POLSKAŚWIAT

Polsko-białoruska granica. Znaleziono ciała trzech migrantów. Morawiecki: zorganizowana prowokacja reżimu Łukaszenki

Uchodźcy umierają w strefie objętej stanem wyjątkowym

– Dzisiaj, tj. 19.09, w rejonie przygranicznym z Białorusią znaleziono zwłoki trzech osób.

Dalsze czynności w tej sprawie prowadzi prokuratura – czytamy na Twitterze Straży Granicznej. Jeden z nich to Irakijczyk, którego ciało znaleziono we wsi Dworczysko pod Gibami na Podlasiu.

– W rejonie przygranicznym znaleziono zwłoki trzech osób, które próbowały nielegalnie przekroczyć granicę. Po stronie białoruskiej zaś zwłoki kobiety. Jestem po rozmowie z komendantem Głównym Straż Graniczna gen. Tomaszem Pragą oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariuszem Kamińskim. Na miejscu pracują służby i prokuratura, która wyjaśnia okoliczności tragicznego wydarzenia. Należy zbadać ewentualny związek powyższych dramatycznych zdarzeń z dotychczasowymi białoruskimi prowokacyjnymi działaniami mającymi miejsce na naszej wschodniej granicy.

Rano wezmę udział w odprawie z przedstawicielami służb. Będziemy Państwa informować na bieżąco – napisał premier Mateusz Morawiecki.

20 września premier dodał:

„Przeprowadziliśmy dzisiaj bardzo dokładną analizę sytuacji na granicy z Białorusią. Nieustannie wzmacniamy jej ochronę i potencjał naszych służb.

Skierowaliśmy na granicę 500 dodatkowych żołnierzy, a podlaski oddział Straży Granicznej otrzyma w środę osiem nowoczesnych pojazdów. W samym tylko wrześniu zidentyfikowaliśmy prawie 4 tysiące prób nielegalnego przekroczenia granicy. To dużo więcej niż w sierpniu. Musimy być czujni!

W ostatni weekend nasze służby dokonały tragicznego odkrycia — 3 osoby, które przekroczyły polską granicę, na skutek hipotermii i wcześniejszego wycieńczenia, zmarły. Nie znamy dokładnej tożsamości osób, które zginęły, ale zrobimy wszystko, żeby je zidentyfikować. Chcemy, żeby każdy był potraktowany godnie.

Wszystkim nielegalnym migrantom, którzy przekroczyli granicę z Polską i zostali w porę znalezieni, staramy się pomagać i ratować ich życie i zdrowie. Uratowaliśmy życie 8 takim osobom, które zostały uwięzione w rozlewiskach rzeki Supraśl.

Proszę Państwa – wciąż mamy do czynienia z sytuacjami, które w sposób oczywisty noszą znamiona zorganizowanej prowokacji reżimu Łukaszenki. Ma ona w sposób jak najbardziej masowy doprowadzić do destabilizacji na granicy polsko-białoruskiej.

Dysponujemy również nagraniami z kamer i dronów i jesteśmy absolutnie pewni, że osoby z terytorium Białorusi są przewożone do placówek białoruskiej straży granicznej. Tam są instruowane i przewożone na granicę z Polską. Reżim nie liczy się z ich życiem i zdrowiem, zależy mu tylko na wywołaniu konfliktu i skutecznym przekroczeniu przez nie granicy.

Władze Białorusi podjęły również decyzję, by lotnisko w Grodnie miało status portu, gdzie będą mogły się odbywać loty międzynarodowe, co oznacza, że bezpośrednio przy naszej granicy możemy się spodziewać lotów z migrantami z południowej, czy z północnej Afryki.

Dodatkowo mój niepokój budzi fakt, że Białoruś, ewidentnie w celu zwiększenia naporu na zewnętrzną granicę UE, wprowadziła ruch bezwizowy z kilkoma krajami o wielkim potencjale nielegalnej emigracji. Dlatego jeszcze raz podkreślam – będziemy bronili naszej granicy z całą determinacją!

Struktury państwa białoruskiego odpowiedzialne za bezpieczeństwo granic międzynarodowych są zaangażowane w proceder międzynarodowego handlu ludźmi.

Jestem bardzo wdzięczny wszystkim funkcjonariuszom.

Straż Graniczna i żołnierzom Wojska Polskiego za jej ochronę i służbę Rzeczypospolitej.
Jesteśmy wyczuleni na ludzką krzywdę i tam, gdzie tylko możemy, leczymy w naszych szpitalach i pomagamy wszystkim potrzebującym poprzez zapewnienie odpowiednich środków bytowych.

Ale trzeba powiedzieć wyraźnie, że jedynym winnym cierpienia ludzkiego i ofiar jest wyłącznie reżim białoruski i jego mocodawcy.
Nie zgadzamy się na to i będziemy robić wszystko, by skutecznie zabezpieczyć granicę Polski i Unii Europejskiej przy zachowaniu wszelkich humanitarnych środków.”

Premier Mateusz Morawiecki (fot. KPRP)

– Straż Graniczna chwali się, że wczoraj dokonała 255 nielegalnych wywózek za granicę i do lasu typu push-back. Ile z tych osób nie przeżyło tej nocy? Ile osób zginęło w ten sposób w tym miesiącu? Po to jest stan wyjątkowy byśmy się o tym nie dowiedzieli – napisał Franek Sterczeski, poseł.

W niedzielę 19.09 było 276 prób przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Zatrzymano 19 nielegalnych imigrantów: 9 obywateli Syrii, 6 ob. Iranu, 3 ob. Iraku oraz ob. Konga. Pozostałym próbom funkcjonariusze SG zapobiegli. Za pomocnictwo zatrzymano 5 osób: 2 ob. Polski, 2 ob. Ukrainy i ob. Gruzji.

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej może trwać jeszcze wiele miesięcy. W ubiegłym tygodniu władze Białorusi podjęły decyzję o uruchomieniu ruchu bezwizowego z takimi państwami jak Pakistan, Jordania, Egipt, Południowa Afryka.

Granicę polsko-białoruską strzeże ponad 2 tys. strażników granicznych, wspieranych przez ponad 2 tys. żołnierzy.

Od 1 sierpnia Straż Graniczna odnotowała 7641 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W sierpniu takich prób było łącznie 3510, a we wrześniu 4131.

Od 1 sierpnia zatrzymano łącznie ok. 1112 cudzoziemców i udaremniono 6529 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski.

Białoruska Straż Graniczna poinformowała o znalezieniu zwłok 39-letniej Iranki. Komunikat: „19 września we wsi Lesnoje niedaleko granicy białorusko-polskiej w obwodzie grodzieńskim znaleziono ciało kobiety o niesłowiańskim wyglądzie, nie dające oznak życia. Na linii kontrolnej na terytorium Polski w pobliżu miejsca wykrycia istniały wyraźne ślady przeciągania zwłok z Polski na Białoruś. Dzieci, mężczyzna i starsza kobieta powiedzieli, że zostali zmuszeni do przejścia pieszo do granicy, a następnie do przekroczenia granicy polsko-białoruskiej pod groźbą użycia broni”.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button