POLSKAŚWIAT

UE. Decyzja w sprawie paszportów szczepień. Umowa na 1,8 mld dawek szczepionki

Unia Europejska

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła, że do końca maja poznamy decyzje ws. paszportów szczepień przeciw COVID-19.

W Porto podczas nieformalnego szczytu UE poznaliśmy kilka istotnych spraw.

Ursula von der Leyen powiedziała, że taki certyfikat będzie potwierdzał zaszczepienie lub obecność przeciwciał lub negatywny wynik testów.

Zaś do końca czerwca zakończą się prawne i techniczne prace nad tym dokumentem. Dzięki niemu takie osoby będą miały swobodną możliwość poruszania się m.in. po EU.

Szczepienia dzieci i nastolatków

Do tej pory do krajów członkowskich UE trafiło 200 milionów dawek szczepionek. 160 milionów osób zostało zaszczepionych przynajmniej jedną dawką. To już ok. 25 proc. populacji UE.

Komisja poinformowała o umowie z BioNTech-Pfizer na 1,8 mld dawek (gwarantowane 900 milionów dawek szczepionki +900 milionów w opcji) na COVID-19 na lata 2021-2023. Wartość kontraktu to około 35 mld euro, a cena jednej dawki to około 19,50 euro.

Chce też jak najszybciej rozpocząć szczepienia najmłodszych obywateli UE. Europejska Agencja Leków rozpoczęła prace nad wnioskiem o autoryzację szczepionki Pfizer najpierw na osoby od 12 do 15 lat. Decyzja zapadnie w czerwcu.

Do lata może być zaszczepionych 70 procent dorosłej populacji.

Zniesienie patentów na szczepionki przeciw COVID-19

Unia Europejska chce rozmawiać nt. zniesienia patentów na szczepionki przeciw COVID-19, by skutecznie walczyć z pandemią.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button