to 51,6 mld zł. Unijne środki pomogą polskiej gospodarce i sprawią, że będzie ona mogła łatwiej znosić wszelkie kryzysy.

Dzięki temu będziemy mogli lepiej stawić czoła wyzwaniom demograficznym, zmianom klimatu, uczestniczyć w tworzeniu i korzystaniu z nowych technologii oraz skorzystać z dobrodziejstw cyfryzacji. Inwestycje zaplanowane w Krajowym Planie Odbudowy to także najlepsze rozwiązanie na kryzys inflacyjny.

KPO obejmuje 5 obszarów:

  • odporność i konkurencyjność gospodarki,
  • zielona energia i zmniejszenie energochłonności,
  • transformacja cyfrowa,
  • efektywność, dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia,
  • zielona, inteligentna mobilność.

Na co Polska przeznaczy środki?

Efekty realizacji Krajowego Planu Odbudowy odczuje każdy z nas. Chodzi m.in. o nowe inwestycje i tworzenie atrakcyjnych miejsc pracy. To także pomoc dla pracujących rodziców, dzięki zwiększeniu liczby żłobków i klubów dziecięcych.

Środki z KPO umożliwią także m.in. szybszą wymianę starych pieców na ekologiczne, termomodernizację budynków oraz zakup paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych. To również szerokopasmowy Internet w całej Polsce, nowe e-usługi publiczne oraz nowoczesne sale informatyczne i komputery dla szkół.

Unijne pieniądze przeznaczymy ponadto na nowy sprzęt dla szpitali, modernizację placówek medycznych oraz zwiększenie personelu medycznego. Fundusze z KPO zapewnią także więcej autobusów elektrycznych i wodorowych, nowoczesne pociągi, kolejne obwodnice oraz bezpieczniejsze drogi.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne

Szef polskiego rządu wraz z przewodniczącą Komisji Europejskiej i prezydentem Andrzejem Dudą złożyli wizytę w siedzibie Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A. Obecnie PSE korzystają z funduszy europejskich. Dzięki nim realizują projekty dotyczące rozwoju infrastruktury energetycznej. Służą one m.in. zmniejszaniu emisyjności gospodarki oraz poprawie bezpieczeństwa energetycznego.

Plany rozwoju sieci przesyłowej w Polsce obejmują inwestycje związane z dostosowaniem sieci do odbioru energii elektrycznej z morskich farm wiatrowych. Zakładają także budowę i modernizację stacji elektroenergetycznych, służących do odbioru tej energii i dalszej dystrybucji do odbiorców końcowych. Działania te będą współfinansowane z Krajowego Planu Odbudowy.
(KPRM, KPRP, własne)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button