POLSKAŚWIAT

Prezydent USA Joe Biden potępia nielegalne referenda na Ukrainie. Polski Sejm wzywa do zaprzestania wydawania wiz obywatelom Rosji

Wojna na Ukrainie

Sejm potępił nielegalne referenda zorganizowane przez Rosję na okupowanych terytoriach Ukrainy.

„Przeprowadzone w atmosferze terroru łamią one wszystkie standardy prawa międzynarodowego” – napisali posłowie w podjętej w czwartek, 29 września, uchwale. Izba poparła także działania zmierzające do zaprzestania wydawania przez państwa Unii Europejskiej wiz obywatelom Federacji Rosyjskiej. „Pozwalanie obywatelom państwa prowadzącego brutalną wojnę na swobodne poruszanie się po Europie jest niedopuszczalne moralnie” – stwierdził Sejm.

„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej nie uznaje wyników nielegalnych referendów zorganizowanych przez służby Federacji Rosyjskiej na okupowanych terytoriach Ukrainy. Przeprowadzone w atmosferze terroru łamią one wszystkie standardy prawa międzynarodowego i zasługują na jednoznaczne potępienie społeczności międzynarodowej” – głosi treść uchwały. Sejm poparł także Ukrainę „w jej dążeniu do odzyskania pełnej kontroli nad całością jej terytorium zgodnie z międzynarodowo uznanym stanem prawnym” oraz stanowczo potępił „zmuszanie mieszkańców terenów okupowanych przez Federację Rosyjską do służby w rosyjskich siłach zbrojnych, pomocniczych i kolaboranckich”.

Sejm pokreślił, że „pozwalanie obywatelom państwa prowadzącego brutalną wojnę napastniczą i dokonującego aktów terroryzmu państwowego na swobodne poruszanie się po Europie” jest „niedopuszczalne moralnie”. Posłowie przestrzegli, że umożliwia to Rosjanom demonstrowanie poparcia dla wojny i zbrodniczych działań Federacji Rosyjskiej, a także ułatwia służbom rosyjskim prowadzenie operacji wywiadowczych i dywersyjnych na terenie UE. Izba postuluje także wprowadzenie w UE zakazu używania symboli promujących agresję Rosji na Ukrainę.

„Państwa Unii Europejskiej oraz instytucje unijne powinny solidarnie stanąć po stronie napadniętych, a przeciwko napastnikom” – podkreśliła Izba. „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej apeluje do Prezesa Rady Ministrów o dalsze działania w tej kwestii, zaś do wszystkich sił politycznych w Polsce – o wsparcie starań polskiego Rządu” – napisali posłowie.

Obrady Semu (fot. Rafał Zambrzycki/Kancelaria Sejmu)

Putin zdecydował ws. „referendów” na Ukrainie

Władimir Putin w nocy podpisał dekrety przyznające „niepodległość” Chersoniowi i Zaporożu. 30 września do Rosji włączy cztery ukraińskie obwody. Oprócz tego grozi, że może użyć broni atomowej.

„Referenda” pod lufami rosyjskich okupantów odbyły się na terenie czterech okręgów chersońskim, ługańskim, donieckim i zaporoskim. Większość mieszkańców „zagłosowała” za przyłączeniem ukraińskich terytoriów do Rosji.

Prezydent USA Joe Biden

„Chcę to bardzo jasno powiedzieć! Stany Zjednoczone nigdy, nigdy, nigdy nie uznają roszczeń Rosji do suwerennego terytorium Ukrainy. Te tak zwane referenda były absolutną fikcją. Rezultaty zostały sfabrykowane w Moskwie. Prawdziwa wola Ukraińców jest widoczna każdego dnia, kiedy poświęcają swoje życie, by zachować niepodległość swojego kraju i bronić wolności. Dążenie Putina do imperialnych ambicji jest rażącym pogwałceniem Karty Narodów Zjednoczonych oraz podstawowych zasad suwerenności i integralności terytorialnej” – stanowczo oznajmił prezydent USA.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken: „Stany Zjednoczone nie uznały i nigdy nie uznają prawnej legitymacji ani wyniku tych pozorowanych referendów, ani rzekomej aneksji ukraińskich terytoriów. USA i ich sojusznicy oraz partnerzy będą nadal wspierać Ukrainę w jej walce z rosyjską agresją. Całym sercem popieramy jedność, suwerenność, niepodległość i terytorialną integralność Ukrainy.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button