SPORTY WALKI

Mistrzostwa Świata w Kickboxingu. Polacy z 33 medalami, w tym z 8 złotymi

Portugalia

Polscy kickboxerzy zdobyli 8 złotych medali na Mistrzostwach Świata w portugalskiej Albufeirze.

 
Po raz 3 złoto wywalczyli Michał Grzesiak -94kg i Rafał Gąszczak +94kg w formule Kick Light. Łącznie biało-czerwoni sięgnęli aż po 33 medale, w tym 5 srebrnych i 20 brązowych.
 
W sobotę, ostatnim dniu turnieju, na najwyższym stopniu podium stanęli: w Kick Light Rafał Gąszczak i -70kg Paulina Stenka-Formela, Light Contact Roman Bushchak -89kg i Filip Chmera -94kg,
 
W walkach finałowych Paulina Stenka-Formela (KTS-K GOSRiT Luzino) wygrała z Węgierką Eniko Kolozsvari, Rafał Gąszczak (Akademia Sportów Walki Knockout Zielona Góra) z Turkiem Ercenkiem Asarem Yusufem, Roman Bushchak (KS Mistral Wojkowice) z Włochem Alessandro De Ponto i Filip Chmera (Sporty Walki Bałtyk Koszalin) z innym włoskim zawodnikiem Davide Mancuso.
 
Z kolei porażki w pojedynkach o złoto (25 listopada) ponieśli w Kick Light, w kategorii -79kg Armin Wilczewski (Rebelia Kartuzy) z Bułgarem Ivanem Krastanovem i w Full Contact -75kg Jakub Pokusa (KKS Sporty Walki Poznań) z Kazachem Aidarulym Margulanem.
 
Wczoraj po tytuły Mistrzów Świata sięgnęli, oprócz Michała Grzesiaka: Kinga Szlachcic -60kg w Full Contact, Bartosz Słodkowski +94kg Light Contact i weteran Piotr Wypchał -94kg Kick Light.

Wyniki niedzielnych finałów z udziałem reprezentantów Polski:

Kick Light (trenerzy Patryk Zaborowski, Piotr Nasulewicz, Seweryn Szczepankowski)
 
-70kg Paulina Stenka-Formela (KTS-K GOSRiT Luzino) – Eniko Kolozsvari (Węgry) zwycięstwo
-79kg Armin Wilczewski (Rebelia Kartuzy) – Ivan Krastanov (Bułgaria) porażka
+94kg Rafał Gąszczak (Akademia Sportów Walki Knockout Zielona Góra) – Ercenk Asar Yusuf (Turcja) zwycięstwo
 
Patryk Zaborowski: – Kadra Polski Kick Light drugą drużyna na świecie, między Węgrami a Bułgarią. Mistrzami Świata zostali Paulina Stenka-Formela, Michał Grzesiak i Rafał Gąszczak.
 
– Dzisiaj Rafał Gąszczak z pełnym spokojem i zimną głową rozpoczął walkę, zdobywając kilkupunktową przewagę, której nie oddał do końca. Dominacja od początku do końca, a rozwiązania zastosowane w trakcie walki w ogromnym stopniu uniemożliwiła podjęcie kontaktowej rywalizacji. Tak pracuje 3-krotny Mistrz Świata wagi ciężkiej. Paulina Stenka prowadziłaś zrównoważony pojedynek z reprezentantką Węgier, walka była wyrównana. W ostatnich sekundach to Polka zachowała więcej sił i cieszymy się ze złotego medalu.
 
– W piątek Michał Grzesiak bezkonkurencyjny! Jest mistrzem swojego fachu, a przydomek Profesor oddaje w pełni jego kunszt. Wygrywać walki przed czasem w Mistrzostwach Świata potrafi jak nikt inny.
 
– Jeśli chodzi o Armina Wilczewskiego, w finale walczył ze stoicki spokojem, z każdą minutą zaznaczając lekką przewagę nad Bułgarem, który ewidentnie opadał z sił. W połowie drugiej rundy Armin doznał otarcia, dosłownie otarcia nosa, z którego lekko zaczęła sączyć się krew. Sędziowie nie pozwolili dalej walczyć Polakowi, jawnie i z premedytacją zabierając złoto.
 
Light Contact (trenerzy Leszek Jobs, Henryk Piwowar)
 
-89kg Roman Bushchak (KS Mistral Wojkowice) – Alessandro De Ponto (Włochy) zwycięstwo
-94kg Filip Chmera (Sporty Walki Bałtyk Koszalin) – Davide Mancuso (Włochy) zwycięstwo
 
Leszek Jobs: – Roman Bushchak i Filip Chmera pokonali swoich oponentów z Włoch. Chłopaki pokazali charakter i serducho na planszy, świetnie współpracowali z narożnikiem, co zaowocowało 2 tytułami Mistrzów Świata. Jest to fenomenalny start naszej kadry Light Contact, wywalczyliśmy po 3 złote i 3 brązowe medale.
 
Wcześniej 3 złote medale w naszej formule reprezentacja Polski wywalczyła w 1999 roku, więc jest to wyrównanie najlepszego wyniku w historii. Jesteśmy dumni ze swoich zawodników i ich profesjonalnego podejście do turnieju.
 
 Full Contact (trenerzy Radosław Laskowski, Wojciech Kierstein)
 
-75kg Jakub Pokusa (KKS Sporty Walki Poznań) – Aidaruly Margulan (Kazachstan) porażka
 
Radosław Laskowski: – Walka Kuby Pokusy z Kazachem to były prawdziwe szachy… Każdy czekał na błąd przeciwnika. Punkty zmieniały się jak w kalejdoskopie i tak było do samego końca. Ostateczny wynik walki to 2-1 dla zawodnika z Kazachstanu, a równie dobrze mogło zakończyć się dokładnie odwrotnie.
 
– Ostatecznie zdobywamy 8 medali (1 złoty, 2 srebrne i 5 brązowych).
 
Pod względem liczby medali zajmujemy 2 miejsce, ex aequo z Kazachstanem, a pierwsze miejsce dla Turcji – 12 medali. Po rozpoczęciu drogi kickboxingu do Igrzysk Olimpijskich poziom bardzo szybko rośnie. Mówię to nie tylko o formule Full Contact. Całe szczęście potrafiliśmy utrzymać swoją bardzo silną pozycję!

Dorobek medalowy Polaków w MŚ 2023:

Full Contact 8 medali (1-2-5)
Złoty medal
-60kg Kinga Szlachcic (SKF Boksing Zielona Góra)
 
Srebrne medale
-48kg Aleksandra Mądraszewska (Champion Gdańsk)
-75kg Jakub Pokusa (KKS Sporty Walki Poznań)
 
Brązowe medale
-56kg Paulina Saczuk-Michalik (AZS AWF Warszawa)
+70kg Ewa Kauch (Armia Polkowice)
-57kg Patryk Bodzek (Beskid Dragon Bielsko-Biała)
-86kg Robert Krasoń (Piotrkowska Szkoła Sztuk Walki Tom Centrer Piotrków Trybunalsk)
-91kg Karol Karczmarek (Ożarowska Szkoła Kickboxingu Ożarów Mazowiecki)
 
K-1 Rules 7 medali (0-2-5)
Srebrne medale
-70kg Marta Janikowska (KS Pretorium Poznań)
-81kg Bartosz Dołbień (Sparta Gym Warszawa)
 
Brązowe medale
-48kg Dominika Chylińska (Oświęcimski Klub Karate Oświęcim)
-65kg Aleksandra Niewiadomska (Legia Fight Club Warszawa)
+70kg Oliwia Gajewczyk (Thor Szkoła Walki Ełk)
-54kg Krystian Rozkosz (Paco Team Mysłowice)
+91kg Robert Dochód (Kickboxing Team Sejny)
 
Low Kick 2 medale (0-0-2)
Brązowe medale
56kg Justyna Krosta (Centrum Sportu i Rekreacji Ring Kraków)
-91kg Dominik Grzęda (TKKF Ognisko Siedleckie Siedlce)
 
Kick Light 9 medali (4-1-4)
Złote medale
-70kg Paulina Stenka-Formela (KTS-K GOSRiT Luzino)
-94kg Michał Grzesiak (Center Team Odolanów)
+94kg Rafał Gąszczak (Akademia Sportów Walki Knockout Zielona Góra)
Weterani -94kg Piotr Wypchał (Krakowska Akademia Taekwondo)
 
Srebrny medal
-79kg Armin Wilczewski (Rebelia Kartuzy)
 
Brązowe medale
-65kg Amelia Cymerman (Akademia Mieszanych Sztuk Walki Wilkowice)
-69kg Sławomir Malik (SKF Boksing Zielona Góra)
-84kg Arkadiusz Lasek (Knockout Fight Club Gdańsk)
weterani -55kg Sylwia Gondek-Winiarek (Siedlecki Klub Sporty Gladiator Siedlce)
 
Light Contact 7 medali (3-0-4)
Złote medale
+94kg Bartosz Słodkowski (Klub Sportów Walki Gorilla Głubczyce)
-89kg Roman Bushchak (KS Mistral Wojkowice)
-94kg Filip Chmera (Sporty Walki Bałtyk Koszalin)
 
Brązowe medale:
-60kg Monika Puzio-Nieszporek (Krakowska Szkoła Sportowa Smok Kraków)
-65kg Karolina Słodkowska (Klub Sportów Walki Gorilla Głubczyce)
-79kg Marcin Blicharski (Fighter Wrocław)
weterani -55kg Sylwia Gondek-Winiarek (Siedlecki Klub Sporty Gladiator Siedlce)

Po zawodach powiedzieli:

 
Filip Chmera: – Bardzo ciężka walka finałowa, ale cały czas sukcesywnie realizowałem plan, aż się udało przechylić szalę na swoją stronę. To mój debiut i będę mało skromny, bo przyjechałem tutaj z myślą o wygranej.
 
Kinga Szlachcic: – Zdobycie Mistrzostwa Świata w Portugalii to spełnienie jednego z moich największych sportowych marzeń. Cieszę się z każdej wygranej walki. Full Contact to zdecydowanie moja bajka. Wyselekcjonowane zawodniczki, wymagające pojedynki i mnóstwo emocji. W takich okolicznościach sukces cieszy jeszcze bardziej!
 
Michał Grzesiak: – Już dwa razy walczyłem z Turkiem Yucelem, ale zawsze były to twarde boje do samego końca. Tym razem jednak udało mi się go zaszachować i pod koniec drugiej rundy zawodnik z Turcji sam zdjął rękawice i odpuścił walkę.
 
Justyna Krosta: – Mistrzostwa Świata w Portugalii były moimi pierwszymi zawodami tak wysokiej rangi, a drugimi międzynarodowymi. Stoczyłam w sumie trzy walki. Dwie z nich zwyciężyłam na punkty werdyktem sędziowskim 3:0. Obie toczyły się zgodnie z wcześniej ustalonym planem taktycznym, dzięki temu prowadziłam każdą rundę zdecydowanie na punkty. Walka półfinałowa z Turczynką była bardzo mocna i wyrównana. Ostatecznie przegrałam kilkoma punktami werdyktem 1:2. Niedosyt oczywiście pozostaje, ale bycie w najlepszej czołówce jest już dużym osiągnięciem. Trzeba wyciągnąć wnioski z walk i myślę, że następnym razem uda się sięgnąć po złoty medal.
 
Dominik Grzęda: – Niestety rezultat nie był dla mnie pomyślny, przeciwnik był w zasięgu. Lecz szybko dały znać o sobie rozbite nogi, które odmówiły posłuszeństwa i uniemożliwiły zdobywanie punktów. W występach w Mistrzostwach Świata nie mam zbyt dużo szczęścia, jest to mój drugi krążek, wcześniejszy zdobyłem jeszcze w juniorach. Miałem tutaj na miejsce prześwietlenie i wyszło złamanie dużego palca u lewej stopy. Prawa noga do ekspertyzy jeszcze w Polsce.
 
Aleksandra Niewiadomska: – Brązowy medal Mistrzostw Świata jest dla mnie jak najbardziej spodziewanym sukcesem. Jestem w czołówce światowego rankingu i jechałam na Mistrzostwa z nastawieniem na podium. Oczywiście liczyłam na wyższy stopień, ale w walce półfinałowej przegrałam na punkty. Był to rewanżowy pojedynek z Czeszką za Puchar Świata w Austrii, gdzie przegrałam raptem jednym punktem. Niestety tym razem nie udało się zrewanżować, jest jeszcze dużo do poprawy, ale cieszę się z opinii po walce, że była na wysokim poziomie. Jest to mój pierwszy medal MŚ, w zeszłym roku zdobyłam srebro na Mistrzostwach Europy. Pewne jest to, że chcę dalej pracować jeszcze ciężej, mocniej, wyżej.
 
Paulina Saczuk-Michalik: – Jest to mój drugi medal z Mistrzostw Świata, ale pierwszy w rywalizacji seniorskiej. Cieszę się z wywalczonego medalu, aczkolwiek jest niedosyt, ponieważ walkę półfinałową przegrałam 1:2. Zabrakło naprawdę niewiele żeby znaleźć się w finale. Ale właśnie taki jest ten sport, nasza chwila nieuwagi może dużo kosztować. W rezultacie stoczyłam dwie walki i przywożę brązowy medal z Mistrzostw Świata.
 
Karol Karczmarek: – Walka o wejście w strefę medalową z doświadczonym zawodnikiem z Ukrainy wygrana 2:1. Następnie półfinał z mocno bijącym zawodnikiem z Azerbejdżanu. Niestety przegrana. Przeciwnik był mocny fizycznie, co dało mu przewagę w wymianie ciosów, a ja popełniłem ten błąd, że wchodziłem w jego grę i wdawałem się w wymianę. Przyjeżdżając do Portugalii miałem tylko jeden cel w głowie i był to złoty medal Mistrzostw Świata, a muszę się pocieszyć brązowym. Nie odstawiam rękawic na kołek i szykuję się małymi kroczkami do Mistrzostw Europy w przyszłym roku, które będą małym przystankiem przed Mistrzostwami Świata w Abu Dhabi za 2 lata. Jest to mój trzeci medal Mistrzostw Świata, ale pierwszy w seniorach. Dwa poprzednie srebrne zdobywałem będąc juniorem młodszym oraz starszym.
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button