MUZYKAPOZOSTAŁE

Fryderyk Festiwal 2024. Hania Rani i Lech Janerka Artystami Roku

Znamy laureatów Fryderyków 2024

30. jubileuszowa Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu Fryderyk Festiwal 2024 za nami.

Hania Rani Artystką Roku, Lech Janerka Artystą Roku, „Dupa jak sofa” utworem roku.

W piątek 22 marca Arena Gliwice rozbłysła od gwiazd. Do województwa śląskiego zjechali najlepsi artyści i artystki w kraju, by swymi występami uświetnić 30. jubileuszową Galę Muzyki Rozrywkowej i Jazzu. Nowoczesna Arena Gliwice, znana z organizacji spektakularnych wydarzeń kulturalnych, już drugi raz stała się sceną wręczenia najważniejszych nagród muzycznych w kraju. Do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii tłumnie ściągnęli także fani muzyki, by oklaskiwać swoich ulubieńców i trzymać kciuki za nominowanych.

Mery Spolsky (fot. Adam Długosz / Kronika24.pl)

Triumfatorem wieczoru okazał się Lech Janerka, którego powrót na rynek po osiemnastu latach przerwy zaowocował pięcioma nominacjami i… pięcioma statuetkami.Akademia Fonograficzna nagrodziła go w kategorii Artysta Roku, Autor Roku i Kompozytor Roku, jego album Gipsowy odlew falsyfikatu dostał tytuł Albumu Roku Alternatywa, a pochodzący z niego singiel Dupa jak sofa statuetkę w kategorii Utwór Roku.

Dwa Fryderyki dostali „poeci hip hopu”, czyli team Łona x Konieczny X Krupa za krążek Taxi w kategorii Album Roku Hip Hop oraz w kategorii Zespół/Projekt Artystyczny Roku. A klip do ich utworu Bym poszedł przyniósł wyróżnienie reżyserowi Krzysztofowi Kiziewiczowi za Teledysk Roku.

Mrozu ponownie wyjechał z Gliwic z Fryderykami, tym razem dwoma – za MTV Unpplugged w kategorii Najlepsze Nagranie Koncertowe oraz za pochodzący z tego krążka utwór Nie stało się nic w kategorii Najlepsze Nowe Wykonanie.

Tyle samo statuetek zebrała Hani Rani wyróżniona tytułem Artystki Roku i Producentki Roku oraz Daria Ze Śląska, uhonorowana Fryderykiem w kategorii Fonograficzny Debiut Roku i Album Roku Indie Pop za płytę Tu była.

WaluśKraksaKryzys odebrał nagrodę za krążek+piekło+niebo wyróżniony w kategorii Album Roku Rock, aL.U.C i Rebel Babel Film Orchestra statuetkę za soudtrack do filmu Chłopi w kategorii Muzyka Filmowa Teatralna i Ilustracyjna.

Daria Zawiałow (fot. Adam Długosz / Kronika24.pl)

Daria Zawiałow zakończyła wieczór z Fryderykiem za album Dziewczyna Pop w kategorii Album Roku Pop,a Paulina Przybysz z nagrodą w kategorii Album Roku Soul/R&;B/Reggae za krążek Wracając.

Fryderykiem za Album Roku Jazz zostały nagrodzone ex aequo dwie płyty Parallel Agi Derlak oraz Flying Lionw wykonaniu Andrzej Święs Trio. Agę Derlak Akademia wyróżniła również w kategorii Artysta Roku Jazz. Druga statuetka w tej kategorii została przyznana Zbigniewowi Jakubkowi za pośmiertny album Tribute to Zbigniew Jakubek. Artysta odszedł po długiej chorobie 1 maja 2023 r.

Tradycyjnie kulminacyjnym punktem wieczoru było wręczenie Złotych Fryderyków – honorowych nagród przyznawanych przez Akademię za wybitne osiągnięcia artystyczne. Anna Markowska – wiceprzewodnicząca Związku Artystów Wykonawców STOART wręczyła statuetkę Kazimierzowi Jonkiszowi, muzykowi jazzowemu i perkusiście, a Katarzyna Kuczyńska-Budka, radna miasta Gliwice uhonorowała jedną z najbardziej charakterystycznych wokalistek – Martynę Jakubowicz. Sebastianowi Imbierowiczowi (DJ 600 Volt) producentowi muzyki hip-hopowej, Złotego Fryderyka wręczył przedstawiciel sceny rapowej Paluch.

Przez trzy dekady przyznawania Fryderyków kategoria Piosenka Roku/Utwór Roku była tą, która wzbudzała największe emocje. Z okazji 30-lecia nagrody, Związek Producentów Audio Video, organizator Fryderyków przygotował plebiscyt dla fanów polskiej muzyki. Przez 10 dni słuchacze głosowali na Fryderykowy przebój 30-lecia. Wygranym okazał się utwór Długość dźwięku samotności Myslovitz.

– Za nami pełna emocji 30. jubileuszowa edycja Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu Fryderyk Festiwal. Wszystkim nominowanym i laureatom serdecznie gratuluję. To dzięki wam scena muzyczna w naszym kraju jest tak różnorodna i pełna dobrej muzyki. Życzę Wam dalszych sukcesów i inspiracji. Niech ta edycja Fryderyków będzie dla was dobrą prognozą na przyszłość –powiedział Bogusław Pluta, dyrektor generalny ZPAV.

Czesław Mozil (fot. Adam Długosz / Kronika24.pl)

FRYDERYK 2024 – LAUREACI

MUZYKA ROZRYWKOWA

FONOGRAFICZNY DEBIUT ROKU

Daria ze Śląska

ALBUM ROKU ROCK

WaluśKraksaKryzys

+piekło+niebo+

ALBUM ROKU METAL

FLAPJACK

SUGAR FREE

ALBUM ROKU ALTERNATYWA

Lech Janerka

Gipsowy odlew falsyfikatu

ALBUM ROKU ELEKTRONIKA

Zima Stulecia

Minus 30° C

ALBUM ROKU SOUL, R&B, REGGAE

Paulina Przybysz

Wracając

ALBUM ROKU HIP HOP

Łona x Konieczny x Krupa

TAXI

ALBUM ROKU INDIE POP

Daria ze Śląska

Tu była

ALBUM ROKU POP

Daria Zawiałow

Dziewczyna Pop

ZESPÓŁ / PROJEKT ARTYSTYCZNY ROKU

Łona x Konieczny x Krupa

ARTYSTA ROKU

Lech Janerka

ARTYSTKA ROKU

Hania Rani

UTWÓR ROKU

Lech Janerka

Dupa jak sofa

TELEDYSK ROKU

Krzysztof Kiziewicz

za teledysk: Bym poszedł – Łona x Konieczny x Krupa

NAJLEPSZE NAGRANIE KONCERTOWE

MROZU

MTV Unplugged

ALBUM ROKU MUZYKA KORZENI

EABS meets JAUBI

In Search of a Better Tomorrow

ALBUM ROKU BLUES

PORTER/KARCZEWSKA

On The Wrong Planet

PRODUCENT/PRODUCENTKA/TEAM PRODUCENCKI ROKU

hania rani

KOMPOZYTOR/KOMPOZYTORKA/TEAM KOMPOZYTORSKI ROKU

Lech Janerka

AUTOR/AUTORKA/TEAM AUTORSKI ROKU

Lech Janerka

ALBUM ROKU MUZYKA FILMOWA, TEATRALNA, ILUSTRACYJNA

L.U.C. & Rebel Babel Film Orchestra

Chłopi

ALBUM ROKU PIOSENKA POETYCKA I LITERACKA

Katarzyna Groniec

Konstelacje

ALBUM ROKU MUZYKA DZIECIĘCA

Czesław Mozil i Grajkowie Przyszłości

Inwazja Nerdów vol. 1

NAJLEPSZE NOWE WYKONANIE

MROZU

Nie stało się nic (MTV Unplugged)

MUZYKA JAZZOWA

FONOGRAFICZNY DEBIUT ROKU JAZZ

Michał Aftyka

ARTYSTA ROKU JAZZ

Aga Derlak

Zbigniew Jakubek

ALBUM ROKU JAZZ

Aga Derlak

Parallel

Andrzej Święs Trio

FLYING LION

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button