SPORTY WALKI

Puchar Europy Kadetów w Berlinie. 12 krążków polskich judoków, w tym 3 złote

Niemcy

Judocy Mateusz Waćko -90 kg oraz Zuzanna Banaszewska +70 kg zdobyli złote medale i tym samym powtórzyli sukces Jakuba Kurowskiego -60 kg w Pucharze Europy Kadetów w Berlinie.

Biało-czerwoni wywalczyli w sumie 12 krążków i zajęli 2. miejsce drużynowo za Niemcami – 16, w tym 5 złotych.

W niedzielę, poza Mateuszem Waćko i Zuzanną Banaszewską, po brązowe medale sięgnęło aż pięcioro polskich judoków: Magdalena Wałęga -57 kg, Amelia Ptasińska -63 kg, Magdalena Schenk -63 kg, Nicole Widłak +70 kg i Adam Grześkowiak -90 kg.

Mateusz Waćko pokonał wszystkich 4 rywali przed czasem, m.in. w półfinale Niemca Nikolaosa Kalmoukidisa i finale z Kosowianinem Blinem Kuką.

Zuzanna Banaszewska wygrała 2 pojedynki (również przez ippon) – z Niemką Eliną Pruesse i Akmarzhan Turdazhievą z Kirgistanu.

Aż po 5 zwycięstw odnieśli (i przegrali po jednej walce) w Berlinie: Magdalena Wałęga, Amelia Ptasińska, Magdalena Schenk Adam Grześkowiak. Nicole Widłak miała z kolei bilans walk 2-1.

W pojedynkach o brąz Magdalena Wałęga wygrała po 7 minutach z Holenderką Yael Schipper, a po 4-minutowej rywalizacji Amelia Ptasińska z inną Holenderką Kim Van Der Maas i Magdalena Schenk z Niemką Sophią Matsiridi. Natomiast przed czasem Adam Grześkowiak triumfował w walce z Nikolaosem Kalmoukidisem i Nicole Widłak z Włoszką Marią Della Valle.

Puchar Europy Kadetów: Jakub Kurowski złotym medalistą, pięcioro Polaków na podium

Jakub Kurowski zdobył złoty medal w kategorii -60 kg, a łącznie pięcioro polskich judoków stanęło na podium w pierwszym dniu Pucharu Europy Kadetów w Berlinie.

Aż 5 walk wygrał Jakub Kurowski. Pokonał m.in. w ćwierćfinale przed czasem Holendra Ahmada Saeeda, w półfinale po 4-minutowym pojedynku Niemca Kiliana Loefflera i w finale w dogrywce Szwajcara Romaina Bauda.

Srebrne medale w niemieckiej stolicy wywalczyły: Sandra Walendzik -40 kg i Nina Potok -44 kg, a brązowe: Natasza Potok -44 kg i Barbara Twarowska -48 kg.

W walkach finałowych Sandra Walendzik (łączny bilans pojedynków 1-1) przegrała ze Szwajcarką Melody Veillard, a Nina Potok (2-1) z Węgierką Viktorią Kiss.

Z kolei w rywalizacji o brązowe krążki Natasza Potok (2-1) wygrała z Holenderką Megan Warners po 10 minutach, zaś Barbara Twarowska (3-1) pokonała Niemkę Helke Ridderskampf.

Na półmetku zawodów PE w Berlinie Biało-Czerwoni w klasyfikacji medalowej z 5 zdobytymi medalami zajmują bardzo dobre 3. miejsce za reprezentacjami Niemiec i Szwajcarii. Poza wymienionymi naszymi zawodniczkami i zawodnikiem, na 5. lokacie uplasowali się Jan Kolondra i Jakub Muniz Acosta w wadze -55 kg.