POZOSTAŁE

UE. Jina Mahsa Amini i irański ruch protestu kobiet z Nagrodą Sacharowa 2023

Parlament Europejski

Posłowie do Parlamentu Europejskiego przyznali Nagrodę Sacharowa 2023 za wolność myśli Jinie Mahsie Amini i irańskiemu Ruchowi Kobieta, Życie, Wolność.

Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola ogłosiła laureatkę w sali plenarnej w Strasburgu w czwartek, w następstwie decyzji Konferencji Przewodniczących Parlamentu (przewodnicząca Metsola i przywódcy grup politycznych).

Przewodnicząca Metsola powiedziała: „16 września minął rok od zabójstwa Jiny Mahsy Amini w Iranie. Parlament Europejski z dumą stoi po stronie odważnych i wytrwałych, którzy nadal walczą o równość, godność i wolność w Iranie. Stoimy z tymi, którzy nawet z więzienia nadal utrzymują przy życiu Ruch Kobieta, Życie, Wolność. Sacharowa na rzecz Wolności Myśli 2023, Parlament Europejski pamięta o ich walce i nadal honoruje wszystkich tych, którzy zapłacili najwyższą cenę za wolność.ʺ

Jina Mahsa Amini była 22-letnią irańską Kurdyjką. Została aresztowana przez policję w Teheranie 13 września 2022 roku za rzekome ignorowanie surowych irańskich przepisów dotyczących zasłaniania twarzy, a trzy dni później zmarła w teherańskim szpitalu w wyniku fizycznego znęcania się nad nią w areszcie.

Jej śmierć wywołała masowe protesty kobiet w Iranie. Pod hasłem „Kobieta, życie, wolność” protestowały one przeciwko ustawie o hidżabie i innym dyskryminującym przepisom.

Po brutalnym stłumieniu tych protestów przez irański reżim, Parlament Europejski wielokrotnie potępiał tragiczną sytuację w zakresie praw człowieka w tym kraju.

W październiku 2022 r. posłowie do PE wezwali do nałożenia sankcji na irańskich urzędników zaangażowanych zarówno w śmierć Jiny Mahsy Amini, jak i represje reżimu, oraz wyrazili zdecydowane poparcie dla pokojowego ruchu protestacyjnego w Iranie.

W styczniu 2023 roku, posłowie zażądali nałożenia kolejnych sankcji na irański reżim oraz umieszczenia przez UE Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej na liście terrorystów.

Kolejne kroki

Ceremonia wręczenia Nagród im. Sacharowa odbędzie się w środę 13 grudnia w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

Kontekst

Nagroda im. Sacharowa za Wolności Myśli jest przyznawana co roku przez Parlament Europejski. Została ustanowiona w 1988 r. w celu uhonorowania osób i organizacji broniących praw człowieka i podstawowych wolności. Nazwano ją na cześć radzieckiego fizyka i dysydenta politycznego Andrieja Sacharowa, a nagroda pieniężna wynosi 50 000 euro.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button