POZNAŃ

Poznań Ice Festival. Rzeźba lodowa z gekonami zwycięska

Poznań

Yoshiki Katsurada i Yoshihito Kosaka to zwycięzcy tegorocznego konkursu głównego Poznań Ice Festival.

Impreza po raz pierwszy odbyła się na ulicy Św. Marcin. Dzieła rzeźbiarzy z całego świata można podziwiać pod Alfami, dopóki pozwoli na to pogoda.

Poznań Ice Festival – gekony, zwycięzcy (fot. UMP)

Zwycięska rzeźba lodowa przedstawia gekony. Jej autorzy Yoshiki Katsurada i Yoshihito Kosaka otrzymali czek na 1500 euro. Japoński duet zgarnął także nagrodę publiczności. Drugie miejsce w konkursie głównym zajęli Czesi – Václav Lemon i Roman Mikuš, trzecie zaś przypadło filipińsko-kanadyjskiemu zespołowi w składzie: Ross Baisas i Scott Harrison.

Poznań Ice Festival (fot. UMP)

Trwająca przez cały weekend impreza przyciągnęła na ul. Św. Marcin tysiące widzów. W tegorocznej edycji wzięło udział 24 artystów z 9 krajów: Japonii, Kanady, Filipin, Polski, Czech, Francji, USA, Hiszpanii i Finlandii. W piątek można było zobaczyć konkurs małej rzeźby. Uczestnicy zawodów otrzymali bryłę lodu i 2,5 godziny, aby zobrazować tegoroczny temat konkurencji, jakim był „kosmos”.

Poznań Ice Festival (fot. UMP)

W sobotę rozegrano najbardziej widowiskową konkurencję festiwalu – Speed Ice Carving. Rywalizujący pojedynczo rzeźbiarze mieli kilkadziesiąt minut na odtworzenie konkursowego wzoru (każdy w identycznej bryle lodu).

W niedzielę odbył się natomiast konkurs główny. Dwanaście dwuosobowych drużyn dostało kilkanaście ton lodu i osiem godzin na stworzenie kilkumetrowych rzeźb na dowolny temat. Można je oglądać, dopóki pozwoli na to pogoda.

Poznań Ice Festival (fot. UMP)

Ponadto ostatniego dnia festiwalu poznaniacy mogli zobaczyć także specjalny pokaz rzeźbienia w lodzie połączony z muzyką i efektami świetlnymi, a najmłodsi wziąć udział w warsztatach, podczas których stworzyli własne lodowe arcydzieła.

Poznań Ice Festival (fot. UMP)

Wydarzeniu towarzyszył minijarmark, w ramach którego można było zakupić grzane wino oraz przekąski, a także Miasteczko lodowe – Ice City. Tam na poznaniaków, oprócz lodowych rzeźb, czekał także m.in. Św. Mikołaj z elfami.

Poznański festiwal znajduje się na liście Światowego Stowarzyszenia Rzeźbienia w Lodzie jako jeden z konkursów w kalendarzu Mistrzostw Świata w tej dyscyplinie.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button