SPORTY WALKI

Abu Dhabi. Angelika Szymańska wicemistrzynią świata w judo

Mistrzostwa Świata w Abu Dhabi

Na taki sukces czekaliśmy ćwierć wieku… 21 maja w Abu Dhabi Angelika Szymańska została wicemistrzynią świata w kategorii -63kg.

To jednocześnie świetny prognostyk przed zbliżającymi się Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu.

Angelika Szymańska (KS Szczepańska Judo Team Włocławek) wygrała przed czasem z Wenezuelką Anriquelis Barrios, Esmigul Kuyulovą z Kazachstanu, w ćwierćfinale z Australijką niemieckiego pochodzenia Kathariną Haecker i półfinale ze Słowenką Andreją Leski.

To oznaczało, że podopieczna trenerki klubowej Anety Szczepańskiej (trenerem reprezentacji jest Jacek Kowalski) awansowała do finału MŚ. W tym wieku jeszcze nie mieliśmy nikogo walczącego o złoto czempionatu globu. W 1999 roku złoto wywalczyła Beata Maksymow, a w 1997 roku Paweł Nastula i Rafał Kubacki. Dla wszystkich wymienionych to był drugi tytuł w karierze.

Finałową rywalką Angeliki Szymańskiej była Holenderka Joanne Van Lieshout, z którą wcześniej przegrywała.

Pojedynek o mistrzostwo świata był zacięty i wyrównany, ale górą ponownie była judoczka z Holandii.

Dla Angelika Szymańskiej i całego sztabu srebro MŚ jest wspaniałym osiągnięciem, kolejnym sukcesem po brązowym medalu ME i licznych trofeach w imprezach cyklu IJF Tour.

Abu Dhabi. Angelika Szymańska wicemistrzynią świata w judo (fot. PZJudo)

W tej samej kategorii -63kg Natalia Kropska (GKS Czarni Bytom) w 1/32 finału pokonała Niemkę Denę Pohl, a w 1/16 finału poniosła porażkę ze słynną Francuzką Clarisse Agbegnenou. Natomiast w kategorii -81kg Paweł Drzymał (GKS Czarni Bytom) przegrał z Austriakiem Wachidem Borchashvilim.

20 maja. Mistrzostwa Świata w Abu Dhabi: Arleta Podolak na miejscach 9-16

Medalistka Drużynowych MŚ i ME, Arleta Podolak zajęła miejsca 9-16 w kategorii -57kg na Indywidualnych Mistrzostwach Świata w Abu Dhabi.

W 1/16 finału Arleta Podolak (TS Gwardia Warszawa), zajmująca 30. miejsce w rankingu światowym, spotkała się z Chinką Cai Qi, 16. na liście IJF. Polka zwyciężyła przed czasem.

O awans do ćwierćfinału niestety przegrała z Kanadyjką Jessicą Klimkait, wiceliderką rankingu, która zdobywała medale w ostatnich trzech edycjach MŚ, a po złoto sięgnęła w Budapeszcie w 2021 roku. Jest także brązową medalistką Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

W poniedziałek startował także Adam Stodolski (UKS Leśnik Kaczory), który w 1/32 finału wagi -73kg poniósł porażkę ze zwycięzcą tegorocznego Turnieju Paryskiego Japończykiem Tatsuki Ishiharą.

We wtorek w Zjednoczonych Emiratach Arabskich walczyć będą: -63kg Angelika Szymańska i Natalia Kropska oraz -81kgh Paweł Drzymał.

Angelika Szymańska (KS Szczepańska Judo Team Włocławek) rozpocznie rywalizację w 1/16 finału od pojedynku z Wenezuelką Anriquelis Barrios lub Holenderką Geke Van Den Berg.

Z kolei w 1/32 finału Natalia Kropska (GKS Czarni Bytom) zmierzy się z Niemką Deną Pohl i Paweł Drzymał (GKS Czarni Bytom) z Austriakiem Wachidem Borchashvilim.

Mistrzostwa Świata w Abu Dhabi: w ostatnich latach najlepszy start w Taszkencie

19 maja w Abu Dhabi rozpoczęły się Mistrzostwa Świata, decydujący start w kwalifikacjach do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. W ostatnich latach biało-czerwoni najlepiej spisali się w MŚ w 2022 roku w Taszkencie.

W stolicy Uzbekistanu brązowy medal zdobyła Beata Pacut-Kłoczko w kategorii -78kg, 5 miejsce zajęła Angelika Szymańska -63kg, a 7 była Aleksandra Kaleta -52kg.

Wcześniej brąz wywalczyła Julia Kowalczyk w wadze -57kg, a miało to miejsce w 2019 roku w Tokio. Z kolei w 2017 roku w Budapeszcie po krążek w tym kolorze sięgnęła Agata Ozdoba-Błach w -63kg.

W 2018 roku w Baku na 5 lokacie uplasował się Damian Szwarnowiecki -81kg.

Z obecnej reprezentacji, najdłuższy staż w seniorskich MŚ ma Arleta Podolak -57kg, która debiutowała już w 2014 roku w Czelabińsku. W kolejnym sezonie startowała w Astanie.

Siedem lat temu w Mistrzostwach Świata po raz pierwszy wystąpili Piotr Kuczera -90kg (obecnie -100kg) i Beata Pacut-Kłoczko.

Mistrzostwa globu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich będą siódmymi z rzędu dla Beaty Pacut-Kłoczko, a piątymi – dla Aleksandry Kalety.

Od 2021 roku nieprzerwanie w MŚ rywalizują m.in. Adam Stodolski -73kg i Angelika Szymańska -63kg.