POZNAŃ

POZnań Ice Festival. „Miasto różno = równości”. Betlejem Poznańskie – program

Otwarto Betlejem Poznańskie

Betlejem Poznańskie na placu Wolności uroczyście otworzył prezydent miasta, Jacek Jaśkowiak.

– Rozpoczynamy dzisiaj okres przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. To czas refleksji, kiedy możemy zastanowić się nad wieloma elementami naszego życia, ale też przyjść na plac Wolności i spędzić miłe chwile z dziećmi i najbliższą rodziną. To nie jest może największy jarmark bożonarodzeniowy w Europie, ale jeden z najlepszych. W zeszłym roku otrzymaliśmy w tej kategorii 6. miejsce. Wyprzedziliśmy Pragę i Drezno, także nie ma powodów do kompleksów. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że możemy spędzać wspólnie czas w tak pięknym miejscu, ale przede wszystkim dziękuje poznaniakom i wszystkim gościom za przybycie. Betlejem Poznańskie 2019 uważam za otwarte!

Na placu Wolności można skosztować potraw z różnych zakątków świata, m.in. Francji, Włoch, Niemiec, Holandii czy Litwy. Nie zabrakło też tradycyjnych polskich specjałów, jak barszcz z uszkami, makowiec, pierogi czy ręcznie robione pierniki. Kupić można również ozdoby choinkowe i świąteczne prezenty.

Tak jak w latach ubiegłych, na placu Wolności stanęły karuzele dla dzieci i diabelski młyn, z którego można podziwiać panoramę Poznania. Na schodach Arkadii odwiedzić można Szopkę Betlejemską. Nowością jest adwentowy kalendarz o wymiarach 8 na 2 metry.

Poznań przygotowało 1500 darmowych wejściówek (po 2 na osobę) – zarówno na diabelski młyn, jak i wszystkie dostępne karuzele. Bilety będą rozdawane w Centrum Inicjatyw Rodzinnych przy ul. Ratajczaka 44 (o terminach CIR będzie informować na swojej stronie internetowej oraz profilu facebookowym). Darmowe wejściówki będzie można otrzymać także biorąc udział w konkursie oraz wydarzeniach, organizowanych przez CIR podczas rodzinnych śród.

Zniżki czekają także na posiadaczy Karty Rodziny Dużej. Od 16 listopada do 22 grudnia – będą mogli korzystać z promocji na diabelski młyn oraz wszystkie karuzele. Natomiast seniorzy, którzy mają Poznańską Złotą Kartę, będą mogli kupić taniej grzane wino.

Jarmark Bożonarodzeniowy na Starym Rynku rozpocznie się w sobotę, 30 listopada, kiedy to prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak uroczyście rozświetli miejską choinkę.

Betlejem Poznańskie w tym roku było także okazją, by pokazać, że w stolicy Wielkopolski wszyscy są równi. W ramach Międzynarodowego Dnia Tolerancji na placu Wolności stanęła jedna z trzech instalacji artystycznych „Miasto różno = równości” (pozostałe znajdują się na Starym Rynku oraz przed CK Zamek). Tuż po oficjalnym otwarciu jarmarku bożonarodzeniowego można było zrobić sobie przy niej zdjęcie wspólne.

Do fotografii można pozować w parach, zapraszając osoby zupełnie sobie nieznane, ustawiając się po przeciwnych stronach znaku równości. Zdjęciami można następnie podzielić się w mediach społecznościowych, udostępniając zdjęcia na Facebooku lub Instagramie z hasztagiem #MiastoRóżnoRówności. Instalacje będą stały do niedzieli, 17 grudnia.

Kiermasz bożonarodzeniowy, świąteczna parada, konkurs rzeźbienia w lodzie i młyńskie koło – to tylko część atrakcji, które czekają na mieszkańców i turystów podczas tegorocznego Betlejem Poznańskiego. Nie zabraknie tradycyjnych punktów programu, ale pojawią się też nowości. Tak jak w latach poprzednich, szereg wydarzeń czeka na poznaniaków zarówno na Starym Rynku, jak i placu Wolności.

Nie zabraknie też tradycyjnych imprez. W każdy grudniowy weekend na najmłodszych czekają zimowe animacje i spotkania z bajkowymi postaciami. W dniach 7-8 grudnia będzie się odbywał Poznań Ice Festival, a Stary Rynek stanie się areną zmagań rzeźbiarzy w lodzie. Natomiast 14 grudnia wszyscy chętni będą mogli odśpiewać w wielu językach „Cichą Noc” – najbardziej znaną kolędę na świecie. 15 grudnia do Poznania zawita Betlejemskie Światło Pokoju.

W czasie Betlejem Poznańskiego ulicami miasta będzie też jeździć Świąteczna Bimba. Jarmark Bożonarodzeniowy na placu Wolności i Starym Rynku potrwa do 22 grudnia.

Betlejem Poznańskie – program na placu Wolności

Betlejem Poznańskie – program na placu Wolności (fot. UMP)

Betlejem Poznańskie – program na Starym Rynku

Betlejem Poznańskie – program na Starym Rynku (fot. UMP)

POZnań Ice Festival

24 rzeźbiarzy z 11 krajów już w grudniu będzie rywalizowało podczas Festiwalu Rzeźby Lodowej.
(UMP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button