WARSZAWA

Straż Miejska. 1400 wraków zniknęło z ulic Warszawy

Stolica

Spalony opel na Targówku, zdewastowane volvo na Ochocie, powypadkowa skoda od miesięcy blokująca miejsce parkingowe na Woli – to tylko przykładowe wraki aut, które zniknęły z ulic Warszawy w pierwszym półroczu 2021 roku.

Dzięki czynnościom podjętym przez strażników z Referatu ds. Pojazdów ulice Warszawy przestało szpecić 1395 pojazdów – m.in. spalonych, zdewastowanych, skorodowanych czy zamienionych w… składowiska odpadów.

Pojazdy te nie będą już szpeciły miasta, zagrażały warszawiakom i środowisku oraz blokowały tak potrzebnych miejsc parkingowych. W pierwszej połowie 2021 roku ze stołecznych ulic zostało usuniętych 1395 aut uznanych za wraki. Strażnicy nie zaprzestali swoich działań w tym zakresie pomimo pandemii.

Czynności strażników z Referatu ds. Pojazdów dotyczące tzw. wraków pozostawionych na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, podejmowane są na podstawie art. 50a ustawy Prawo o ruchu drogowym, zgodnie z którym pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub policję na koszt właściciela lub posiadacza. W przypadku gdy pojazd jest zlokalizowany poza drogą publiczną, strefą zamieszkania lub strefą ruchu, prowadzenie czynności w związku z art. 50a jest możliwe jedynie w sytuacji, gdy pojazd stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa osób.

Funkcjonariusze podczas codziennego patrolowania stolicy lokalizują miejsca, w których znajdują się porzucone pojazdy. Przyjmują też zgłoszenia od mieszkańców – od początku stycznia do końca czerwca wpłynęło 311 takich zgłoszeń. Najwięcej dotyczyło terenu Bemowa, Pragi Południe i Woli. Aktywność warszawiaków wynika między innymi z większej świadomości ekologicznej. Mieszkańcy zwracają uwagę zarówno na estetykę miasta, jak i na środowisko, któremu szkodzą porzucone auta, zwłaszcza te, z których wyciekają płyny eksploatacyjne – co wcale nie jest takim rzadkim zjawiskiem.

Łącznie w ciągu sześciu miesięcy tego roku strażnicy z Referatu ds. Pojazdów zrealizowali blisko 4 tysiące czynności. Działania podjęte przez nich doprowadziły do usunięcia z ulic stolicy pojazdów uznanych za wraki: spalonych, zdekompletowanych, porośniętych roślinnością, wrośniętych w ziemię, skorodowanych, z wyciekającymi płynami itp. Po interwencjach strażników 477 z nich usunęli właściciele. Pozostałe zostały odholowane na specjalne parkingi strzeżone na koszt właścicieli.
(SM)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button