WROCŁAW

Movember. Tramwaj wrocławski z… wąsem

Wąstopad

Po co jest akcja zapuszczania wąsa w listopadzie?

– Jeśli nie noszę wąsa przez cały rok, a tylko na listopad z okazji tej akcji go zapuszczam, to znajomi zagadują mnie o to. To jest okazja, aby powiedzieć o Wąstopadzie, plebiscycie Złoty Wąs i przede wszystkim o profilaktyce męskich chorób, badania jąder i prostaty – wyjaśnia Marcin Janiszewski z fundacji Forum Mężczyzn. Akcję wspiera też swoim tramwajem wrocławskie MPK.

Międzynarodowa nazwa akcji to Movember od połączenia angielskich słów „wąsy” i „listopad”. We wrocławskim wydaniu profilaktykę wspierają nie tylko wąsacze, ale również MPK swoim tramwajem. Udostępniło jeden z wozów, który jeździ teraz efektownie oklejony wąsaczami i hasłami akcji („Galopem i bez gadania na badania!).

Tramwajem do urologa

W środku można zapoznać się z materiałami informacyjnymi i edukacyjnymi na temat akcji.

– Cały listopad poświęcony jest akcjom „wąsopadowym”, związanym z męskim zdrowiem. W MPK ponad 80 proc. załogi to mężczyźni, dlatego zachęcamy do badań. Poza tym, zarówno materiały wewnątrz pojazdu, jak i na zewnątrz, mają szansę dotrzeć do szerokiego grona panów i zmienić ich podejście do dbania o własne zdrowie – prezes MPK Witold Woźny.

Mity dotyczące „męskich spraw” rozwiewa dr Andrzej Przybyła. Zapewnia, że badania urologiczne nie wyglądają tak, jak przedstawiane są w komediowych produkcjach.

– Urolodzy to bardzo fajni lekarze, proszę się ich nie bać. To, co widzimy w filmach, jak wygląda badanie, to są bzdury. Urolog zrobi USG i w ciągu minuty będzie wiedział, czy jest się czym martwić czy też nie – dr Andrzej Przybyła, urolog, androlog.

Trzy etapy profilaktyki

Urolog i androlog dr Andrzej Przybyła apeluje, aby zadbać o dzieci i o siebie przede wszystkim na trzech etapach życia:

  • rodzice powinni sprawdzać, czy ich syn ma jąderka w mosznie. Jeżeli ich nie ma od 6 miesiąca do 1 roku życia, trzeba zgłosić się do lekarza. Dzięki szybkiej diagnozie i lekarskiej pomocy, nie będzie miał problemów w przyszłości;
  • kolejny okres profilaktyki jest pomiędzy 14. a 40. rokiem życia. Mowa o samokontroli jąder. Wystarczy raz w miesiącu dotykać jąder i jeśli zauważymy twarde, bezbolesne zgrubienia, od razu idźmy do lekarza;
  • inaczej podchodzimy do profilaktyki po czterdziestce, ponieważ wtedy mogą zacząć się problemy z prostatą. Raz w roku chodzimy do urologa „z psem” – żartuje urolog – łatwo zapamiętać, bo chodzi o badania PSA.

Jeśli panowie będziecie tak postępować, to obiecuje wam, nie umrzecie na chorobę urologiczną. Zachęcam do zapuszczania wąsów i brody oraz zapraszam na badania profilaktyczne. Panowie! Do boju! – Andrzej Przybyła.

Złoty Wąs i badania profilaktyczne

To już 5. edycja kampanii męskiej profilaktyki zdrowotnej. W ramach akcji trwa również plebiscyt na najwspanialszego wąsacza (więcej na zlotywas.pl). Można go wybierać spośród finalistów, których oblicza zobaczycie m.in. na wspomnianym tramwaju MPK. Akcję wspierają m.in. znany z kabaretu Mariusz Kałamaga oraz aktor Piotr Cyrwus.

Zorganizowano także bezpłatne badania profilaktyczne dla mężczyzn. 18 listopada w Centrum Handlowym Magnolia Park można się zbadać w Mobilnym Centrum Zdrowia przed wejściem głównym w godzinach od 10 do 15.
(UMW)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button