WARSZAWA

Stolica. „Porozmawialiśmy o Wesołej”. Trzaskowski o tunelu, dębach

Warszawa - sprawy mieszkańców

Dwugodzinne spotkanie z mieszkańcami w wypełnionej po brzegi sali szkoły podstawowej przy ul. Klimatycznej zakończyło całodzienną wizytę prezydenta Rafała Trzaskowskiego w dzielnicy Wesoła.

Prezydent odpowiadał na każde pytanie mieszkańców dzielnicy, a towarzyszący mu współpracownicy notowali wszystkie wnioski i uwagi.

Wizyta odbyła się pod hasłem „Porozmawiajmy o Wesołej”. To kontynuacja przerwanego przez pandemię cyklu spotkań władz stolicy z mieszkańcami dzielnic. Po Wawrze i Ursusie przyszedł czas na Wesołą – najmłodszą dzielnicę Warszawy, przyłączoną do stolicy równo 20 lat temu.

Tunel powstanie, dęby zostają

Prezydent dojechał do Wesołej SKM-ką w zaledwie 19 minut z centrum miasta. Na miejscu byli już członkowie zarządu miasta – wiceprezydent Michał Olszewski odpowiedzialny za infrastrukturę oraz sekretarz miasta Włodzimierz Karpiński. Gości witał burmistrz dzielnicy Marian Mahor.

Pracownicy urzędu w grupach roboczych omawiali najważniejsze miejskie inwestycje w dzielnicy. Mieszkańcy czekają na tunel pod torami kolejowymi na ul. 1. praskiego pułku. Prezydent poinformował, że miasto jest gotowe do współpracy z PKP – i jeśli po stronie kolei wszystko pójdzie dobrze, to w przyszłym roku zostanie ogłoszony przetarg.

Druga ważna dla mieszkańców Wesołej inwestycja komunikacyjna, to ścieżka rowerowa na ul. Niemcewicza. Prezydent Trzaskowski poinformował, że miasto podejmuje ponowne rozmowy z Lasami Państwowymi na temat budowy ścieżki. Przedstawiciele urzędu zadeklarowali, że w ciągu trzech miesięcy będą mogli ogłosić konkretne ustalenia.

W ostatnich tygodniach mieszkańców dzielnicy rozpalał problem dwóch stuletnich dębów – Malwy i Miłosza – które miały zostać wycięte przy przebudowie ulicy Cienistej.

– Dęby zostają. Zobowiązałem dzielnicę i miejskie Biuro Zarządzania Ruchem Drogowym do znalezienia rozwiązania, które uratuje drzewa – stwierdził prezydent Trzaskowski.

Prezydent zapewnił również, że miasto będzie kontynuować utwardzanie dróg. Jeszcze w tym roku nową nawierzchnię zyskają cztery kolejne ulice. Odwiedził także słynną na całe miasto rolkostradę (projekt z budżetu obywatelskiego), Centrum Aktywności „Na Spokojnej”, bibliotekę publiczną, żłobek i plac budowy pierwszego miejskiego liceum w dzielnicy. Spotkał się też z młodzieżą i udzielił wywiadu do kwartalnika „Licealnik”.

Potrzeba pieniędzy

Na zakończenie wizyty w szczelnie wypełnionej sali gimnastycznej szkoły podstawowej nr 385 – przybyło około 300 osób – prezydent z zarządem miasta spotkali się z mieszkańcami. Rafał Trzaskowski na wstępie spotkania nakreślił kontekst społeczny i gospodarczy, w jakim obecnie znajduje się miasto.

Jeżeli chcemy więcej komunikacji miejskiej, zeroemisyjnych autobusów, więcej zieleni, likwidacji kopciuchów – a tu w Wesołej, udało się zlikwidować wszystkie kopciuchy w zasobie miejskim – to na to wszystko potrzeba pieniędzy. Tymczasem nie ma pieniędzy z Funduszu Odbudowy, a zagrożone są też pieniądze z normalnego budżetu unijnego. Możemy stracić nie tylko 170 mln zł, ale 500 mln zł! Tak dzisiaj wygląda sytuacja, w której musimy radzić sobie z rozwiązywaniem problemów – podsumował prezydent Warszawy.

Po przemówieniu prezydenta Warszawy wszyscy mieszkańcy dzielnicy Wesoła obecni na spotkaniu mogli zapytać go o kluczowe dla nich sprawy – o budowę obwodnicy, dęby, wywóz śmieci, ścieżki rowerowe, siłownie plenerowe, ofertę dla młodzieży. Prezydent odpowiadał na każde z nich, a przedstawiciele urzędu notowali wszystkie wnioski i uwagi mieszkańców.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź również
Close
Back to top button