INNEZIMOWE

MP w short tracku. Natalia Maliszewska i Łukasz Kuczyński złotymi medalistami

Gdańsk

Natalia Maliszewska i Łukasz Kuczyński z Juvenii Białystok zwyciężyli w sobotniej rywalizacji na dystansie 500 metrów podczas mistrzostw Polski w short tracku.

Od piątku są rozgrywane w Gdańsku. Na 1500 metrów triumfowali Nikola Mazur i Diane Sellier z miejscowego Stoczniowca, a najlepszą mieszaną sztafetą w kraju została ekipa Juvenii.

Krajowy czempionat łyżwiarzy szybkich z krótkiego toru po raz kolejny zawitał do Gdańska. Miejscowa hala Olivia w ostatnich latach stała się ważnym punktem dla polskiego short tracku. W styczniu tego roku odbyły się w niej kolejne mistrzostwa Europy, zaś w przyszłym – po dwuletniej przerwie – znów będziemy świadkami zmagań w ramach mistrzostw świata juniorów.

– Od 2021 roku Gdańsk stał się ważny dla naszej dyscypliny. Te imprezy cieszyły się dużym powodzeniem. Jako organizatorzy stale czynimy progres i jak najbardziej czujemy również satysfakcję, że to miasto zostało silnym ośrodkiem short tracku w Polsce – mówi Konrad Niedźwiedzki, dyrektor sportowy Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego, jednego z organizatorów MP w short tracku w Gdańsku.

W sobotnich półfinałach 1500 metrów najlepiej spisała się para polskich reprezentantów – Kamila Stormowska i Diane Sellier (oboje GKS Stoczniowiec Gdańsk). Finałowy bieg o medale kobiet przebiegł pod znakiem upadków. Na dystansie na lodzie wylądowały Stormowska oraz Maliszewska. Najszybszy czas „wykręciła” reprezentantka gospodarzy Nikola Mazur (Stoczniowiec), która wyprzedziła koleżankę z kadry – Gabrielę Topolską (Juvenia). Na najniższym stopniu podium stanęła Michalina Wawer (UKS Giżycko), ósma zawodniczka tegorocznych MŚ juniorów w Dreźnie na dystansie 1000 metrów.

Wysoką formę w męskim finale 1500 metrów potwierdził Sellier. 21–latek, który w tym sezonie błyszczał zwłaszcza na trzy razy krótszym dystansie, tym razem zwyciężył przed klubowym kolegą Neithanem Thomasem (Stoczniowiec) i Łukaszem Kuczyńskim (Juvenia).

Dużo emocji przyniosły także najważniejsze biegi na 500 metrów. Tytuł mistrzyni wywalczyła Maliszewska. Druga zawodniczka PŚ w tej specjalności wyprzedziła na dystansie Mazur i tym samym sięgnęła po pierwsze złoto w tym sezonie. Wicemistrzynią kraju została Stormowska, a trzecia była Mazur.

– Na pewno trochę szkoda błędu technicznego na 1500 metrów. Ten złoty medal na 500 metrów jest dla Pati. Żałuję, że nie ma jej już z nami na lodzie, ale cieszę się, że świadoma podjęła tak ważną decyzję – mówiła po sobotnich biegach Natalia Maliszewska, której starsza siostra Patrycja przed kilkoma dniami ogłosiła oficjalnie zakończyła sportową karierę.

– Mam pewien niedosyt, bo chciałam zakończyć dzień z trzema zlotami. Jeszcze nigdy nie byłam mistrzynią na 1500 metrów. W tym sezonie parę razy otarłam się o finał czy medal na ME i czy MŚ. Ogólnie jestem zadowolona, bo gdyby ktoś mi powiedział, że tak będzie wyglądał ten sezon, to nie wiem, czy bym uwierzyła – dodaje z kolei Nikola Mazur, szósta zawodniczka ostatnich MŚ w Seulu na 500 metrów.

W męskim finale 500 metrów wszystko zanosiło się na obronę tytułu przez Selliera. Łyżwiarz miejscowego Stoczniowca pewnie prowadził od samego startu, ale problemy na ostatnim łuku sprawiły, że finiszował dopiero drugi. Wygrał Kuczyński, a podium uzupełnił Michał Niewiński (Juvenia).

– Wiedziałem, że będę rywalizował o najwyższe lokaty. Czuję jednak, że moja forma spada i jadę na oparach, i to na nich zdobyłem tytuł. Na pewno jest to dla mnie mój życiowy, przełomowy sezon. Medal w PŚ to ogromne osiągnięcie. Jestem szczęśliwy, ale apetyt rośnie w miarę jedzenia – nie ukrywa Łukasz Kuczyński, który w lutym zdobył brąz na 500 metrów PŚ w Dordrechcie.

W rywalizacji sztafet mieszanych zwyciężyła pierwsza ekipa Juvenii Białystok. Srebro zdobyła druga czwórka podlaskiego klubu, a brąz – Stoczniowiec Gdańsk.

W niedzielę w Gdańsku trzeci, ostatni dzień MP w short tracku. Stawką zmagań w hali Olivia będą medale dla najlepszych w kraju na dystansie 1000 metrów, a także w sztafetach.

Wyniki 2. dnia 6. Mistrzostw Polski na Dystansach i 26. MP w Wieloboju w short tracku w Gdańsku

Kobiety

1500 m – 1. Nikola Mazur (GKS Stoczniowiec Gdańsk) – 2:46.522, 2. Gabriela Topolska (ŁKS Juvenia Białystok) – 2:46.730, 3. Michalina Wawer (UKS Giżycko) – 2:48.418

500 m – 1. Natalia Maliszewska (ŁKS Juvenia Białystok) – 44.809, 2. Kamila Stormowska (GKS Stoczniowiec Gdańsk) – 45.150, 3. Nikola Mazur (GKS Stoczniowiec Gdańsk) – 45.359

Mężczyźni

1500 m – 1. Diane Sellier (GKS Stoczniowiec Gdańsk) – 2:37.492, 2. Neithan Thomas (GKS Stoczniowiec Gdańsk) – 2:38.249, 3. Łukasz Kuczyński (ŁKS Juvenia Białystok) – 2:38.337

500 m – 1. Łukasz Kuczyński (ŁKS Juvenia Białystok) – 42.668, 2. Diane Sellier (GKS Stoczniowiec Gdańsk) – 42.733, 3. Michał Niewiński (ŁKS Juvenia Białystok) – 42.753

Sztafety mieszane

1. Juvenia I Białystok (Natalia Maliszewska, Michał Niewiński, Łukasz Kuczyński, Gabriela Topolska) – 2:52.689, 2. Juvenia II Białystok (Ada Majewska, Anna Falkowska, Paweł Adamski, Mateusz Mikołajuk) – 2:54.298, 3. Stoczniowiec Gdańsk (Nikola Mazur, Kamila Stormowska, Neithan Thomas, Diane Sellier) – 2:58.101

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button